საავტორო უფლებების აღსრულება და დაცვა
საავტორო უფლების ფლობა საკმარისი არ არის, თუ მისი ეფექტური აღსრულება (Enforcement) არ ხდება. აღსრულება გულისხმობს აქტიურ ქმედებებს დარღვევების გამოსავლენად, შესაჩერებლად და დამრღვევის პასუხისმგებლობის დასაკისრებლად. ეს პროცესი მოიცავს როგორც ონლაინ სივრცეს (მეკობრული საიტები, სოციალური ქსელები), ისე ფიზიკურ ბაზარს (კონტრფაქციული დისკები, წიგნები, მერჩენდაიზი). საქართველოში საავტორო უფლებების აღსრულება კომპლექსურია და მოითხოვს სასამართლოს, საბაჟოსა და სამართალდამცავი ორგანოების ჩართულობას.
Legal.ge გთავაზობთ საავტორო უფლებების აღსრულების სტრატეგიულ მომსახურებას. ჩვენი გუნდი მუშაობს პროაქტიულად: ჩვენ არ ველოდებით, სანამ ზიანი შეუქცევადი გახდება. ჩვენი მეთოდები მოიცავს მონიტორინგს, რეიდებს (პოლიციასთან ერთად), საბაჟო საზღვარზე კონტრფაქციის შეჩერებას და სასამართლო აკრძალვებს. ჩვენ ვიცავთ თქვენს ინტელექტუალურ აქტივებს გაუფასურებისგან.
რას მოიცავს საავტორო უფლებების აღსრულების სერვისი?
ჩვენი სერვისი არის ყოვლისმომცველი დაცვის მექანიზმი:
- ონლაინ მონიტორინგი და Takedown: სპეციალიზებული ინსტრუმენტებით ინტერნეტის სკანირება და არალეგალური კონტენტის ოპერატიული აღება ISP პროვაიდერებისა და ჰოსტინგების მეშვეობით.
- საბაჟო რეესტრში რეგისტრაცია: ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტის რეგისტრაცია საბაჟო დეპარტამენტში, რათა საზღვარზე ავტომატურად მოხდეს საეჭვო საქონლის შეჩერება.
- საცდელი შესყიდვები და გამოძიება: მტკიცებულებების შეგროვება (Trap purchase) ფიზიკურ მაღაზიებში კონტრფაქციული პროდუქციის გამოსავლენად.
- ადმინისტრაციული და სისხლისსამართლებრივი დევნა: საჩივრების წარდგენა საგამოძიებო ორგანოებში სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის მოთხოვნით (მსხვილი დარღვევებისას).
- სამოქალაქო სამართალწარმოება: სარჩელი ზიანის ანაზღაურებისა და დარღვევით წარმოებული პროდუქციის განადგურების მოთხოვნით.
- მოლაპარაკება დამრღვევებთან: ეფექტური კომუნიკაცია, რათა დამრღვევმა ნებაყოფლობით აანაზღაუროს ზიანი და მიიღოს ლიცენზია (კონვერტაცია ლეგალურ მომხმარებლად).
ტიპური სცენარია მეკობრული ვებ-გვერდები. ფილმების ან მუსიკის უკანონო გავრცელება საიტებზე. იურისტი უკავშირდება არა მარტო საიტის ადმინისტრატორს, არამედ რეკლამის განმთავსებლებს და გადახდის სისტემებს, რათა შეუწყვიტოს საიტს ფინანსური წყარო. ეს არის „მიყევი ფულს“ (Follow the money) სტრატეგია.
მეორე სცენარია კონტრფაქციული იმპორტი. ბაზარზე შემოდის ყალბი სათამაშოები პოპულარული მულტფილმის პერსონაჟებით. საბაჟო რეესტრში რეგისტრაციის შედეგად, მებაჟე აჩერებს ტვირთს და უკავშირდება უფლების მფლობელის იურისტს. იურისტი ადასტურებს სიყალბეს და ტვირთი ნადგურდება.
აღსრულების მექანიზმებს უზრუნველყოფს „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი, სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი (უზრუნველყოფის ღონისძიებები) და საბაჟო კოდექსი (საზღვარზე დაცვა). სისხლის სამართლის კოდექსის 189-ე მუხლი ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას საავტორო უფლების ხელყოფისთვის.
კლიენტი გვაწვდის ინფორმაციას უფლებებზე და სავარაუდო დარღვევებზე. Legal.ge შეიმუშავებს აღსრულების სტრატეგიას. ჩვენ ვაწარმოებთ მოლაპარაკებას ან ვიწყებთ სამართლებრივ დევნას. ონლაინ დარღვევებზე რეაგირება ხდება 24-48 საათში. ფიზიკურ დარღვევებზე — ოპერატიული ღონისძიებების დაგეგმვით. შედეგი არის სუფთა ბაზარი და დაცული შემოსავალი.
არ დაუშვათ მეკობრეობა. იმოქმედეთ გადამჭრელად Legal.ge-ს დახმარებით.
საავტორო უფლებების აღსრულება მოითხოვს სისწრაფეს და ტექნოლოგიურ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება Anti-Piracy კამპანიებში და მჭიდრო თანამშრომლობა სამართალდამცავ ორგანოებთან.