სასამართლო დავები სადაზღვევო კომპანიებთან (Insurance Litigation) არის უკიდურესი ზომა, როდესაც მოლაპარაკებები და მედიაცია უშედეგოდ სრულდება. ეს არის რთული და სპეციფიკური სამართლებრივი პროცესი, სადაც ერთმანეთს უპირისპირდება დაზღვეულის ინტერესები და სადაზღვევო კომპანიის ძლიერი იურიდიული მანქანა. სადაზღვევო დავები ხშირად ეხება დიდი ოდენობის თანხებს — მაგალითად, ბიზნესის შეფერხებით გამოწვეულ ზარალს, ძვირადღირებულ სამედიცინო ოპერაციებს ან ქარხნის დაწვას. სადაზღვევო კომპანიები იყენებენ ყველა სამართლებრივ ნიუანსს პასუხისმგებლობის თავიდან ასაცილებლად, ამიტომ კლიენტს სჭირდება აგრესიული და გამოცდილი ადვოკატი, რომელსაც ესმის სადაზღვევო სამართლის სიღრმეები.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს ადვოკატები გთავაზობენ სრულ სალიტიგაციო მომსახურებას სადაზღვევო დავებზე:
- სარჩელის მომზადება: იურიდიულად დასაბუთებული სარჩელის შეტანა სასამართლოში, რომელიც მოიცავს არა მხოლოდ ზარალის, არამედ მიუღებელი შემოსავლისა და მორალური ზიანის ანაზღაურებას.
- მტკიცებულებების უზრუნველყოფა: საექსპერტო დასკვნების მოპოვება და მოწმეთა დაკითხვა სასამართლოში პოზიციის გასამყარებლად.
- წარმომადგენლობა ყველა ინსტანციაში: საქმის წარმოება პირველ ინსტანციაში, სააპელაციო და უზენაეს სასამართლოებში.
- სადაზღვევო თაღლითობის ბრალდების გაბათილება: კლიენტის დაცვა, თუ სადაზღვევო კომპანია მას უსაფუძვლოდ აბრალებს თაღლითობას ან ზარალის ხელოვნურად გამოწვევას.
- აღსრულება: სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულების მონიტორინგი, რათა კლიენტმა რეალურად მიიღოს კუთვნილი თანხა.
პრაქტიკაში ყველაზე რთული დავები ეხება "ფორს-მაჟორის" და "უხეში გაუფრთხილებლობის" განმარტებას. მაგალითად, სადაზღვევო შეიძლება ამტკიცებდეს, რომ მძღოლი ავარიის დროს იყო "არაფხიზელი" (რაც გამორიცხავს ანაზღაურებას), თუმცა ექსპერტიზა ამას არ ადასტურებს. ან კომპანია უარს ამბობს ანაზღაურებაზე იმ მოტივით, რომ კლიენტმა დააგვიანა შეტყობინება. სასამართლო პრაქტიკა აჩვენებს, რომ მოსამართლეები ხშირად იღებენ გადაწყვეტილებას დაზღვეულის სასარგებლოდ, თუ საქმე სწორად არის წარმართული. იურისტი ეხმარება კლიენტს დაამტკიცოს, რომ სადაზღვევო კომპანია მოქმედებდა არაკეთილსინდისიერად.
საქართველოში სადაზღვევო დავები განიხილება სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის წესებით. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ სადაზღვევო დავებზე სახელმწიფო ბაჟი გადასახდელია, თუმცა მისი დაკისრება მოგების შემთხვევაში მოპასუხეს (სადაზღვევოს) ეკისრება. ასევე, არსებობს არბიტრაჟის შესაძლებლობა, თუ ეს ხელშეკრულებით არის გათვალისწინებული, რაც პროცესს აჩქარებს.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება საქმის პერსპექტივის შეფასებით. იურისტი გულწრფელად გეტყვით, ღირს თუ არა სასამართლოში წასვლა დროისა და ხარჯების გათვალისწინებით. თუ გადაწყვეტთ დავას, ის იქნება თქვენი ხმა სასამართლო დარბაზში.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას საუკეთესო ლიტიგატორებთან. სადაზღვევო კომპანიასთან ბრძოლა დავითისა და გოლიათის შერკინებას ჰგავს, მაგრამ გამოცდილი ადვოკატით თქვენ გაქვთ გამარჯვების რეალური შანსი. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან სამართლიანობის მიღწევაში.