დროებითი ნაგებობის განთავსების ნებართვა
რა ითვლება I კლასის შენობად?
ეს არის 60 კვ.მ-მდე ფართობის, 5 მეტრამდე სიმაღლის და 2 მეტრამდე ჩაღრმავების მქონე ნაგებობა, რომელსაც არ აქვს რთული კონსტრუქცია (მაგ. ჯიხური, ფანჩატური).
რამდენი ხანი სჭირდება ნებართვის მიღებას?
მარტივი დროებითი ნაგებობებისთვის პროცესი ჩვეულებრივ 10-დან 20 სამუშაო დღემდე გრძელდება, თუ ხარვეზი არ დადგინდა.
შემიძლია თუ არა კიოსკის დადგმა ნებისმიერ ადგილას?
არა, ადგილი უნდა შეესაბამებოდეს ქალაქის განაშენიანების გეგმას და არ უნდა აფერხებდეს ქვეითთა მოძრაობას ან ხედვას.
რა მოხდება ნებართვის ვადის გასვლის შემდეგ?
თქვენ ვალდებული ხართ ან გააგრძელოთ ნებართვა, ან მოახდინოთ ნაგებობის დემონტაჟი. წინააღმდეგ შემთხვევაში დაჯარიმდებით.
დროებითი ნაგებობის განთავსების ნებართვა არის აუცილებელი სამართლებრივი დოკუმენტი ბიზნესებისა და ფიზიკური პირებისთვის, რომლებსაც სურთ მოკლევადიანი კონსტრუქციების განთავსება საჯარო ან კერძო ტერიტორიაზე. ეს კატეგორია მოიცავს ისეთ ობიექტებს, როგორიცაა სეზონური კაფე-ტერასები, სავაჭრო კიოსკები, ფესტივალის სცენები, საგამოფენო სტენდები ან სამშენებლო მოედნის დროებითი ჯიხურები. განსხვავებით კაპიტალური მშენებლობისგან, დროებითი ნაგებობები (ე.წ. პირველი კლასის შენობა-ნაგებობები) ექვემდებარება გამარტივებულ, მაგრამ მკაცრ რეგულაციებს. მთავარი კრიტერიუმია მათი არაკაპიტალური ხასიათი — ისინი ადვილად უნდა იშლებოდეს და არ უნდა ჰქონდეს ღრმა საძირკველი. თუმცა, ქალაქის იერსახის დაცვისა და უსაფრთხოების მიზნით, მუნიციპალიტეტები (განსაკუთრებით თბილისის არქიტექტურის სამსახური) დეტალურად ამოწმებენ მათ ვიზუალურ მხარეს, კონსტრუქციულ მდგრადობას და ადგილმდებარეობის შესაბამისობას ზოგად გეგმასთან.
მომსახურება მოიცავს სრულ ადმინისტრაციულ და სამართლებრივ მხარდაჭერას დროებითი ნაგებობის ლეგალიზაციისთვის:
• არქიტექტურული პროექტის შეთანხმება: ესკიზური ნახაზების, ფოტომონტაჟისა და ვიზუალიზაციის მომზადება და მუნიციპალურ სამსახურებში წარდგენა დასამტკიცებლად.
• ნებართვის მოპოვება: I კლასის შენობა-ნაგებობის განთავსების ნებართვის მიღების პროცედურის წარმართვა, რაც მოიცავს განაცხადის შევსებას, მოსაკრებლის გადახდას და ვადების კონტროლს.
• მიწის ნაკვეთის უფლებები: თუ ნაგებობა თავსდება მუნიციპალურ მიწაზე, საიჯარო ხელშეკრულების ან სარგებლობის უფლების მოპოვება (მაგალითად, აუქციონის გზით).
• უსაფრთხოების ნორმები: კონსტრუქციის მდგრადობისა და სახანძრო უსაფრთხოების ნორმებთან შესაბამისობის დოკუმენტირება.
• ვადის გაგრძელება/დემონტაჟი: ნებართვის ვადის ამოწურვის შემდეგ მისი გაგრძელების ან ნაგებობის დემონტაჟის პროცესის სამართლებრივი გაფორმება.
პრაქტიკული მაგალითები გვიჩვენებს, თუ რატომ არის მნიშვნელოვანი პროფესიონალის ჩართულობა. რესტორანი, რომელსაც სურს ტროტუარზე სეზონური მაგიდების დადგმა, ხშირად იღებს უარს მერიისგან "ქალაქის იერსახის დამახინჯების" ან "ფეხით მოსიარულეთა შეფერხების" მიზეზით. კვალიფიციურ იურისტს შეუძლია წინასწარ შეაფასოს ტროტუარის პარამეტრები და შეადგინოს ისეთი პროექტი, რომელიც დააკმაყოფილებს რეგულაციებს. ასევე, სამშენებლო კომპანიებს სჭირდებათ დროებითი ოფისებისა და საწყობების განთავსება მშენებლობის პროცესში. თუ ეს ნაგებობები არ არის სათანადოდ გაფორმებული, ზედამხედველობის სამსახურმა შეიძლება დააჯარიმოს კომპანია და მოითხოვოს დაუყოვნებლივი დემონტაჟი, რაც აჩერებს სამუშაო პროცესს. ფესტივალების დროს სცენის კონსტრუქციების უსაფრთხოების სერტიფიცირება კი კრიტიკულია უბედური შემთხვევების თავიდან ასაცილებლად.
საქართველოში დროებითი ნაგებობების განთავსებას არეგულირებს საქართველოს მთავრობის დადგენილება №57 "მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესისა და სანებართვო პირობების შესახებ". ეს დოკუმენტი განსაზღვრავს I კლასის შენობა-ნაგებობების ჩამონათვალს და მათზე ნებართვის გაცემის გამარტივებულ წესს. ასევე მოქმედებს "საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი". მნიშვნელოვანია "პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი", რომელიც ადგენს ტექნიკურ მოთხოვნებს. მუნიციპალურ დონეზე, მაგალითად თბილისში, მოქმედებს საკრებულოს დადგენილებები ქალაქის ვიზუალური იერსახის დაცვის შესახებ, რაც ხშირად ხდება ნებართვაზე უარის თქმის საფუძველი.
პროცესი იწყება ობიექტის ლოკაციის შერჩევით და წინასწარი კონსულტაციით არქიტექტურის სამსახურთან. შემდეგ მზადდება ესკიზი და განმარტებითი ბარათი, სადაც დასაბუთებულია ნაგებობის დროებითი ხასიათი. იურისტი ტვირთავს დოკუმენტაციას ელექტრონულ პორტალზე (მაგ. tas.ge თბილისში) და აწარმოებს მიმოწერას საჯარო მოხელეებთან. ხარვეზის დადგენის შემთხვევაში, იურისტი უზრუნველყოფს მის სწრაფ გამოსწორებას. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი ასევე კონსულტაციას უწევს კლიენტს ნაგებობის ექსპლუატაციის წესებსა და ვადის გასვლის შემდგომ ვალდებულებებზე.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან ადმინისტრაციულ სამართალსა და სამშენებლო რეგულაციებში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ შეძლებთ დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებმაც იციან, როგორ აქციონ თქვენი დროებითი პროექტი ლეგალურ რეალობად უმოკლეს ვადებში. ენდეთ Legal.ge-ს გადამოწმებულ სპეციალისტებს, რათა თავიდან აიცილოთ ბიუროკრატიული ბარიერები და ჯარიმები.