მასშტაბური ღონისძიებების ჩატარება საქართველოში, იქნება ეს ღია ცის ქვეშ კონცერტი, ფესტივალი, სპორტული მარათონი თუ საჯარო შეკრება, მოითხოვს კომპლექსურ სამართლებრივ მომზადებას და შესაბამისი ნებართვების მოპოვებას. საჯარო სივრცის გამოყენება, ხმაურის რეგულაციების დაცვა, უსაფრთხოების ნორმები და საგზაო მოძრაობის შეზღუდვა — ეს ის საკითხებია, რომელთა მოუგვარებლობამ შეიძლება გამოიწვიოს ღონისძიების ჩაშლა ან ორგანიზატორის სოლიდური დაჯარიმება. ღონისძიებების ლიცენზირება და ნებართვები გულისხმობს კოორდინაციას მუნიციპალიტეტთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან. იურისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ღონისძიება ჩატარდეს კანონის სრული დაცვით, რისკების გარეშე და ორგანიზებულად.
რას მოიცავს ღონისძიებების ნებართვების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ თანხლებას ღონისძიებების დაგეგმვისა და ჩატარების პროცესში:
- მუნიციპალური ნებართვები: საჯარო სივრცეების (პარკები, მოედნები, ქუჩები) დროებითი სარგებლობის უფლების მოპოვება და შესაბამისი ხელშეკრულებების გაფორმება.
- შეკრებისა და მანიფესტაციის შეტყობინება: კანონით დადგენილი წესით ადგილობრივი თვითმმართველობის გაფრთხილება ხალხმრავალი შეკრების შესახებ.
- უსაფრთხოების გეგმის შემუშავება: საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან და პოლიციასთან უსაფრთხოების პროტოკოლების შეთანხმება.
- ხმაურის რეგულაციები: ღამის საათებში ან დასახლებულ პუნქტებში ხმაურის დასაშვები დონეების შესახებ კონსულტაცია და ნებართვების მოპოვება (ფოიერვერკი, ხმამაღალი მუსიკა).
- დროებითი ნაგებობების ნებართვა: სცენის, კარვებისა და სხვა დროებითი კონსტრუქციების მონტაჟის ნებართვა.
- საგზაო მოძრაობის რეგულირება: საჭიროების შემთხვევაში, ქუჩების გადაკეტვის ან მოძრაობის შეზღუდვის სქემის შეთანხმება საპატრულო პოლიციასთან.
ღონისძიებების სამართლებრივი მხარდაჭერა აუცილებელია:
- მუსიკალური ფესტივალები და კონცერტები: ღია ცის ქვეშ მასშტაბური ღონისძიებები, რომლებიც ითვალისწინებს ხმაურს და დიდი რაოდენობით ხალხის ნაკადს.
- სპორტული ღონისძიებები: მარათონები, ველორბოლები ან ავტორბოლები, რომლებიც მოითხოვს საჯარო გზების გამოყენებას.
- კორპორატიული ივენთები: კომპანიის იუბილეები ან პროდუქტის პრეზენტაციები საჯარო სივრცეში.
- პოლიტიკური აქციები და მიტინგები: საჯარო შეკრებები, სადაც დაცული უნდა იყოს კონსტიტუციური უფლებები და საზოგადოებრივი წესრიგი.
- გადაღებები: ფილმის ან რეკლამის გადაღება ქალაქის ქუჩებში, რაც მოითხოვს ტერიტორიის შემოსაზღვრას.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ", რომელიც ადგენს საჯარო შეკრების წესებსა და შეზღუდვებს (მაგ. სამთავრობო შენობებთან მანძილი). ხმაურთან დაკავშირებით მოქმედებს "აკუსტიკური ხმაურის დასაშვები ნორმების შესახებ" ტექნიკური რეგლამენტი და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი. საჯარო სივრცის გამოყენება რეგულირდება მუნიციპალიტეტის დადგენილებებით (მაგ. თბილისის მერიის წესები). ასევე მნიშვნელოვანია "საავტორო უფლებების შესახებ" კანონი მუსიკალური ნაწარმოებების საჯარო შესრულებისთვის და "სახანძრო უსაფრთხოების წესები".
ღონისძიების ლეგალიზების პროცესი მოიცავს:
- დაგეგმვა: ღონისძიების პარამეტრების (ადგილი, დრო, მონაწილეთა რაოდენობა) განსაზღვრა.
- შეტყობინება: ოფიციალური წერილის მომზადება და გაგზავნა მუნიციპალიტეტში (კანონით დადგენილ ვადაში, ჩვეულებრივ 5 დღით ადრე).
- კოორდინაცია: შეხვედრები პოლიციასთან, სასწრაფო დახმარებასთან და დასუფთავების სამსახურთან.
- ნებართვების აღება: სპეციალური ნებართვების მოპოვება (მაგ. დროებითი ნაგებობა, ფოიერვერკი).
- მონიტორინგი: ღონისძიების მიმდინარეობისას სამართლებრივი მხარდაჭერა ინსპექტირების შემთხვევაში.
ღონისძიების ჩაშლა ბიუროკრატიული მიზეზით კატასტროფული შედეგის მომტანია რეპუტაციისა და ფინანსებისთვის. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ ყველა საჭირო ნებართვის დროულად მოპოვებას და სახელმწიფო უწყებებთან გლუვ კომუნიკაციას. მათ იციან, როგორ აირიდონ თავიდან გაუთვალისწინებელი პრობლემები და მოგცემენ საშუალებას, კონცენტრირდეთ ღონისძიების შემოქმედებით და საორგანიზაციო მხარეზე.