კომერციული ობიექტის მშენებლობის ნებართვა წარმოადგენს კომპლექსურ ადმინისტრაციულ პროცესს, რომელიც მოითხოვს სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებასთან კოორდინაციას. სასტუმროების, სავაჭრო ცენტრების, საოფისე შენობებისა თუ სასაწყობე ფართების (როგორც წესი, III და IV კლასის შენობა-ნაგებობები) მშენებლობა დაკავშირებულია მკაცრ რეგულაციებთან უსაფრთხოების, გარემოსდაცვითი სტანდარტებისა და ურბანული დაგეგმარების კუთხით. ნებართვის მიღების პროცესის გაჭიანურება პირდაპირ აისახება ბიზნესის მომგებიანობაზე. ხშირია შემთხვევები, როდესაც არასწორად მომზადებული დოკუმენტაცია იწვევს თვეობით შეფერხებას, ე.წ. „ხარვეზის“ დადგენას ან სულაც ნებართვაზე უარის თქმას. იურიდიული თანხლება ამ პროცესში უზრუნველყოფს ბიუროკრატიული ბარიერების სწრაფ გადალახვას.
რას მოიცავს კომერციული მშენებლობის ნებართვის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მენეჯმენტს ნებართვის მიღების ყველა ეტაპზე:
- მიწის ნაკვეთის აუდიტი: ქალაქგეგმარებითი პარამეტრების შემოწმება (ფუნქციური ზონა, კოეფიციენტები K1/K2/K3), რათა დადგინდეს, შესაძლებელია თუ არა დაგეგმილი კომერციული ობიექტის მშენებლობა კონკრეტულ ნაკვეთზე.
- I ეტაპი - მიწის გამოყენების პირობები (გაპ): განაცხადის მომზადება და შეტანა არქიტექტურის სამსახურში მიწის ნაკვეთის სამშენებლო გამოყენების პირობების დასამტკიცებლად.
- II ეტაპი - არქიტექტურული პროექტი: არქიტექტორებთან კოორდინაცია, ესკიზის შეთანხმება და პროექტის ვიზუალური მხარის დამტკიცება.
- III ეტაპი - მშენებლობის ნებართვა: კონსტრუქციული სქემების, საინჟინრო ქსელების პროექტების და ექსპერტიზის დასკვნების წარდგენა ნებართვის მისაღებად.
- სპეციალური შეთანხმებები: სატრანსპორტო სქემის შეთანხმება, გარემოზე ზემოქმედების შეფასება (საჭიროების შემთხვევაში), კულტურული მემკვიდრეობის საბჭოსთან ურთიერთობა.
- ფუნქციური ცვლილება: არსებული შენობის ფუნქციის შეცვლა (მაგ. საცხოვრებლის გადაკეთება კომერციულ ფართად) და შესაბამისი ნებართვების მოპოვება.
პროექტები, რომლებსაც ვემსახურებით
ჩვენი გამოცდილება მოიცავს შემდეგი ტიპის კომერციულ ობიექტებს:
- სასტუმროები და აპარტ-ჰოტელები (განსაკუთრებით ტურისტულ ზონებში).
- სავაჭრო ცენტრები და მოლები.
- მრავალფუნქციური კომპლექსები (კომერციული + საცხოვრებელი).
- სამრეწველო ობიექტები და საწყობები.
- ოფისები და ბიზნეს ცენტრები.
კომერციული მშენებლობა რეგულირდება საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით და საქართველოს მთავრობის დადგენილებით №57 „მშენებლობის ნებართვის გაცემისა და შენობა-ნაგებობის ექსპლუატაციაში მიღების წესის შესახებ“. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა 41-ე დადგენილებას (შშმ პირთა მისაწვდომობა) და სახანძრო უსაფრთხოების ახალ რეგულაციებს. კომერციული ობიექტებისთვის ხშირად საჭიროა დამატებითი კვლევები, როგორიცაა სატრანსპორტო გავლენის შეფასება (TIA).
- დოკუმენტაციის შეგროვება: ტოპოგრაფია, გეოლოგია, ამონაწერი რეესტრიდან.
- ელექტრონული წარმოება: განაცხადის ატვირთვა მუნიციპალურ პორტალზე (მაგ. tas.ge).
- ხარვეზების მართვა: არქიტექტურის სამსახურის შენიშვნებზე ოპერატიული რეაგირება და კორექტირებული დოკუმენტაციის ატვირთვა.
- მოსაკრებლის გადახდა: საინვესტიციო გარემოს შესაბამისი მოსაკრებლების ადმინისტრირება.
- ნებართვის მიღება: მშენებლობის დაწყების უფლების მოპოვება.
კომერციული პროექტები დიდ ინვესტიციებთანაა დაკავშირებული, სადაც ყოველი დღის დაგვიანება ხარჯია. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც ესმით არქიტექტურული და საინჟინრო ენა და შეუძლიათ ეფექტური კომუნიკაცია დაამყარონ მერიის სამსახურებთან. ჩვენი მიზანია, თქვენი ბიზნეს იდეა რაც შეიძლება სწრაფად იქცეს რეალურ შენობად.