შენობა-ნაგებობის რეკონსტრუქციისა და რემონტის ნებართვა ხშირად დაბნეულობას იწვევს მესაკუთრეებში. ბევრს ჰგონია, რომ საკუთარ სახლში ან კომერციულ ფართში ნებისმიერი ცვლილების შეტანა ნებართვის გარეშეა შესაძლებელი. სინამდვილეში, საქართველოს კანონმდებლობა მკაფიოდ მიჯნავს „მარტივ რემონტს“ (მაგ. კოსმეტიკური რემონტი, შიდა კარების შეცვლა) და „რეკონსტრუქციას“ (მაგ. მზიდი კედლების მოშლა, ფასადზე ფანჯრის ამოჭრა, აივნის მიშენება, ანტრესოლის მოწყობა). ამ უკანასკნელს აუცილებლად სჭირდება მერიის არქიტექტურის სამსახურის თანხმობა. უნებართვო რეკონსტრუქცია ითვლება უკანონო მშენებლობად და ექვემდებარება დაჯარიმებას. განსაკუთრებით მკაცრია რეგულაციები კულტურული მემკვიდრეობის ზონებში (მაგ. ძველი თბილისი).
რას მოიცავს რეკონსტრუქციის ნებართვის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან განსაზღვროთ, გჭირდებათ თუ არა ნებართვა და უზრუნველყოფენ მის მოპოვებას:
- სამუშაოების კლასიფიკაცია: შეფასება, განეკუთვნება თუ არა დაგეგმილი სამუშაოები I კლასს (რომელსაც სჭირდება მხოლოდ დადასტურება) თუ მოითხოვს სრულ სამშენებლო ნებართვას.
- ფასადის ცვლილება: ნებართვების მოპოვება ფანჯრების/კარების ღიობების შეცვლაზე, კონდიციონერის განთავსებაზე, აივნის შემინვაზე ან ფერის შეცვლაზე.
- შიდა გეგმარების ცვლილება: პროექტის მომზადება და შეთანხმება მზიდი კედლების დემონტაჟის ან ღიობების გამოჭრის შემთხვევაში (კონსტრუქციული დასკვნის საფუძველზე).
- მიშენება და დაშენება: სხვენის საცხოვრებლად გადაკეთება (მანსარდა), პირველ სართულზე კიბის მიშენება ან ფართის გაფართოება.
- კულტურული მემკვიდრეობა: სპეციალური ნებართვების მოპოვება ძეგლის სტატუსის მქონე შენობებზე სამუშაოების ჩასატარებლად.
- ლეგალიზაცია: უკვე ჩატარებული სარეკონსტრუქციო სამუშაოების კანონიერ ჩარჩოში მოქცევა.
ხშირი შეცდომები და რისკები
მესაკუთრეები ხშირად უშვებენ შეცდომებს, რაც ძვირად უჯდებათ:
- მზიდი კედლის მოშლა: ნებართვისა და გამაგრების პროექტის გარეშე მზიდი კედლის აღება საფრთხეს უქმნის მთელ კორპუსს და იწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
- ფასადის იერსახის დამახინჯება: თვითნებურად აივნის ამოშენება ან ფანჯრის ფერის შეცვლა ისჯება ჯარიმით და პირვანდელი სახის აღდგენის ვალდებულებით.
- კულტურული ძეგლი: ძეგლზე თვითნებური ჩარევა დანაშაულია.
რეკონსტრუქცია რეგულირდება საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით. I კლასის შენობა-ნაგებობების მშენებლობა (რაც ხშირად მოიცავს მცირე რეკონსტრუქციას) რეგულირდება გამარტივებული წესით, რაც მოითხოვს არქიტექტურის სამსახურში შეტყობინებას და ესკიზის დადასტურებას 5 დღის ვადაში. უფრო რთული ჩარევები (II-III კლასი) საჭიროებს სტანდარტულ სანებართვო პროცედურას.
- ვიზუალური დათვალიერება: ობიექტის ფოტოფიქსაცია და არსებული ნახაზების შედარება რეალობასთან.
- დოკუმენტაციის მომზადება: არქიტექტურული პროექტი, ფოტომონტაჟი, კონსტრუქციული დასკვნა (საჭიროების შემთხვევაში).
- ატვირთვა: განაცხადის შეტანა მუნიციპალურ პორტალზე.
- ნებართვა: წერილობითი თანხმობის მიღება სამუშაოების დაწყებაზე.
რემონტის დროს ნებართვის აღება ხშირად ზედმეტ თავის ტკივილად მიაჩნიათ, თუმცა ეს დაგიზოგავთ სამომავლო ჯარიმებს და პრობლემებს ქონების გაყიდვისას (რადგან რეესტრის მონაცემები უნდა ემთხვეოდეს რეალობას). Legal.ge-ს სპეციალისტები სწრაფად მოგიგვარებენ ფორმალობებს, რათა თქვენ მშვიდად შეძლოთ რემონტის გაგრძელება.