ნავთობისა და გაზის სამართალი
რა ვადით გაიცემა ნავთობისა და გაზის მოპოვების ლიცენზია?
ლიცენზიის ვადა განისაზღვრება ინდივიდუალურად ხელშეკრულებით, თუმცა ჩვეულებრივ ძებნა-ძიების პერიოდი გრძელდება 5-7 წელი, ხოლო მოპოვების ეტაპი 25-45 წლამდე.
შეუძლია თუ არა უცხოურ კომპანიას ლიცენზიის მიღება?
დიახ, საქართველოს კანონმდებლობა არ ზღუდავს უცხოური კომპანიების მონაწილეობას. პირიქით, სახელმწიფო ხელს უწყობს უცხოურ ინვესტიციებს ამ სექტორში.
რა არის PSA (პროდუქციის წილობრივი განაწილების ხელშეკრულება)?
ეს არის ხელშეკრულება სახელმწიფოსა და ინვესტორს შორის, სადაც განსაზღვრულია, თუ როგორ ნაწილდება მოპოვებული ნავთობი/გაზი ხარჯების ანაზღაურების (Cost Oil) და მოგების (Profit Oil) სახით.
საჭიროა თუ არა გარემოზე ზემოქმედების შეფასება?
დიახ, ნავთობისა და გაზის ოპერაციები ექვემდებარება სავალდებულო გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას (გზშ) და შესაბამისი ნებართვის მიღებას.
ნავთობისა და გაზის სამართალი საქართველოში წარმოადგენს ენერგეტიკული სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე სპეციფიკურ და სტრატეგიულად მნიშვნელოვან მიმართულებას. საქართველოს გეოპოლიტიკური მდებარეობა, როგორც ენერგორესურსების სატრანზიტო დერეფნისა და პოტენციური მომპოვებელი ქვეყნისა, მოითხოვს მკაცრ და კომპლექსურ სამართლებრივ რეგულირებას. ნავთობისა და გაზის ძიება, მოპოვება, გადამუშავება და ტრანსპორტირება რეგულირდება სახელმწიფოსთან გაფორმებული სპეციალური ხელშეკრულებებითა და ლიცენზიებით. ეს სფერო ხასიათდება მაღალი საინვესტიციო რისკებით, რთული გარემოსდაცვითი ვალდებულებებითა და სახელმწიფოს მკაცრი ზედამხედველობით. შესაბამისად, კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია როგორც ინვესტორებისთვის, ისე ამ სექტორში მომუშავე ადგილობრივი კომპანიებისთვის, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ლიცენზიის გაუქმება, ფინანსური სანქციები და საერთაშორისო არბიტრაჟი.
რას მოიცავს ნავთობისა და გაზის სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მომსახურებას, რომელიც ფარავს ნავთობისა და გაზის ოპერაციების მთლიან ციკლს:
• სალიცენზიო მომსახურება: ნავთობისა და გაზის რესურსებით სარგებლობის გენერალური ლიცენზიის, ძებნა-ძიების და მოპოვების სპეციალური ლიცენზიების მოპოვება, ვადების გაგრძელება და პირობების მოდიფიცირება.
• პროდუქციის წილობრივი განაწილების ხელშეკრულებები (PSA): სახელმწიფოსთან (ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტო) მოსაპოვებელი პროდუქციის წილობრივი განაწილების ხელშეკრულების მომზადება, მოლაპარაკება და სამართლებრივი ანალიზი.
• გარემოსდაცვითი შესაბამისობა: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) პროცესის მართვა, ეკოლოგიური ექსპერტიზის ნებართვების მოპოვება და გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგი.
• მიწის უფლებები და სერვიტუტები: ინფრასტრუქტურის (მილსადენები, ჭაბურღილები) განთავსებისთვის საჭირო მიწის ნაკვეთების გამოსყიდვა, იჯარა ან სერვიტუტის უფლების მოპოვება, მოლაპარაკებები კერძო მესაკუთრეებთან.
• მარეგულირებელთან ურთიერთობა: წარმომადგენლობა საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციაში (GOGC), ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოსა და ენერგეტიკის მარეგულირებელ კომისიაში (სემეკ).
• დავების გადაწყვეტა: სალიცენზიო დავების წარმართვა სასამართლოში და წარმომადგენლობა საერთაშორისო საარბიტრაჟო ტრიბუნალებში ინვესტიციების დაცვის კუთხით.
ხშირი სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ ეს მომსახურება
ნავთობისა და გაზის სამართლის ექსპერტის ჩართულობა აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• როდესაც უცხოელი ინვესტორი გეგმავს მონაწილეობას სახელმწიფოს მიერ გამოცხადებულ ტენდერში სანავთობო ბლოკებზე ლიცენზიის მოსაპოვებლად.
• თუ კომპანია აწარმოებს მოლაპარაკებას სახელმწიფოსთან PSA ხელშეკრულების პირობების გადასინჯვაზე (მაგალითად, საძიებო სამუშაოების ვადის გაგრძელებაზე).
• მილსადენის მშენებლობის პროცესში, როდესაც წარმოიშობა დავა მიწის მესაკუთრეებთან კომპენსაციის თაობაზე.
• როდესაც სახელმწიფო სააგენტო აჯარიმებს კომპანიას სალიცენზიო პირობების (მაგ. მინიმალური სამუშაო პროგრამის) შეუსრულებლობის გამო.
• ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის მშენებლობისა და ოპერირების ნებართვების მოპოვებისას.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს კანონი „ნავთობისა და გაზის შესახებ“, რომელიც ადგენს ერთიანი სახელმწიფო რეგულირების პრინციპებს. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ და საქართველოს კანონი „წიაღის შესახებ“. ნავთობისა და გაზის ოპერაციების განხორციელებისას აუცილებელია დაცული იყოს „ნავთობისა და გაზის ოპერაციების წარმოების მარეგულირებელი ეროვნული წესები“, რომელიც ამტკიცებს ტექნიკურ და უსაფრთხოების სტანდარტებს.
გარდა ამისა, საერთაშორისო პროექტების შემთხვევაში (მაგ. ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი), უპირატესი იურიდიული ძალა აქვს შესაბამის საერთაშორისო ხელშეკრულებებსა და მასპინძელი მთავრობის ხელშეკრულებებს (HGA), რომლებიც ხშირად დგას ეროვნულ კანონმდებლობაზე მაღლა.
1. წინასწარი აუდიტი (Due Diligence): არსებული სალიცენზიო არეალის, გეოლოგიური მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და სამართლებრივი სტატუსის შესწავლა.
2. სტრატეგიის შემუშავება: ოპტიმალური იურიდიული სტრუქტურის შერჩევა (ფილიალი, შვილობილი კომპანია, ერთობლივი საწარმო) პროექტისთვის.
3. დოკუმენტაციის მომზადება: სატენდერო წინადადებების, გარემოსდაცვითი ანგარიშებისა და ტექნიკური პროექტების სამართლებრივი შეფუთვა.
4. მოლაპარაკება: სახელმწიფოსთან ხელშეკრულების პირობების შეთანხმება.
5. საოპერაციო მხარდაჭერა: მიმდინარე საქმიანობის იურიდიული თანხლება (შრომითი, საგადასახადო და ადმინისტრაციული საკითხები).
ნავთობისა და გაზის სამართალი მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას და ინდუსტრიის ღრმა ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება მსხვილ ენერგეტიკულ პროექტებში და მუშაობდნენ როგორც ინვესტორების, ისე სახელმწიფო სტრუქტურების მხარეს. ჩვენთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს თქვენი ინვესტიციის დაცულობას და რეგულაციებთან სრულ შესაბამისობას.