საცხოვრებელი სახლის მშენებლობის ნებართვა
შემიძლია თუ არა სახლის აშენება სასოფლო-სამეურნეო მიწაზე?
მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ნაკვეთს აქვს "საკარმიდამოს" სტატუსი ან თუ მოხდება მისი სტატუსის შეცვლა არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულებით, რაც რთული პროცედურაა.
რა მანძილით უნდა იყოს დაშორებული სახლი მეზობლის ღობიდან?
სტანდარტულად, მანძილი უნდა იყოს მინიმუმ 3 მეტრი (ან შენობის სიმაღლეზე დამოკიდებული), თუ მეზობელთან ნოტარიული თანხმობა არ არის გაფორმებული.
რამდენი ხანი მოქმედებს მშენებლობის ნებართვა?
ნებართვის ვადა განისაზღვრება ინდივიდუალურად პროექტის მიხედვით, ჩვეულებრივ 1-3 წელი კერძო სახლებისთვის.
რა ღირს ნებართვის აღება?
სახელმწიფო მოსაკრებელი დამოკიდებულია ფართობზე (1 ლარი 1 კვ.მ-ზე სამშენებლო ფართისთვის), თუმცა მთავარი ხარჯი არქიტექტურული და კონსტრუქციული პროექტის მომზადებაა.
საკუთარი სახლის მშენებლობა ბევრი ადამიანის ოცნებაა, თუმცა ბიუროკრატიული პროცედურები ხშირად ამ ოცნებას რთულ გამოწვევად აქცევს. საცხოვრებელი სახლის მშენებლობის ნებართვა (როგორც წესი, II კლასი ინდივიდუალური სახლებისთვის და III-IV კლასი კორპუსებისთვის) მოითხოვს მიწის ნაკვეთის სწორ შერჩევას, პროექტირებას და მერიასთან შეთანხმებას. თბილისსა და სხვა დიდ ქალაქებში მოქმედებს მკაცრი ზონირების წესები, განაშენიანების კოეფიციენტები (K1, K2, K3) და სიმაღლის შეზღუდვები. ნებართვის გარეშე დაწყებული მშენებლობა არა მხოლოდ დიდ ჯარიმებს იწვევს, არამედ შეუძლებელს ხდის შენობის რეესტრში დარეგისტრირებას და კომუნიკაციების (გაზი, დენი) შეყვანას.
რას მოიცავს საცხოვრებელი მშენებლობის ნებართვის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სერვისს კერძო სახლებისა და მრავალბინიანი კორპუსების მშენებლობის ნებართვის მოსაპოვებლად:
• მიწის ნაკვეთის ანალიზი: შეძენამდე ნაკვეთის შემოწმება — არის თუ არა ის სამშენებლო ზონაში, აქვს თუ არა სატყეო ან სასოფლო-სამეურნეო სტატუსი, გადის თუ არა მასზე კომუნიკაციები.
• გაპ-ის (მიწის ნაკვეთის სამშენებლო გამოყენების პირობები) აღება: I ეტაპის გავლა, სადაც განისაზღვრება რა პარამეტრების სახლის აშენებაა დასაშვები.
• არქიტექტურული პროექტის შეთანხმება: ესკიზის დამტკიცება, ფასადის ვიზუალის შეთანხმება და მეზობლების თანხმობის უზრუნველყოფა (საჭიროების შემთხვევაში).
• სამშენებლო ნებართვის მოპოვება: კონსტრუქციული პროექტისა და გეოლოგიური დასკვნის წარდგენა ნებართვის მისაღებად.
• კომუნიკაციების პროექტები: წყალკანალის, ელექტროენერგიისა და გაზის ქსელებზე მიერთების ტექნიკური პირობების მოპოვება.
• ექსპლუატაციაში მიღება: მშენებლობის დასრულების შემდეგ ობიექტის ჩაბარება და საჯარო რეესტრში რეგისტრაცია.
• ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლები (II კლასი).
• აგარაკები და კოტეჯები.
• მრავალბინიანი საცხოვრებელი კომპლექსები (III-IV კლასი) — დეველოპერებისთვის.
• თაუნჰაუსები.
პროცესი რეგულირდება საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით. ინდივიდუალური სახლებისთვის (II კლასი) პროცედურა შედარებით გამარტივებულია და მოიცავს ორ ეტაპს (გაპ და პროექტი/ნებართვა), ხოლო კორპუსებისთვის — სამ ეტაპს. ასევე მნიშვნელოვანია ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების დადგენილებები ტერიტორიების გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების წესების შესახებ.
1. ტოპოგრაფია და გეოლოგია: საწყისი კვლევების ჩატარება.
2. პროექტირება: არქიტექტორთან ერთად სახლის დაგეგმარება რეგულაციების გათვალისწინებით (უკან დახევა ღობიდან, სიმაღლე).
3. ნებართვა: დოკუმენტაციის ატვირთვა პორტალზე და ნებართვის მიღება.
4. ზედამხედველობა: მშენებლობის პროცესის შესაბამისობა პროექტთან.
სახლის მშენებლობა დიდი ინვესტიციაა. არასწორად შერჩეულმა მიწამ ან უხარისხო პროექტმა შეიძლება წლობით შეაჩეროს მშენებლობა. Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ "მიწის ხაფანგები" და უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი სახლი აშენდეს კანონის სრული დაცვით, ზედმეტი ნერვიულობის გარეშე.