სამშენებლო კოდექსის დარღვევა
რა ოდენობისაა ჯარიმა უნებართვო მშენებლობაზე?
ჯარიმის ოდენობა დამოკიდებულია შენობის კლასსა და ადგილმდებარეობაზე. თბილისში, კერძო საკუთრებაზე III-IV კლასის ობიექტებისთვის ჯარიმამ შეიძლება 15,000-დან 50,000 ლარამდე მიაღწიოს.
შეიძლება თუ არა უკანონო მშენებლობის ლეგალიზება?
შესაძლებელია, თუ მშენებლობა არ არღვევს ფუნდამენტურ ზონირების პრინციპებს. ამისთვის საჭიროა კორექტირებული პროექტის წარდგენა და ზოგ შემთხვევაში K2 კოეფიციენტის გამოსყიდვა.
რა ვადაში უნდა გავასაჩივრო ჯარიმა?
ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის გასაჩივრების ვადა, როგორც წესი, არის 10 კალენდარული დღე მისი ჩაბარებიდან.
ათავისუფლებს თუ არა ჯარიმის გადახდა დემონტაჟისგან?
არა. ჯარიმის გადახდა არის სასჯელი, მაგრამ დარღვევის გამოსწორება (დემონტაჟი ან ლეგალიზება) რჩება სავალდებულო მოთხოვნად.
სამშენებლო კოდექსის დარღვევა და უნებართვო მშენებლობა საქართველოში, განსაკუთრებით დიდ ქალაქებში, მკაცრი მონიტორინგის საგანია. მუნიციპალური ინსპექცია (ე.წ. ზედამხედველობა) აქტიურად ამოწმებს მიმდინარე და დასრულებულ ობიექტებს. დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში, სანქციები შეიძლება იყოს კატასტროფული: ათიათასობით ლარის ოდენობის ჯარიმებიდან დაწყებული, მშენებლობის შეჩერებითა და უკანონო ნაგებობის იძულებითი დემონტაჟით დამთავრებული. ხშირ შემთხვევაში, მესაკუთრეები დარღვევის შესახებ მხოლოდ ჯარიმის ქვითრის მიღების შემდეგ იგებენ, როდესაც რეაგირების ვადები შეზღუდულია. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ამ პროცესში გადამწყვეტია, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ფინანსური ზარალი და შენარჩუნდეს უძრავი ქონება.
რას მოიცავს სამშენებლო სამართალდარღვევების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სამართლებრივ დაცვას მუნიციპალურ ორგანოებთან და სასამართლოში დავის ნებისმიერ ეტაპზე:
• დარღვევის ოქმის ანალიზი: მუნიციპალური ინსპექციის მიერ შედგენილი სამართალდარღვევის ოქმისა და მითითების კანონიერების შეფასება.
• ადმინისტრაციული გასაჩივრება: საჩივრის მომზადება და წარდგენა მერიაში ან ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში ჯარიმის გაუქმების ან შემცირების მოთხოვნით.
• სასამართლო წარმომადგენლობა: კლიენტის ინტერესების დაცვა სასამართლოში მშენებლობის შეჩერების ან დემონტაჟის დავალდებულების წინააღმდეგ.
• ლეგალიზაციის პროცესი: დარღვევებით აშენებული ობიექტის ან მისი ნაწილის ლეგალიზაციის შესაძლებლობების მოძიება (მაგ. K2 კოეფიციენტის გამოსყიდვა, კორექტირებული პროექტის შეთანხმება).
• დემონტაჟის შეჩერება: დროებითი ღონისძიებების გამოყენება სასამართლოს გზით, რათა შეჩერდეს დემონტაჟის აღსრულება დავის დასრულებამდე.
• მოლაპარაკება: კომუნიკაცია საზედამხედველო ორგანოსთან დარღვევის გამოსწორების გონივრული ვადებისა და პირობების შესათანხმებლად.
ხშირი დარღვევები და სარისკო სიტუაციები
სამართლებრივი დახმარება აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• როდესაც მშენებლობა განხორციელდა უნებართვოდ ან სანებართვო პირობების დარღვევით (მაგ. პროექტთან შეუსაბამო ფასადი, გადამეტებული სიმაღლე).
• თუ დაირღვა სამშენებლო მიწის ნაკვეთის განაშენიანების კოეფიციენტები (K1, K2, K3) ან „წითელი ხაზები“.
• როდესაც მეზობელმა შეიტანა საჩივარი თქვენი მშენებლობის წინააღმდეგ ხედის დაფარვის ან უსაფრთხოების ნორმების დარღვევის მოტივით.
• თუ ინსპექციამ დაგაჯარიმათ სამშენებლო უსაფრთხოების წესების (ღობე, ბადე, ჩაფხუტები) დარღვევისთვის.
• ვადების დარღვევის გამო მშენებლობის ნებართვის ვადის გასვლისა და ობიექტის ექსპლუატაციაში მიღების შეფერხებისას.
სამშენებლო სამართალდარღვევები რეგულირდება „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსით“ და საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსით. კანონმდებლობა ადგენს სოლიდურ ჯარიმებს: მაგალითად, თბილისში უნებართვო მშენებლობა შეიძლება დაჯარიმდეს 50,000 ლარამდე, ობიექტის კლასის მიხედვით. ასევე მოქმედებს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ჯარიმის გადახდა არ ათავისუფლებს პირს დარღვევის გამოსწორების (ანუ დემონტაჟის ან ლეგალიზების) ვალდებულებისგან.
1. საქმის შესწავლა: დაჯარიმების ოქმის, სამშენებლო დოკუმენტაციის და ფაქტობრივი გარემოებების ანალიზი.
2. სტრატეგიის არჩევა: გადაწყვეტილების მიღება — ღირს გასაჩივრება, თუ ჯობია გამოსწორება/ლეგალიზებაზე მუშაობა.
3. დოკუმენტების მომზადება: საჩივრის ან სარჩელის შედგენა სამართლებრივი არგუმენტაციით.
4. პროცესის წარმოება: მონაწილეობა ზეპირი მოსმენის სხდომებზე მერიაში ან სასამართლოში.
5. აღსრულების მართვა: დახმარება ჯარიმების განწილვადებაში ან გამოსწორების ვადის გაგრძელებაში.
სამშენებლო დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ტექნიკურ და იურიდიულ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ მუნიციპალურ სამსახურებთან ურთიერთობის მრავალწლიანი გამოცდილება. მათ იციან, როგორ შეაჩერონ დემონტაჟის პროცესი კანონიერი გზებით და როგორ მოახდინონ პრობლემური ობიექტების ლეგალიზება მინიმალური დანაკარგებით.