ლიცენზიისგან განსხვავებით, რომელიც უფლებას აძლევს პირს განახორციელოს გარკვეული ტიპის საქმიანობა განუსაზღვრელი ვადით, ნებართვა (Permit) ჩვეულებრივ უკავშირდება კონკრეტულ, ერთჯერად ან ვადიან ქმედებას. საქართველოში ნებართვების სისტემა მოიცავს მშენებლობას, გარემოზე ზემოქმედებას, კულტურულ მემკვიდრეობას, ტრანზიტს და სხვა სფეროებს. ნებართვის მოპოვება ხშირად მოითხოვს რთული ტექნიკური პროექტების მომზადებას, საჯარო განხილვებს და მრავალ უწყებასთან კოორდინაციას. პროცესის არასწორად წარმართვამ შეიძლება გამოიწვიოს მშენებლობის შეჩერება, დიდი ჯარიმები ან პროექტის სრული ჩაშლა. ჩვენი სერვისი უზრუნველყოფს ნებართვების მოპოვების პროცესის სწრაფ და ეფექტურ მართვას.
რას მოიცავს ნებართვების დამუშავების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გეხმარებიან ადმინისტრაციული ბარიერების გადალახვაში:
- სანებართვო პაკეტის მომზადება: ყველა საჭირო დოკუმენტის, ნახაზის, დასკვნისა და პროექტის შეგროვება და სამართლებრივი რევიზია.
- მშენებლობის ნებართვები: I-IV კლასის შენობა-ნაგებობების მშენებლობის ნებართვის მოპოვება, მიწის ნაკვეთის სამშენებლო გამოყენების პირობების (გაპ) დამტკიცება და არქიტექტურული პროექტის შეთანხმება.
- გარემოსდაცვითი ნებართვები: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) ანგარიშის წარდგენა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება.
- კულტურული მემკვიდრეობა: კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე სამუშაოების ჩატარების ნებართვა.
- სხვა ტიპის ნებართვები: გარე რეკლამის განთავსება, სპეციალური ტვირთების ტრანზიტი, პროდუქციის ექსპორტ/იმპორტი.
- კომუნიკაცია მერიასთან და სამინისტროებთან: განაცხადის სტატუსის მუდმივი მონიტორინგი და ხარვეზებზე სწრაფი რეაგირება.
ნებართვის მიღების პროცესში ხშირია:
- ხარვეზის დადგენა: ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ დოკუმენტაციის არასრულყოფილად მიჩნევა. იურისტი უზრუნველყოფს ხარვეზის კანონით დადგენილ ვადაში გამოსწორებას.
- ვადების დარღვევა: როდესაც უწყება აგვიანებს პასუხს. ჩვენ ვიყენებთ კანონით მონიჭებულ უფლებას ("დუმილის თანხმობა" გარკვეულ შემთხვევებში) ან ვაჩქარებთ პროცესს საჩივრის გზით.
- მეზობლების წინააღმდეგობა: სამშენებლო ნებართვების დროს მეზობლების პრეტენზიების მართვა და სამართლებრივი დასაბუთება.
ნებართვების გაცემა რეგულირდება „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონით. მშენებლობის შემთხვევაში მოქმედებს საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი. გარემოსდაცვით საკითხებზე — გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი. სანებართვო წარმოება არის საჯარო ადმინისტრაციული წარმოება, რაც ნიშნავს, რომ ის ექვემდებარება საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს. ეს კოდექსი იცავს განმცხადებლის უფლებებს, მათ შორის, ავალდებულებს ორგანოს, დაასაბუთოს უარი.
- ობიექტის შესწავლა: მიწის ნაკვეთის ან საქმიანობის წინასწარი სამართლებრივი ანალიზი.
- სტრატეგიის დაგეგმვა: რომელი ნებართვაა საჭირო და რა თანმიმდევრობით (მაგ. ჯერ გზშ, მერე მშენებლობა).
- წარდგენა და მართვა: დოკუმენტების ატვირთვა ელექტრონულ პორტალებზე (მაგ. tas.ge თბილისში).
- შედეგი: ნებართვის მიღება და შემდგომი კონსულტაცია სანებართვო პირობების დაცვაზე.
ნებართვების მოპოვება ხშირად უფრო რთულია, ვიდრე ლიცენზიის, რადგან ის დაკავშირებულია კონკრეტულ ტექნიკურ პარამეტრებთან. Legal.ge-ს ბაზაში არიან იურისტები, რომლებიც მჭიდროდ თანამშრომლობენ არქიტექტორებთან, ეკოლოგებთან და ინჟინრებთან, რაც უზრუნველყოფს კომპლექსურ მიდგომას და ზრდის დადებითი შედეგის ალბათობას.