თავისუფალი ვაჭრობის ზონის სამართალი: საგადასახადო შეღავათები და ბიზნესის რეგისტრაცია თიზ-ში
თავისუფალი ვაჭრობის ზონის სამართალი (საქართველოში ცნობილი როგორც "თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა" ან თიზ) წარმოადგენს ბიზნეს სამართლის სპეციფიკურ დარგს, რომელიც არეგულირებს განსაკუთრებული საგადასახადო და სამართლებრივი რეჟიმის მქონე ტერიტორიებზე კომპანიების დაფუძნებასა და ოპერირებას. საქართველო საერთაშორისო ინვესტორებისთვის მიმზიდველია სწორედ ამ ზონების არსებობით (მაგალითად: თბილისის, ფოთის, ქუთაისის ჰუალინგის და ქუთაისის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები), სადაც მოქმედებს უპრეცედენტო საგადასახადო შეღავათები. თუმცა, ამ შეღავათებით სარგებლობა მოითხოვს მკაცრ სამართლებრივ შესაბამისობას, ლიცენზირების სპეციფიკური პროცედურების გავლას და ზონის ადმინისტრატორთან სწორი სახელშეკრულებო ურთიერთობის ჩამოყალიბებას. იურისტის დახმარება აუცილებელია იმისათვის, რომ კომპანიამ სწორად განსაზღვროს თავისი საქმიანობის პროფილი, არ დაარღვიოს კანონით დადგენილი შეზღუდვები და სრულად ისარგებლოს საგადასახადო პრივილეგიებით.
თავისუფალი ვაჭრობის ზონის სამართლებრივი მომსახურება ფარავს ყველა ეტაპს — კომპანიის რეგისტრაციიდან დაწყებული, ყოველდღიური ოპერაციების სამართლებრივი მხარდაჭერით დამთავრებული. Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ:
- სამართლებრივ აუდიტს და ზონის შერჩევას: კლიენტის ბიზნეს მოდელის ანალიზს და მისთვის ყველაზე შესაფერისი თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის (თბილისი, ფოთი, ქუთაისი) შერჩევას ტარიფებისა და პირობების მიხედვით.
- კომპანიის რეგისტრაციას და ლიცენზირებას: კომპანიის დაფუძნებას საჯარო რეესტრში, სპეციალური სავაჭრო ან საწარმოო ლიცენზიის მოპოვებას ზონის ადმინისტრაციისგან.
- საგადასახადო კონსულტაციას: თიზ-ის საწარმოებისთვის განკუთვნილი საგადასახადო შეღავათების (მოგების გადასახადი 0%, დღგ 0%, ქონების გადასახადი 0%) პრაქტიკულ იმპლემენტაციას და რისკების შეფასებას.
- ხელშეკრულებების მომზადებას: ზონის ადმინისტრატორთან საიჯარო და მომსახურების ხელშეკრულებების გაფორმებას, ასევე დასაქმებულებთან შრომითი კონტრაქტების მომზადებას.
- საბაჟო პროცედურების მართვას: იმპორტ-ექსპორტის ოპერაციების სამართლებრივ მხარდაჭერას, რადგან თიზ-ში შესული და გასული საქონელი გადის სპეციალურ საბაჟო რეჟიმს.
- წარმომადგენლობას ადმინისტრაციულ ორგანოებთან: შემოსავლების სამსახურთან და ზონის ადმინისტრაციასთან ურთიერთობას დავების ან შემოწმებების დროს.
ბიზნესის თიზ-ში ოპერირება მრავალ სამართლებრივ ნიუანსთან არის დაკავშირებული. ხშირია შემთხვევები, როდესაც კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა კრიტიკულია:
- საერთაშორისო სავაჭრო კომპანიის დაფუძნება: გსურთ შექმნათ კომპანია, რომელიც შეიძენს საქონელს საზღვარგარეთ და გაყიდის მას მესამე ქვეყანაში საქართველოს ტერიტორიაზე შემოტანის გარეშე, საგადასახადო ეფექტურობის მიზნით.
- წარმოების გადმოტანა საქართველოში: გეგმავთ ქარხნის აშენებას, რათა პროდუქციამ მიიღოს "Made in Georgia" სერტიფიკატი და ისარგებლოს ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობით, თუმცა გჭირდებათ ზუსტი კრიტერიუმების დაცვა.
- აკრძალული საქმიანობის რისკი: გსურთ დარწმუნდეთ, რომ თქვენი საქმიანობა (მაგ. იარაღით ვაჭრობა ან გარკვეული მომსახურების გაწევა) არ არის კანონით აკრძალული თიზ-ის ტერიტორიაზე.
- საბანკო ანგარიშის გახსნა: თიზ-ის კომპანიებისთვის ქართულ ბანკებში ანგარიშის გახსნა გართულებულია რეგულაციების გამო და გესაჭიროებათ იურისტის დახმარება "Compliance" პროცედურების გასავლელად.
- საგადასახადო დავა: შემოსავლების სამსახური ედავება კომპანიას თიზ-ის სტატუსის არამართლზომიერ გამოყენებასა და გადასახადების დარიცხვაზე.
თავისუფალი ვაჭრობის ზონების რეგულირება საქართველოში ეფუძნება საქართველოს კანონს "თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ". ეს კანონი განსაზღვრავს ზონის შექმნის, ფუნქციონირებისა და ლიკვიდაციის წესებს, ასევე ზონის საწარმოების უფლებებსა და მოვალეობებს. უმნიშვნელოვანესია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც აწესებს საგადასახადო შეღავათებს (მაგალითად, მოგების გადასახადისგან გათავისუფლებას). ასევე, რელევანტურია საქართველოს საბაჟო კოდექსი, რომელიც არეგულირებს ზონაში საქონლის შეტანისა და გატანის სპეციალურ რეჟიმს. გასათვალისწინებელია საქართველოს მთავრობის დადგენილებები, რომლებიც აზუსტებენ თიზ-ის მოწყობისა და საქმიანობის წესებს, მათ შორის აკრძალული საქმიანობების ნუსხას.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა, როგორც წესი, შემდეგი ეტაპებისგან შედგება:
- პირველადი კონსულტაცია: თქვენი ბიზნეს მოდელის განხილვა და იმის დადგენა, აკმაყოფილებს თუ არა ის თიზ-ის კრიტერიუმებს.
- ზონის შერჩევა: სხვადასხვა ზონის (თბილისი, ფოთი, ქუთაისი) პირობების შედარება და ოპტიმალური ვარიანტის შერჩევა.
- დოკუმენტაციის მომზადება: სადამფუძნებლო დოკუმენტების, განაცხადების და ბიზნეს გეგმის მომზადება ზონის ადმინისტრაციისთვის.
- რეგისტრაცია და ლიცენზირება: კომპანიის რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში და შესაბამისი ლიცენზიის (სავაჭრო, საწარმოო, მომსახურების) მიღება.
- ოპერაციული მხარდაჭერა: საბანკო ანგარიშის გახსნაში დახმარება და მიმდინარე იურიდიული საკითხების მოგვარება.
Legal.ge არის საქართველოში ყველაზე სრულყოფილი პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ კორპორატიულ სამართალში და საგადასახადო საკითხებში გამოცდილ ადვოკატებთან. ჩვენს ბაზაში არსებული სპეციალისტები დეტალურად იცნობენ თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების სპეციფიკას და აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო კლიენტებთან მუშაობის. იპოვეთ თქვენს საჭიროებებზე მორგებული პროფესიონალი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი ბიზნესის უსაფრთხო და მომგებიანი ფუნქციონირება.