ტურისტული სააგენტოს ლიცენზირება და რეგისტრირება: ახალი რეგულაციები
ტურისტული სააგენტოების საქმიანობა საქართველოში, რომელიც წლების განმავლობაში დერეგულირებული იყო, ბოლო პერიოდში მნიშვნელოვან საკანონმდებლო ცვლილებებს დაექვემდებარა. "ტურიზმის შესახებ" ახალი კანონის მიხედვით, ტურისტული მომსახურების მიმწოდებლები (ტურ-ოპერატორები, სააგენტოები) ვალდებულნი არიან დარეგისტრირდნენ ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში, როგორც ტურიზმის სუბიექტები და დააკმაყოფილონ გარკვეული სტანდარტები. გარდა ამისა, შემომყვანი ტურიზმით დაკავებული კომპანიებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ხდება სამოქალაქო პასუხისმგებლობის დაზღვევა და ტურისტებთან გაფორმებული ხელშეკრულებების სამართლებრივი გამართულობა. "ლიცენზირება" დღევანდელ კონტექსტში გულისხმობს კანონთან სრულ შესაბამისობას, რეგისტრაციას და სავალდებულო სტანდარტების დაცვას, რაშიც კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია.
Legal.ge-ს სპეციალისტები დაეხმარებიან ტურისტულ კომპანიებსა და სტარტაპებს საქმიანობის კანონიერად დაწყებასა და მართვაში. მომსახურება მოიცავს:
- რეგისტრაცია ეკონომიკურ რეესტრში: საჯარო რეესტრში საქმიანობის სწორი კოდით (NACE კოდები) რეგისტრაცია და ტურიზმის ეროვნულ ადმინისტრაციაში საჭირო მონაცემების წარდგენა.
- ხელშეკრულებების მომზადება: ტურისტული მომსახურების ხელშეკრულებების (პაკეტური ტურები), გიდებთან და სატრანსპორტო კომპანიებთან კონტრაქტების შედგენა.
- პასუხისმგებლობის დაზღვევა: კონსულტაცია სავალდებულო და ნებაყოფლობითი დაზღვევის საკითხებზე, რაც იცავს კომპანიას ტურისტის დაზიანების შემთხვევაში ფინანსური ზარალისგან.
- მომხმარებელთა უფლებების დაცვა: საიტზე განთავსებული "წესებისა და პირობების" (Terms & Conditions) შესაბამისობაში მოყვანა მომხმარებლის უფლებების დაცვის კანონთან.
- საგადასახადო კონსულტაცია: დღგ-ს დაბეგვრის სპეციფიკა ტურისტულ მომსახურებაზე (განსაკუთრებით ექსპორტ/იმპორტის ნაწილში) და ტურ-ოპერატორების მარგინალური დაბეგვრა.
- საავტორო უფლებები: ფოტო/ვიდეო მასალის გამოყენების უფლებები მარკეტინგულ კამპანიებში.
ტურისტული ბიზნესი სარისკოა და ხშირად წარმოშობს სამართლებრივ პრობლემებს. აი, როდის არის იურისტი საჭირო:
- ტურის გაუქმება ან შეცვლა: ფორს-მაჟორის (მაგ. პანდემია, სტიქია) ან სხვა მიზეზით ტური გაუქმდა და ტურისტები ითხოვენ თანხის სრულ ანაზღაურებას, რაზეც კომპანია უარს ამბობს.
- უბედური შემთხვევა ტურის დროს: ტურისტი დაშავდა ექსკურსიისას და სააგენტოს უჩივის უსაფრთხოების ნორმების დარღვევისთვის.
- დავა პარტნიორებთან: სასტუმრომ ან სატრანსპორტო კომპანიამ დაარღვია პირობები, რამაც გამოიწვია თქვენი კლიენტის უკმაყოფილება, და გსურთ ზიანის ანაზღაურება პარტნიორისგან.
- ონლაინ გაყიდვების რეგულაციები: თქვენი ვებ-გვერდი არ აკმაყოფილებს ელექტრონული კომერციის და პერსონალური მონაცემების დაცვის სტანდარტებს.
- უცხოელი პარტნიორები: მუშაობთ უცხოურ ტურ-ოპერატორებთან და გჭირდებათ საერთაშორისო ხელშეკრულების გაფორმება.
ძირითადი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი "ტურიზმის შესახებ", რომელიც განსაზღვრავს ტურისტული საქმიანობის სუბიექტებს და მათ ვალდებულებებს. ასევე, უმნიშვნელოვანესია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (ტურისტული ხელშეკრულების ნაწილი) და "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონი, რომელიც მკაცრ მოთხოვნებს უწესებს ინფორმაციის მიწოდებასა და მომსახურების გაუქმების პირობებს. საგადასახადო ნაწილში მოქმედებს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, ხოლო მონაცემთა დამუშავებაზე — "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონი.
- სტატუსის განსაზღვრა: იმის დადგენა, ხართ თუ არა ტურ-ოპერატორი თუ ტურ-აგენტი და რა სპეციფიკური ვალდებულებები გეკისრებათ.
- რეგისტრაცია: საჯარო რეესტრში მონაცემების განახლება და საქმიანობის კოდების მითითება.
- დოკუმენტაციის შემუშავება: კლიენტთან გასაფორმებელი ხელშეკრულების, ვაუჩერის ფორმის და ვებ-გვერდის პოლიტიკის მომზადება.
- რისკების მართვა: სადაზღვევო პოლიტიკის შერჩევა და უსაფრთხოების ინსტრუქციების გაწერა.
- მიმდინარე მხარდაჭერა: პრეტენზიებზე პასუხის გაცემა და დავების მოგვარება.
ტურისტული ბიზნესის რეგულაციები საქართველოში იცვლება და მკაცრდება. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან ტურიზმის სამართალში და მუდმივად აკვირდებიან საკანონმდებლო სიახლეებს. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული სპეციალისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ჯარიმები, დაიცვათ თავი მომხმარებელთა დაუსაბუთებელი პრეტენზიებისგან და ააწყოთ მდგრადი ბიზნესი. იპოვეთ თქვენი სამართლებრივი პარტნიორი Legal.ge-ზე.