საქართველოში ბიზნესის წარმოების სიმარტივის მიუხედავად, გარკვეული სფეროები (ჯანდაცვა, ენერგეტიკა, მშენებლობა, აზარტული თამაშები და ა.შ.) ექვემდებარება სახელმწიფო ლიცენზირებას. ლიცენზია არის სახელმწიფოს მიერ მინიჭებული განსაკუთრებული უფლება, რომლის გარეშეც საქმიანობის დაწყება უკანონოა და იწვევს სისხლისსამართლებრივ ან ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას. ლიცენზიის მიღების პროცესი ხშირად რთულ ბიუროკრატიულ ლაბირინთს წარმოადგენს, რომელიც მოითხოვს დიდი მოცულობის დოკუმენტაციის მომზადებას, ტექნიკური სტანდარტების დაკმაყოფილებას და სახელმწიფო უწყებებთან კომუნიკაციას. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება ამ პროცესში ამცირებს უარის მიღების რისკს და აჩქარებს ბიზნესის დაწყებას.
რას მოიცავს სალიცენზიო განაცხადების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ლიცენზიის მიღების ყველა ეტაპზე:
- წინასწარი აუდიტი: თქვენი ბიზნეს მოდელის და რესურსების შეფასება სალიცენზიო პირობებთან შესაბამისობაზე (მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, პერსონალი, უსაფრთხოება).
- დოკუმენტაციის მომზადება: განაცხადის შევსება, წესდებების, ინსტრუქციების, გეგმებისა და სხვა სავალდებულო დოკუმენტების სამართლებრივი გამართვა.
- წარმომადგენლობა: ურთიერთობა ლიცენზიის გამცემ ადმინისტრაციულ ორგანოებთან (სამინისტროები, მარეგულირებელი კომისიები) და დამატებითი მოთხოვნების ოპერატიული შესრულება.
- ადგილზე შემოწმების თანხლება: იურისტის დასწრება ობიექტის ინსპექტირების დროს, რათა დაცული იყოს თქვენი უფლებები.
- გასაჩივრება: ლიცენზიის გაცემაზე უარის თქმის შემთხვევაში ადმინისტრაციული საჩივრის ან სარჩელის მომზადება.
საქმიანობები, რომლებსაც ესაჭიროებათ ლიცენზია
ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან შემდეგი ტიპის ლიცენზიების მოპოვებაში:
- სამედიცინო საქმიანობა: კლინიკები, ლაბორატორიები, აფთიაქები (ფარმაცევტული საქმიანობა).
- ენერგეტიკა და ბუნებრივი რესურსები: ნავთობისა და გაზის მოპოვება/გადამუშავება, ელექტროენერგიის წარმოება/განაწილება, წიაღისეულით სარგებლობა.
- ფინანსური სექტორი: მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები, სავალუტო ჯიხურები, აქტივების მმართველი კომპანიები.
- აზარტული თამაშები: სამორინე, ტოტალიზატორი, ონლაინ კაზინო.
- უსაფრთხოება: კერძო დაცვითი საქმიანობა, იარაღით ვაჭრობა.
ლიცენზირების სფერო რეგულირდება საქართველოს კანონით „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“, ასევე დარგობრივი კანონებით (მაგ. „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“, „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“). კანონი ადგენს „ერთი სარკმლის პრინციპს“, რაც ნიშნავს, რომ სახელმწიფო ვალდებულია თავად მოიძიოს სხვა უწყებებიდან საჭირო ინფორმაცია, თუმცა პრაქტიკაში განმცხადებელს მაინც უწევს მტკიცებულებების წარდგენა.
მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ლიცენზიის გარეშე საქმიანობა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 192-ე მუხლის მიხედვით დასჯადი ქმედებაა (უკანონო სამეწარმეო საქმიანობა).
- კონსულტაცია: ლიცენზიის ტიპის და მოთხოვნების ზუსტი იდენტიფიცირება.
- შეგროვება: დოკუმენტების პაკეტის (ცნობები, ნახაზები, ხელშეკრულებები) შეკრება.
- წარდგენა: განაცხადის შეტანა შესაბამის უწყებაში.
- მონიტორინგი: წარმოების პროცესის კონტროლი და ხარვეზების დროული გამოსწორება.
- მიღება: სალიცენზიო მოწმობის გადმოცემა კლიენტისთვის.
ლიცენზიის მოპოვება მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას და გამოცდილებას კონკრეტულ ინდუსტრიაში. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან სწორედ თქვენს სფეროში (მაგ. ჯანდაცვის სამართალი ან ენერგეტიკა). ჩვენი დახმარებით თქვენ თავიდან აიცილებთ ბიუროკრატიულ ბარიერებს, დაზოგავთ დროს და უზრუნველყოფთ ბიზნესის ლეგალურ სტარტს.