მიწის ნაკვეთის დაყოფა (Subdivision) და გაერთიანება უძრავი ქონების მართვის ერთ-ერთი ყველაზე მოთხოვნადი პროცედურაა საქართველოში. ეს პროცესი მესაკუთრეს საშუალებას აძლევს მოახდინოს აქტივის ოპტიმიზაცია: გაყიდოს მიწის ნაწილი, გაიყოს მემკვიდრეობა ან გააერთიანოს რამდენიმე ნაკვეთი მასშტაბური მშენებლობისთვის. თუმცა, მიწის დაყოფა არ არის მხოლოდ ხაზის გავლება რუკაზე; ის მკაცრად რეგულირდება კანონმდებლობით. დაყოფის შედეგად მიღებული თითოეული ნაკვეთი უნდა აკმაყოფილებდეს დამოუკიდებელ სამშენებლო ნაკვეთად ჩამოყალიბების კრიტერიუმებს, როგორიცაა მინიმალური ფართობი, ფორმა და მისასვლელი გზის არსებობა. არასწორად დაგეგმილი დაყოფა ხშირად იწვევს „მკვდარი“ ნაკვეთების წარმოშობას, რომელზეც მშენებლობის ნებართვა არ გაიცემა.
რას მოიცავს ქვედანაყოფის დამტკიცების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ და ტექნიკურ მხარდაჭერას მიწის რეგისტრაციის პროცესში:
- წინასწარი ანალიზი: ნაკვეთის შემოწმება — დაშვებულია თუ არა კონკრეტულ ზონაში დაყოფა და რა არის მინიმალური ფართობი (მაგ. 200, 400 ან 600 კვ.მ.).
- საკადასტრო დაგეგმარება: სერტიფიცირებულ ამზომველებთან ერთად გამიჯვნის სქემის შედგენა, რომელიც ითვალისწინებს „წითელ ხაზებს“, კომუნიკაციებს და რელიეფს.
- მისასვლელი გზის უზრუნველყოფა: იურიდიული მექანიზმების (მაგ. სერვიტუტი) გამოყენება, რათა ყველა ახალ ნაკვეთს ჰქონდეს წვდომა საჯარო გზასთან.
- არქიტექტურის სამსახურთან შეთანხმება: ქალაქებში (მაგ. თბილისი) დაყოფის სქემა საჭიროებს მერიის თანხმობას, რათა არ დაირღვეს განაშენიანების რეგულირების გეგმა.
- საჯარო რეესტრში რეგისტრაცია: გამიჯვნის ან გაერთიანების შედეგად წარმოშობილი ახალი საკადასტრო კოდების რეგისტრაცია და უფლებების ასახვა.
- თანამესაკუთრეებთან შეთანხმება: საერთო საკუთრებაში არსებული მიწის გაყოფის შესახებ ნოტარიული შეთანხმების მომზადება.
როდის არის საჭირო ეს სერვისი?
მიწის დაყოფა/გაერთიანება აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
- დეველოპერს სურს რამდენიმე მომიჯნავე ნაკვეთის გაერთიანება ერთიანი კომპლექსის ასაშენებლად.
- მესაკუთრეს სურს დიდი ნაკვეთის ნაწილის გაყიდვა.
- მემკვიდრეები იყოფენ საერთო მიწას.
- სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაწილის სტატუსის შეცვლა (მხოლოდ ნაწილის დაკანონება სამშენებლოდ).
პროცედურა რეგულირდება „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონით, სამოქალაქო კოდექსით და სივრცის დაგეგმარების კოდექსით. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა მუნიციპალურ დადგენილებებს (მაგ. თბილისის საკრებულოს დადგენილება №14-39), რომელიც კრძალავს ნაკვეთის ისეთ დაყოფას, რაც შეუძლებელს ხდის მის განაშენიანებას ან არღვევს ურბანულ ქსოვილს.
- აზომვა: ტერიტორიის ტოპოგრაფიული და საკადასტრო აზომვა.
- პროექტირება: გამიჯვნის სქემის შედგენა.
- შეთანხმება: მუნიციპალიტეტის დასტური (საჭიროების შემთხვევაში).
- რეგისტრაცია: ახალი ამონაწერების მიღება საჯარო რეესტრიდან.
არასწორად გაყოფილმა მიწამ შეიძლება დაკარგოს სამშენებლო პოტენციალი და, შესაბამისად, საბაზრო ღირებულება. Legal.ge-ს ექსპერტები უზრუნველყოფენ, რომ დაყოფის პროცესი განხორციელდეს არა მხოლოდ ტექნიკურად, არამედ სამართლებრივად გამართულად, რაც გარანტიას გაძლევთ, რომ მიღებული ნაკვეთები იქნება სრულფასოვანი აქტივები.