სანაპირო განვითარება და მშენებლობა წყლის ობიექტების (ზღვა, მდინარე, ტბა) მიმდებარედ საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი, თუმცა ამავდროულად რთული საინვესტიციო მიმართულებაა. შავი ზღვის სანაპირო ზოლი, ისევე როგორც შიდა წყალსაცავების მიმდებარე ტერიტორიები, ექვემდებარება განსაკუთრებულ რეგულაციებს, რომლებიც მიზნად ისახავს გარემოს დაცვას, ტურისტული პოტენციალის განვითარებასა და უსაფრთხოების ნორმების დაცვას. სანაპირო ზონაში ნებისმიერი პროექტის განხორციელება — იქნება ეს სასტუმრო კომპლექსი, პორტი, ნავმისადგომი თუ რეკრეაციული ობიექტი — მოითხოვს სპეციფიკური ნებართვების მოპოვებას და მკაცრი ზონირების წესების დაცვას. არასწორად დაგეგმილი პროექტი ხშირად აწყდება სამართლებრივ ბარიერებს, რაც იწვევს მშენებლობის შეჩერებას, დიდ ფინანსურ ზარალს ან გარემოსდაცვითი ჯარიმების დაკისრებას.
რას მოიცავს სანაპირო განვითარების სამართლებრივი მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი უძრავი ქონებისა და გარემოსდაცვითი სამართლის ექსპერტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას სანაპირო პროექტებისთვის:
- სამართლებრივი აუდიტი (Due Diligence): სანაპირო ზოლში არსებული მიწის ნაკვეთის სტატუსის, მასზე ვრცელებული შეზღუდვების (სანიტარიული დაცვის ზონები) და განაშენიანების პოტენციალის შესწავლა.
- ნებართვების მოპოვება: მშენებლობის ნებართვის, წყალსარგებლობის ლიცენზიისა და სპეციალური ნებართვების (მაგ. ნაპირსამაგრი სამუშაოებისთვის) მოპოვების პროცესის მართვა.
- გარემოზე ზემოქმედების შეფასება (გზშ): სანაპირო ზონაში პროექტების უმეტესობა საჭიროებს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას. იურისტები დაგეხმარებიან სკრინინგის, სკოპინგისა და გზშ-ის ეტაპების გავლაში.
- იჯარა და საკუთრების უფლება: სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული სანაპირო ზოლის გრძელვადიანი იჯარით აღება ან ოპერირების უფლების მოპოვება.
- ზონირების საკითხები: მიწის ნაკვეთისთვის ფუნქციური ზონის შეცვლა ან სპეციალური ზონალური შეთანხმების (სზშ) მიღება ტურისტული ინფრასტრუქტურის განსათავსებლად.
- დავების გადაწყვეტა: წარმომადგენლობა სასამართლოში ან ადმინისტრაციულ ორგანოებში, თუ მოხდა ნებართვის გაცემაზე უარი ან დაჯარიმება გარემოსდაცვითი დარღვევებისთვის.
კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
- სასტუმროს ან საცხოვრებელი კომპლექსის მშენებლობა შავი ზღვის სანაპირო ზოლში (ბათუმი, ქობულეთი, ურეკი, ანაკლია).
- პორტის, იახტ-კლუბის ან ნავმისადგომის მოწყობა და ოპერირება.
- მდინარისპირა რესტორნების ან გასართობი ცენტრების მშენებლობა, რაც მოითხოვს წყალდაცვითი ზოლის რეგულაციების დაცვას.
- ხელოვნური პლაჟის ან კუნძულის მოწყობის პროექტები.
- არსებული სანაპირო ინფრასტრუქტურის რეკონსტრუქცია და გაფართოება.
სანაპირო განვითარება რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი აქტით. „საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურისა და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი“ განსაზღვრავს მშენებლობის ზოგად წესებს. სპეციფიკური რეგულაციები მოცემულია „საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ“ კანონში და „წყლის შესახებ“ კანონში, რომლებიც ადგენენ წყალდაცვითი ზოლების პარამეტრებს (მაგ. მშენებლობის აკრძალვა წყლის ნაპირიდან გარკვეულ მანძილზე). ასევე უმნიშვნელოვანესია „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“, რადგან სანაპირო ზონაში ჩარევა ხშირად ითვლება მაღალი რისკის შემცველ საქმიანობად.
- კონსულტაცია და ლოკაციის ანალიზი: ობიექტის ადგილმდებარეობის სამართლებრივი შეფასება (არის თუ არა დაცულ ტერიტორიაზე ან რეკრეაციულ ზონაში).
- სტრატეგიის შემუშავება: საჭირო ნებართვების სიის განსაზღვრა (მშენებლობა, გარემო, წყალსარგებლობა).
- დოკუმენტაციის მომზადება: საპროექტო დოკუმენტაციის სამართლებრივი გამართვა და გარემოსდაცვითი ანგარიშების მომზადება ექსპერტებთან ერთად.
- წარდგენა და მონიტორინგი: განაცხადის შეტანა მუნიციპალიტეტში, გარემოს დაცვის სამინისტროსა და ეკონომიკის სამინისტროში.
- შედეგი: ნებართვის მიღება და მშენებლობის დაწყების უფლების მოპოვება.
სანაპირო პროექტები ხასიათდება მაღალი საინვესტიციო ღირებულებით და რთული ბიუროკრატიული პროცედურებით. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ მსგავსი მასშტაბური პროექტების განხორციელების გამოცდილება. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ თავიდან აიცილოთ გარემოსდაცვითი დავები, დაიცვათ ინვესტიცია და კანონიერად განახორციელოთ თქვენი ბიზნეს იდეა საქართველოს წყლის რესურსების პოტენციალის გამოყენებით.