როგორ მოვიქცე თუ ტვირთი დაზიანებული ჩამოვიდა?
დაუყოვნებლივ უნდა აცნობოთ გადამზიდველს, მოიწვიოთ დამოუკიდებელი სურვეიერი დაზიანების დასაფიქსირებლად და გააკეთოთ შესაბამისი ჩანაწერი მიღება-ჩაბარების აქტში.
რა ვადაში შეიძლება საზღვაო მოთხოვნის წაყენება?
ხანდაზმულობის ვადა განსხვავდება მოთხოვნის ტიპის მიხედვით. ტვირთის გადაზიდვასთან დაკავშირებული მოთხოვნებისთვის ეს ვადა, როგორც წესი, არის 1 წელი.
შემიძლია თუ არა გემის დაპატიმრება საქართველოში?
დიახ, თუ გაქვთ ვალიდური საზღვაო მოთხოვნა (მაგ. ვალი, ზიანი), სასამართლოს შეუძლია დაადოს ყადაღა გემს საქართველოს პორტში.
იცავს თუ არა კანონი ქართველ მეზღვაურებს?
დიახ, საქართველოს კანონმდებლობა და შრომის საერთაშორისო კონვენცია (MLC) იცავს მეზღვაურთა უფლებებს, მათ შორის ხელფასის მიღებასა და რეპატრიაციას.
საზღვაო სამართალი წარმოადგენს კომპლექსურ და სპეციფიკურ იურიდიულ სფეროს, რომელიც განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს საქართველოსთვის, როგორც საზღვაო ქვეყნისა და რეგიონული სატრანზიტო ჰაბისთვის. შავი ზღვის პორტების (ფოთი, ბათუმი, ყულევი, სუფსა) არსებობა განაპირობებს აქტიურ საზღვაო მიმოსვლას, ტვირთბრუნვასა და მასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ ურთიერთობებს. საზღვაო სამართალი არეგულირებს არა მხოლოდ გემების ნაოსნობასა და ტვირთების გადაზიდვას, არამედ მოიცავს გემთმფლობელების, ტვირთმფლობელების, პორტების, ექსპედიტორებისა და მეზღვაურების უფლებებსა და ვალდებულებებს. ამ სფეროში წარმოშობილი დავები ხშირად საერთაშორისო ხასიათისაა და მოითხოვს როგორც ადგილობრივი კანონმდებლობის, ისე საერთაშორისო საზღვაო კონვენციების ღრმა ცოდნას. კვალიფიციური იურიდიული მომსახურება აუცილებელია საზღვაო ინციდენტების, ტვირთის დაზიანების ან კომერციული დავების დროს ზარალის მინიმიზაციისა და ინტერესების ეფექტური დაცვისთვის.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი საზღვაო სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ მრავალმხრივ მომსახურებას, რომელიც ფარავს საზღვაო ინდუსტრიის ყველა ასპექტს:
• საზღვაო გადაზიდვების ხელშეკრულებები: ჩარტერული ხელშეკრულებების (Charterparty), კონოსამენტების (Bill of Lading) და სხვა სატრანსპორტო დოკუმენტაციის მომზადება და ანალიზი.
• გემების რეგისტრაცია და დროშა: იურიდიული დახმარება გემების საქართველოს სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრაციის, დროშის შეცვლისა და იპოთეკის რეგისტრაციის პროცესში.
• საზღვაო მოთხოვნები და დავები: ტვირთის დაზიანების, დანაკლისის ან დაგვიანების გამო წარმოშობილი დავების წარმოება; დემურაჟისა (Demurrage) და დეტპაჩის საკითხების მოგვარება.
• გემის დაპატიმრება და გათავისუფლება: საზღვაო მოთხოვნის უზრუნველყოფის მიზნით გემის დაყადაღება (Arrest) ან დაპატიმრებული გემის გათავისუფლება სასამართლოს გზით.
• საზღვაო ინციდენტები: იურიდიული მხარდაჭერა გემების შეჯახების, მეჩეჩზე შეჯდომის, ზღვის დაბინძურებისა და სამაშველო ოპერაციების დროს.
• მეზღვაურთა შრომითი უფლებები: შრომითი კონტრაქტების შედგენა, სახელფასო დავები და ჯანმრთელობის დაზიანების ანაზღაურების მოთხოვნები.
საზღვაო სამართლის ექსპერტის ჩართულობა კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
• როდესაც ტვირთი პორტში დაზიანებული ჩამოვიდა და საჭიროა ზარალის ანაზღაურება გადამზიდველისგან ან მზღვეველისგან.
• თუ გემთმფლობელი არ უხდის ხელფასს ეკიპაჟის წევრებს ან არღვევს რეპატრიაციის პირობებს.
• როდესაც ხდება საზღვაო ავარია და აუცილებელია პასუხისმგებლობის განსაზღვრა და ზარალის შეფასება.
• თუ საჭიროა გემის ყიდვა-გაყიდვის ტრანზაქციის იურიდიული გაფორმება.
• როდესაც პორტის სახელმწიფო კონტროლი (PSC) აჯარიმებს გემს საერთაშორისო ნორმების დარღვევისთვის.
საზღვაო ურთიერთობების მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს საზღვაო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ნაოსნობის, გადაზიდვების, პორტების ფუნქციონირებისა და საზღვაო უსაფრთხოების წესებს. გარდა ამისა, საქართველო არის მრავალი საერთაშორისო კონვენციის წევრი, მათ შორის „ზღვაზე სიცოცხლის უსაფრთხოების შესახებ“ (SOLAS), „გემებიდან დაბინძურების აღკვეთის შესახებ“ (MARPOL) და „მეზღვაურთა მომზადების, დიპლომირებისა და ვახტის გაწევის შესახებ“ (STCW) კონვენციები. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „საზღვაო სივრცის შესახებ“, რომელიც არეგულირებს ტერიტორიულ წყლებსა და განსაკუთრებულ ეკონომიკურ ზონას.
1. ფაქტების ანალიზი: საქმის გარემოებების, სატრანსპორტო დოკუმენტებისა და ინციდენტის დეტალების შესწავლა.
2. მტკიცებულებების შეგროვება: სურვეიერების (შემფასებლების) ანგარიშების, გემის ჟურნალის ამონაწერებისა და ეკიპაჟის ჩვენებების მოპოვება.
3. მოლაპარაკება და მედიაცია: დავის სასამართლომდე მოგვარების მცდელობა P&I კლუბებთან და მზღვეველებთან.
4. სასამართლო ან არბიტრაჟი: ინტერესების დაცვა საქართველოს სასამართლოებში ან საერთაშორისო საზღვაო არბიტრაჟში.
საზღვაო დავები მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას და ინგლისური ენის, როგორც საზღვაო ბიზნესის სამუშაო ენის, სრულყოფილ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება საზღვაო სფეროში და იცნობენ როგორც ეროვნულ, ისე საერთაშორისო რეგულაციებს. ჩვენთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს თქვენი საზღვაო ბიზნესის დაცულობას და რისკების ეფექტურ მართვას.