აპოსტილი (Apostille) არის დოკუმენტის საერთაშორისო დამოწმების გამარტივებული ფორმა, რომელიც ანიჭებს მას იურიდიულ ძალას უცხო სახელმწიფოს ტერიტორიაზე გამოსაყენებლად. საქართველო არის 1961 წლის ჰააგის კონვენციის წევრი ქვეყანა, რაც ნიშნავს, რომ საქართველოში გაცემული დოკუმენტი, რომელიც დამოწმებულია აპოსტილით, ავტომატურად აღიარებულია კონვენციის სხვა წევრ ქვეყნებში (მაგ. აშშ, გერმანია, საფრანგეთი, თურქეთი) დამატებითი ლეგალიზაციის გარეშე. ანალოგიურად, უცხოეთიდან შემოსული აპოსტილიანი დოკუმენტი ძალაშია საქართველოში. თუმცა, აპოსტილის პროცედურა ხშირად იწვევს დაბნეულობას: რომელ დოკუმენტს სჭირდება აპოსტილი, რომელს ლეგალიზაცია, რომელი უწყება გასცემს მას და როგორ ხდება ელექტრონული აპოსტილის გადამოწმება. არასწორად დამოწმებული დოკუმენტი უცხოეთში გამოუყენებელია, რაც იწვევს დროისა და ფინანსების კარგვას.
ეს სერვისი ფარავს დოკუმენტების აპოსტილით დამოწმებისა და ლეგალიზაციის სრულ პროცესს. მომსახურება მოიცავს: დოკუმენტების მომზადებას და წარდგენას სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში (სამოქალაქო აქტები, იუსტიციის სახლის დოკუმენტები) ან განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში (დიპლომები, ატესტატები); სამედიცინო და სასამართლო დოკუმენტების დამოწმებას; უცხოეთიდან მიღებული დოკუმენტების ვალიდურობის შემოწმებას; და ელექტრონული აპოსტილის (e-Apostille) სერვისით სარგებლობას. განსაკუთრებული ადგილი უჭირავს ლეგალიზაციის პროცესს იმ ქვეყნებისთვის, რომლებიც არ არიან ჰააგის კონვენციის წევრები (მაგ. არაბთა გაერთიანებული საამიროები, კანადა), რაც მოითხოვს მრავალსაფეხურიან დამოწმებას საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და საკონსულოებში.
რეალურ ცხოვრებაში აპოსტილის სერვისი საჭიროა მრავალი მიზნისთვის. მაგალითად, სტუდენტი მიემგზავრება გერმანიაში სასწავლებლად და სჭირდება ატესტატისა და ნიშნების ფურცლის აპოსტილით დამოწმება. მეორე სცენარი: საქართველოს მოქალაქე ქორწინდება იტალიაში და მას სჭირდება დაბადების მოწმობისა და ქორწინების დამაბრკოლებელი გარემოებების არარსებობის ცნობის აპოსტილი. მესამე შემთხვევა: ბიზნესმენი ხსნის კომპანიის ფილიალს დუბაიში (არა ჰააგის წევრი), რისთვისაც ქართული კომპანიის წესდება ჯერ უნდა დამოწმდეს იუსტიციის სამინისტროში, შემდეგ საგარეო საქმეთა სამინისტროში და ბოლოს საამიროების საკონსულოში (სრული ლეგალიზაცია).
საქართველოში აპოსტილის გაცემის უფლებამოსილება აქვთ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს (სამოქალაქო და ადმინისტრაციული დოკუმენტები), განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს (საგანმანათლებლო დოკუმენტები) და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს (ნასამართლეობის ცნობები). აპოსტილით არ მოწმდება პირადობის მოწმობა, პასპორტი და ის დოკუმენტები, რომლებიც ეწინააღმდეგება საქართველოს კანონმდებლობას. 2020 წლიდან საქართველო გასცემს ელექტრონულ აპოსტილს, რომლის ნამდვილობის გადამოწმება შესაძლებელია ონლაინ რეჟიმში, რაც მნიშვნელოვნად ამარტივებს პროცესს.
პროცესი იწყება დოკუმენტის დედნის ან ნოტარიულად დამოწმებული ასლის წარდგენით შესაბამის უწყებაში. განმცხადებელმა უნდა მიუთითოს მიმღები ქვეყანა, რადგან ზოგიერთი ქვეყანა ითხოვს თარგმანის აპოსტილით დამოწმებასაც. სტანდარტული ვადა არის 1-8 სამუშაო დღე. დამოწმების შემდეგ დოკუმენტზე კეთდება სპეციალური შტამპი ან გაიცემა ელექტრონული სერტიფიკატი. იურისტის დახმარება მნიშვნელოვანია იმისათვის, რომ ზუსტად განისაზღვროს, რომელი პროცედურაა საჭირო (აპოსტილი თუ ლეგალიზაცია) და რა ფორმით უნდა იყოს წარმოდგენილი დოკუმენტი (დედანზე თუ ასლზე), რათა თავიდან იქნეს აცილებული ხარვეზები.
Legal.ge დაგეხმარებათ დოკუმენტების საერთაშორისო ლეგალიზაციის პროცესში. ჩვენი პარტნიორები უზრუნველყოფენ თქვენი დოკუმენტების სწრაფ და უხარვეზო დამოწმებას, რათა თქვენ შეძლოთ მათი გამოყენება მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში. დაზოგეთ დრო და ნერვები Legal.ge-ს სერვისებით.