ბინადრობის ნებართვის განახლება (გაგრძელება) ისეთივე მნიშვნელოვანი პროცედურაა, როგორც მისი თავდაპირველი მიღება. საქართველოს კანონმდებლობით, ბინადრობის ნებართვის ვადის ამოწურვა ავტომატურად აქცევს პირს არალეგალად, რაც იწვევს ფულად ჯარიმებს და შესაძლოა დეპორტაციასაც. განახლების პროცესი მოითხოვს იმის დადასტურებას, რომ ის საფუძველი, რის გამოც გაიცა პირველადი ნებართვა (სწავლა, მუშაობა, ოჯახი, ინვესტიცია), კვლავ ძალაშია. ხშირად, განახლების დროს იცვლება გარემოებები: სტუდენტი ხდება დასაქმებული, ინვესტორი ცვლის კომპანიას, ან მეუღლეები შორდებიან. ასეთ შემთხვევებში საჭიროა არა უბრალოდ ვადის გაგრძელება, არამედ სტატუსის შეცვლა, რაც სპეციფიკურ სამართლებრივ ცოდნას მოითხოვს.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი ფარავს ბინადრობის ნებართვის განახლების სრულ ციკლს დროის მკაცრი მენეჯმენტით. მომსახურება მოიცავს: განაცხადის შეტანას ვადის ამოწურვამდე მინიმუმ 40 დღით ადრე (კანონის მოთხოვნა); განახლებული დოკუმენტების (ახალი შრომითი ხელშეკრულება, შემოსავლის ცნობა, უნივერსიტეტის სტატუსი) შეგროვებას და შემოწმებას; დაზღვევის პოლისის განახლებას; და წარმომადგენლობას იუსტიციის სახლში. იურისტები ასევე აგვარებენ პრობლემურ შემთხვევებს, როდესაც ვადა უკვე დარღვეულია და საჭიროა ჯარიმის გადახდა ან სტატუსის აღდგენა.
რეალურ ცხოვრებაში განახლების დაგვიანება ყველაზე გავრცელებული პრობლემაა. მაგალითად, უცხოელმა დასაქმებულმა იცოდა, რომ ბარათი მოქმედია 1 სექტემბრამდე, მაგრამ დაავიწყდა, რომ განაცხადი 40 დღით ადრე უნდა შეეტანა. შედეგად, სააგენტომ უარი უთხრა განხილვაზე. კვალიფიციური იურისტი ამ დროს ეხმარება პირს, ისარგებლოს „საპატიო მიზეზის“ დაშვებით ან შეცვალოს სტრატეგია. მეორე სცენარი: მოკლევადიანი ბინადრობის (უძრავი ქონების) მფლობელმა გაყიდა ბინა და იყიდა ახალი. განახლებისას მან უნდა წარადგინოს ახალი ქონების შეფასება, რათა დაამტკიცოს 100,000 დოლარის ღირებულება.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს. კანონი კატეგორიულია: განახლების განაცხადი უნდა დარეგისტრირდეს მოქმედი ბარათის ვადის ამოწურვამდე 40 დღით ადრე. თუ ეს ვადა დაირღვა, მაგრამ ბარათი ჯერ კიდევ მოქმედია, შესაძლებელია განაცხადის მიღება საპატიო მიზეზის არსებობისას. განახლებული ნებართვა გაიცემა ძველის საფუძველზე, ჩვეულებრივ 1-დან 5 წლამდე ვადით.
პროცესი იწყება დოკუმენტების განახლებით. იურისტი ამოწმებს, ხომ არ შეცვლილა კანონმდებლობა (მაგ. გაზრდილი შემოსავლის მოთხოვნა). შემდეგ განაცხადი იტვირთება ონლაინ. თუ პირი საქართველოში არ იმყოფება, განახლება გართულებულია, რადგან ფოტოსურათის გადაღება ადგილზეა სავალდებულო. თუმცა, გარკვეულ შემთხვევებში შესაძლებელია დისტანციური მომსახურება. ახალი ბარათის აღება შესაძლებელია მინდობილობით.
Legal.ge არის თქვენი პირადი საიმიგრაციო მენეჯერი. ჩვენი სისტემა შეგახსენებთ ვადის გასვლას და ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ უმტკივნეულო განახლებას. ნუ მისცემთ უფლებას ბიუროკრატიას, შეგიქმნათ პრობლემები. გაახანგრძლივეთ თქვენი ბინადრობა დროულად Legal.ge-სთან ერთად.