მოკლევადიანი ვიზის გაგრძელება
შეიძლება თუ არა ტურისტული ვიზის გაგრძელება?
ტურისტული ვიზის გაგრძელება ზოგადი წესით არ ხდება. შესაძლებელია მხოლოდ გასვლის ვალდებულების გადავადება განსაკუთრებულ შემთხვევებში (ავადმყოფობა, ფორს-მაჟორი).
რა ხდება თუ ვიზას ვადა გაუვიდა?
თუ ვიზას ვადა გაუვიდა, თქვენ ითვლებით არალეგალად და დაგეკისრებათ ჯარიმა. ქვეყნიდან გასვლისას შესაძლოა მიიღოთ შემოსვლის აკრძალვა.
როდის უნდა მივმართო გადავადებისთვის?
განაცხადი უნდა წარადგინოთ ლეგალური ყოფნის ვადის ამოწურვამდე. რეკომენდებულია მიმართვა ვადის გასვლამდე მინიმუმ 7-10 დღით ადრე.
რა დოკუმენტი მჭირდება ავადმყოფობის დროს?
საჭიროა სამედიცინო ცნობა (ფორმა #100), რომელიც ადასტურებს, რომ თქვენი ჯანმრთელობის მდგომარეობა არ იძლევა მგზავრობის საშუალებას.
მოკლევადიანი ვიზის გაგრძელება და საქართველოდან გასვლის ვალდებულების გადავადება წარმოადგენს სპეციფიკურ იურიდიულ მომსახურებას, რომელიც განკუთვნილია იმ უცხოელებისთვის, რომლებსაც ეწურებათ საქართველოში კანონიერად ყოფნის ვადა, მაგრამ ობიექტური მიზეზების გამო ვერ ტოვებენ ქვეყანას. საქართველოს საიმიგრაციო კანონმდებლობა საკმაოდ მკაცრია ვიზების გაგრძელებასთან დაკავშირებით — როგორც წესი, C კატეგორიის (ტურისტული) ვიზის გაგრძელება ქვეყნიდან გაუსვლელად არ ხდება, გარდა განსაკუთრებული გამონაკლისებისა. თუმცა, კანონი ითვალისწინებს „საქართველოდან გასვლის ვალდებულების გადავადების“ მექანიზმს, რაც დროებით ლეგალურ სტატუსს ანიჭებს პირს ფორს-მაჟორული, ჰუმანიტარული ან სამედიცინო გარემოებების დროს. ეს სერვისი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მათთვის, ვისაც სურს თავიდან აიცილოს დეპორტაცია, ჯარიმები და "შავ სიაში" მოხვედრა.
ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან ლეგალური სტატუსის შენარჩუნების ოპტიმალური გზის მოძიებაში, რაც მოიცავს:
• სამართლებრივი მდგომარეობის შეფასება: კლიენტის სავიზო ისტორიის ანალიზი და იმის დადგენა, აქვს თუ არა მას ვიზის გაგრძელების ან გადავადების საფუძველი.
• გასვლის ვალდებულების გადავადება: განაცხადის მომზადება იუსტიციის სახლში წარსადგენად, როდესაც არსებობს ჯანმრთელობის პრობლემები, ორსულობა, ან სასამართლო დავა.
• სპეციალური ვიზის გაგრძელება: დიპლომატიური ან სპეციალური ვიზების გაგრძელების პროცედურების მართვა საგარეო საქმეთა სამინისტროში.
• ბინადრობის ნებართვაზე გადასვლა: თუ ვიზის გაგრძელება შეუძლებელია, ალტერნატიული გზის — ბინადრობის ნებართვის მოპოვების სტრატეგიის შემუშავება (მაგ. შრომითი ან სასწავლო ბინადრობა) ვიზის ვადის ამოწურვამდე.
• საჯარიმო სანქციების მართვა: თუ ვადა უკვე დარღვეულია, იურიდიული დახმარება ჯარიმის გადახდის და ქვეყნის დატოვების პროცესში, რათა მინიმუმამდე იქნას დაყვანილი სამომავლო აკრძალვები.
• წარმომადგენლობა: ურთიერთობა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტთან და სსდ სააგენტოსთან.
ეს სერვისი ხშირად ხდება საჭირო გაუთვალისწინებელ სიტუაციებში. მაგალითად: უცხოელი ტურისტი მოხვდა საავადმყოფოში და ფიზიკურად ვერ ტოვებს ქვეყანას ვიზის ვადის ამოწურვამდე — მას სჭირდება გადავადება. მეორე შემთხვევა: უცხოელი ჩართულია სისხლის ან სამოქალაქო სამართლის სასამართლო პროცესში და მისი დასწრება სავალდებულოა, თუმცა ვიზა უმთავრდება. მესამე: სტუდენტს დაუგვიანდა ბინადრობის მოწმობის გაცემა და სჭირდება შუალედური ლეგალური სტატუსი. მეოთხე: ორსულობის გვიან ეტაპზე მყოფი ქალი, რომლისთვისაც მგზავრობა საფრთხის შემცველია. ყველა ამ შემთხვევაში კვალიფიციური იურიდიული ჩარევა აუცილებელია.
პროცესი რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით. კანონის 49-ე მუხლი განსაზღვრავს საქართველოდან გასვლის ვალდებულების გადავადების საფუძვლებს (ავადმყოფობა, ფორს-მაჟორი, სასამართლო პროცესი). გადავადება შეიძლება გაიცეს 3 თვემდე ვადით. მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რომ ჩვეულებრივი C1 ვიზის „გაგრძელება“ მხოლოდ იმიტომ, რომ ტურისტს დარჩენა სურს, კანონმდებლობით გათვალისწინებული არ არის. ამიტომ, იურისტის როლია სწორად შეარჩიოს სამართლებრივი საფუძველი. გადავადების შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო.
პროცედურა იწყება შესაბამისი მტკიცებულებების (სამედიცინო ცნობა ფორმა #100, სასამართლო უწყება და ა.შ.) შეგროვებით. განაცხადი უნდა წარედგინოს იუსტიციის სახლს ვიზის ან ლეგალური ყოფნის ვადის ამოწურვამდე. დაგვიანების შემთხვევაში პირი ჩაითვლება არალეგალად და დაეკისრება ჯარიმა. სააგენტო განიხილავს განცხადებას 3 დღის ვადაში. დადებითი პასუხის შემთხვევაში, პასპორტში კეთდება შესაბამისი აღნიშვნა ან გაიცემა ცნობა, რომელიც ადასტურებს ლეგალურ ყოფნას. უარის შემთხვევაში, პირმა დაუყოვნებლივ უნდა დატოვოს ქვეყანა.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან რთულ საიმიგრაციო ქეისებზე. როდესაც საქმე ეხება ვიზის ვადის ამოწურვას, დრო გადამწყვეტია. არასწორმა ქმედებამ შეიძლება გამოიწვიოს დეპორტაცია და საქართველოში შემოსვლის აკრძალვა. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან სიტუაციის სწორად შეფასებაში და კანონიერი გზების მოძიებაში თქვენი სტატუსის შესანარჩუნებლად.