ოჯახის გაერთიანების ვიზა (D4 კატეგორია) არის საქართველოს საიმიგრაციო სისტემის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი კომპონენტი, რომელიც უზრუნველყოფს ოჯახის მთლიანობის უფლების დაცვას. ეს ვიზა განკუთვნილია უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის, რომელთაც სურთ შეუერთდნენ საქართველოში კანონიერად მცხოვრებ ოჯახის წევრებს. ოჯახის გაერთიანება შეიძლება ეხებოდეს საქართველოს მოქალაქის მეუღლესა და შვილებს, ასევე ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელის ოჯახის წევრებს. D4 კატეგორიის ვიზა არის წინაპირობა იმისა, რომ უცხოელმა შემდგომში მოიპოვოს ბინადრობის ნებართვა ოჯახის გაერთიანების საფუძველზე. მიუხედავად იმისა, რომ პროცესი ერთი შეხედვით მარტივი ჩანს, იგი მოიცავს რთულ ბიუროკრატიულ პროცედურებს, ნათესაური კავშირის დადასტურების მკაცრ სტანდარტებსა და დოკუმენტების ლეგალიზაციის მოთხოვნებს, რაც კვალიფიციურ იურიდიულ მხარდაჭერას საჭიროებს.
ჩვენი სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ დახმარებას D4 ვიზისა და შემდგომი ბინადრობის ნებართვის მოპოვების პროცესში. კონკრეტული მომსახურებებია:
- ნათესაური კავშირის დადასტურება: ქორწინების, დაბადების ან შვილად აყვანის მოწმობების სამართლებრივი ანალიზი და მათი სისწორის შემოწმება საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით.
- დოკუმენტების ლეგალიზაცია და აპოსტილი: უცხოეთში გაცემული სამოქალაქო აქტების (მაგ. ქორწინების მოწმობა) თარგმნა, ნოტარიული დამოწმება და აპოსტილით დამოწმება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
- სავიზო განაცხადის მომზადება: D4 კატეგორიის ვიზის განაცხადის შევსება და საკონსულოში ვიზიტის დაგეგმვა.
- ფინანსური უზრუნველყოფის დოკუმენტაცია: სპონსორის (ოჯახის წევრის) ფინანსური მდგომარეობის დამადასტურებელი დოკუმენტების (ბანკის ამონაწერი, სახელფასო ცნობა) მომზადება.
- ბინადრობის ნებართვის მიღება: ვიზის მიღების შემდეგ, იუსტიციის სახლში ბინადრობის ნებართვის განაცხადის წარდგენა და მონიტორინგი.
- წარმომადგენლობა სახელმწიფო უწყებებში: კლიენტის ინტერესების დაცვა სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოსა და საკონსულო დაწესებულებებში.
ოჯახის გაერთიანების ვიზა აუცილებელია მრავალ რეალურ ცხოვრებისეულ სიტუაციაში. განვიხილოთ რამდენიმე სცენარი: პირველი, საქართველოს მოქალაქე დაქორწინდა უცხოელზე საზღვარგარეთ და წყვილს სურს ცხოვრების გაგრძელება საქართველოში. უცხოელ მეუღლეს ესაჭიროება D4 ვიზა შემოსასვლელად და ბინადრობის მისაღებად. მეორე, უცხოელმა ინვესტორმა მიიღო საინვესტიციო ბინადრობა და სურს ჩამოიყვანოს თავისი არასრულწლოვანი შვილები და მეუღლე. მათთვის ოჯახის გაერთიანების ვიზა ერთადერთი ლეგალური გზაა გრძელვადიანი ცხოვრებისთვის. მესამე, საქართველოში მცხოვრებ უცხოელ სტუდენტს, რომელსაც აქვს ბინადრობის ნებართვა, შეეძინა შვილი. ბავშვის ლეგალიზაციისთვის აუცილებელია შესაბამისი პროცედურების გავლა. მეოთხე, ხანდაზმული მშობელი, რომელიც საჭიროებს მზრუნველობას, ჩამოდის საქართველოში მცხოვრებ შვილთან (რომელიც საქართველოს რეზიდენტია) საცხოვრებლად.
საქართველოს კანონმდებლობა, კერძოდ „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონი, განსაზღვრავს D4 ვიზის გაცემის საფუძვლებს. კანონის მიხედვით, ოჯახის წევრებად ითვლებიან: მეუღლე, არასრულწლოვანი შვილი, ხოლო ზოგ შემთხვევაში — მხარდაჭერის მიმღები ან შრომისუუნარო მშობელი. მნიშვნელოვანია „სამოქალაქო აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონის გათვალისწინებაც, რადგან უცხოური დოკუმენტების ვალიდურობა გადამწყვეტია. კანონი ასევე ითხოვს, რომ საქართველოში მცხოვრებ ოჯახის წევრს ჰქონდეს საკმარისი შემოსავალი (საარსებო მინიმუმის განსაზღვრული ოდენობა) ნათესავის რჩენისთვის. ვიზის გაცემაზე უარის თქმა ხშირად ხდება დოკუმენტების არასათანადო ლეგალიზაციის ან ფინანსური სახსრების არასაკმარისობის გამო.
პროცესი იწყება დოკუმენტების შეგროვებითა და მოწესრიგებით. უპირველეს ყოვლისა, უნდა მოხდეს ნათესაობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (მაგ. ქორწინების მოწმობა) აპოსტილით დამოწმება ან ლეგალიზაცია წარმოშობის ქვეყანაში. შემდეგ მზადდება სავიზო განაცხადი, რომელიც იგზავნება საქართველოს საკონსულოში ან ელექტრონული სისტემის მეშვეობით (თუ ეს დასაშვებია). ვიზის მიღების შემდეგ, პირი შემოდის საქართველოში და 45 დღის ვადაში მიმართავს იუსტიციის სახლს ბინადრობის ნებართვის მისაღებად. იუსტიციის სახლი ამოწმებს დოკუმენტებს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის რეკომენდაციის საფუძველზე გასცემს ბინადრობის მოწმობას. მთელი პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს 1-დან 3 თვემდე, დამოკიდებულია დოკუმენტების სირთულეზე.
Legal.ge გთავაზობთ გამარტივებულ და საიმედო გზას ოჯახის გასაერთიანებლად. ჩვენი პლატფორმის ადვოკატები არიან საიმიგრაციო სამართლის ექსპერტები, რომლებმაც იციან ყველა ნიუანსი, რაც დაკავშირებულია საერთაშორისო დოკუმენტების აღიარებასა და სავიზო პროცედურებთან. ოჯახის გაერთიანება ემოციური და მნიშვნელოვანი პროცესია, ამიტომ ჩვენ ვზრუნავთ, რომ ბიუროკრატიულმა დაბრკოლებებმა ხელი არ შეგიშალოთ საყვარელ ადამიანებთან ერთად ყოფნაში. ენდეთ Legal.ge-ს პროფესიონალებს და უზრუნველყავით თქვენი ოჯახის მშვიდი და კანონიერი ცხოვრება საქართველოში.