სავიზო ვადის გადაცილება და რეგულირება
შეიძლება თუ არა ტურისტული ვიზის გაგრძელება უბრალოდ დასვენების მიზნით?
არა, საქართველოს კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს ტურისტული ვიზის გაგრძელებას მხოლოდ ტურიზმის მიზნით ქვეყნის შიგნით.
რა ჯარიმაა ვიზის გადაცილებაზე?
ჯარიმა იწყება 180 ლარიდან (3 თვემდე გადაცილება) და იზრდება ვადის მატებასთან ერთად 360 ლარამდე. ხანგრძლივმა დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვა.
როდის უნდა მივმართო გადავადებისთვის?
განაცხადი უნდა წარადგინოთ იუსტიციის სახლში თქვენი ლეგალური ყოფნის ვადის ამოწურვამდე.
რა საბუთებია საჭირო ავადმყოფობის გამო დარჩენისთვის?
აუცილებელია სამედიცინო დაწესებულების მიერ გაცემული ცნობა (ფორმა #100), სადაც მითითებულია, რომ პაციენტის ტრანსპორტირება დაუშვებელია.
სავიზო ვადის გადაცილება და ლეგალური სტატუსის რეგულირება საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე და ხშირად არასწორად გაგებული საკითხია უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის. მნიშვნელოვანია ხაზგასმით აღინიშნოს, რომ საქართველოს კანონმდებლობით, სტანდარტული ტურისტული ვიზის (C1 კატეგორია) "გაგრძელება" ქვეყნიდან გაუსვლელად, მხოლოდ ტურისტული მიზნებისთვის, პრაქტიკულად შეუძლებელია. თუმცა, არსებობს სამართლებრივი მექანიზმები, კერძოდ „საქართველოდან გასვლის ვალდებულების გადავადება“, რომელიც საშუალებას აძლევს უცხოელს, დარჩეს ქვეყანაში ვიზის ვადის ამოწურვის შემდეგაც, თუ არსებობს საპატიო, ობიექტური გარემოებები. ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია მათთვის, ვინც ფორს-მაჟორული სიტუაციის, ჯანმრთელობის მდგომარეობის ან სხვა გადაუდებელი აუცილებლობის გამო ვერ ახერხებს ქვეყნის დატოვებას და სურს თავიდან აიცილოს არალეგალის სტატუსი, ჯარიმები და დეპორტაცია. Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან ამ რთული პროცესის სამართლებრივად გამართულად წარმართვაში.
აღნიშნული მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ იურიდიულ დახმარებას, რომელიც მიზნად ისახავს უცხოელის ლეგალური სტატუსის შენარჩუნებას ან აღდგენას. კონკრეტული სერვისებია:
• სამართლებრივი აუდიტი: კლიენტის სავიზო ისტორიის, ქვეყანაში შემოსვლის თარიღისა და დარჩენის დღეების ზუსტი კალკულაცია 180-დღიანი პერიოდისთვის.
• გასვლის ვალდებულების გადავადება: იუსტიციის სახლში განაცხადის მომზადება და წარდგენა იმ პირებისთვის, რომლებსაც აქვთ გადავადების კანონიერი საფუძველი (ავადმყოფობა, ორსულობა, სასამართლო დავა).
• სამედიცინო დოკუმენტაციის მომზადება: ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო დარჩენის აუცილებლობის შემთხვევაში, სამედიცინო ცნობის (ფორმა #100) და შესაბამისი დასკვნების იურიდიული შეფასება.
• საჯარიმო სანქციების რეგულირება: თუ სავიზო ვადა უკვე დარღვეულია, ჯარიმის ოდენობის დადგენა, გადახდის პროცედურის მართვა და ქვეყნიდან გასვლის ორგანიზება მინიმალური სამართლებრივი ზიანით.
• სასამართლო წარმომადგენლობა: თუ პირის დეპორტაციის საკითხი განიხილება, ადვოკატის ჩართულობა სასამართლო პროცესზე და გასაჩივრების უფლების გამოყენება.
• სტატუსის ცვლილების სტრატეგია: ტურისტული ვიზიდან ბინადრობის ნებართვაზე გადასვლის შესაძლებლობების ანალიზი ვადის ამოწურვამდე.
რეალურ ცხოვრებაში ეს სერვისი ხშირად ხდება საჭირო გაუთვალისწინებელი შემთხვევების დროს. განვიხილოთ რამდენიმე სცენარი: პირველი, ტურისტი მოყვა ავტოსაგზაო შემთხვევებში ან დასჭირდა გადაუდებელი ოპერაცია და ფიზიკურად ვერ ტოვებს ქვეყანას ვიზის ვადის გასვლამდე. ამ შემთხვევაში აუცილებელია გადავადების მიღება. მეორე, უცხოელი ქალი იმყოფება ორსულობის გვიან ეტაპზე და ექიმის რეკომენდაციით მისთვის ფრენა საფრთხის შემცველია. მესამე, უცხოელი ჩართულია მიმდინარე სისხლის ან სამოქალაქო სამართლის პროცესში (მაგალითად, არის მოწმე ან დაზარალებული) და პროცესის დასრულებამდე ვერ გადის საქართველოდან. მეოთხე, სტუდენტს დაუგვიანდა ბინადრობის მოწმობის გაცემა ტექნიკური ხარვეზის გამო და ესაჭიროება შუალედური ლეგალური სტატუსი, რათა არ დაჯარიმდეს.
სამართლებრივი რეგულაციები ამ სფეროში მკაცრია და ეფუძნება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონს. კანონის 49-ე მუხლი განსაზღვრავს საქართველოდან გასვლის ვალდებულების გადავადების კონკრეტულ საფუძვლებს. ესენია: ჯანმრთელობის მდგომარეობა, ფორს-მაჟორული სიტუაცია, სასამართლო წარმოება და სხვა საპატიო მიზეზები. გადავადება შეიძლება გაიცეს ერთჯერადად, არაუმეტეს 3 თვის ვადით. ასევე, მნიშვნელოვანია „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი“, რომელიც აწესებს ჯარიმებს ლეგალური ყოფნის ვადის გადაცილებისთვის (180 ლარიდან ზემოთ). სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო არის უფლებამოსილი ორგანო, რომელიც განიხილავს გადავადების საკითხს.
პროცესი იწყება პრობლემის იდენტიფიცირებით. თუ პირს ჯერ კიდევ აქვს ლეგალური ყოფნის ვადა, მაგრამ იცის, რომ ვერ დატოვებს ქვეყანას, მან უნდა მიმართოს იუსტიციის სახლს ვადის ამოწურვამდე. განცხადებას თან უნდა ერთოდეს დამადასტურებელი დოკუმენტი (მაგ. ცნობა საავადმყოფოდან, სასამართლოდან). სააგენტო განიხილავს განცხადებას 3 სამუშაო დღეში. დადებითი პასუხის შემთხვევაში, პირს ეძლევა ლეგალურად დარჩენის უფლება დროებით. თუ ვადა უკვე დარღვეულია, იურისტი ეხმარება კლიენტს ჯარიმის გადახდასა და ქვეყნის დატოვების ისეთ ფორმაში, რომ არ მოხდეს მომავალში შემოსვლის აკრძალვა (დეპორტაცია). კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ამცირებს რისკებს და უზრუნველყოფს კანონის ფარგლებში მოქმედებას.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი კრიზისულ სიტუაციებში. ჩვენ გვესმის, რომ სავიზო პრობლემები დიდ სტრესთან არის დაკავშირებული. ჩვენს პლატფორმაზე რეგისტრირებული საიმიგრაციო იურისტები დაგეხმარებიან სიტუაციის ობიექტურ შეფასებაში და გამოსავლის პოვნაში. ნუ დაელოდებით ვადის გასვლას — დროული რეაგირება არის წარმატების საწინდარი.