პორტის რეგულაციები (Port Regulations) არის ნორმატიული აქტების ფართო კრებული, რომელიც განსაზღვრავს პორტის აკვატორიაში და ტერიტორიაზე ქცევის წესებს, ნაოსნობის რეჟიმს, უსაფრთხოების ზონებსა და კომერციული ოპერაციების სტანდარტებს. განსხვავებით "შესაბამისობის" (Compliance) სერვისისგან, რომელიც ფოკუსირებულია აღსრულებაზე, ეს სერვისი გულისხმობს თავად რეგულაციების სამართლებრივ ანალიზს, ინტერპრეტაციას და საკონსულტაციო მხარდაჭერას. საქართველოში თითოეულ პორტს (ბათუმი, ფოთი, ყულევი) აქვს თავისი სპეციფიკური წესები, რომლებიც ეფუძნება ეროვნულ კანონმდებლობას. ბიზნესისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ზუსტად ესმოდეს ეს რეგულაციები ოპერაციების დაგეგმვის ეტაპზე, რათა თავიდან აიცილოს გაუთვალისწინებელი ხარჯები და სამართლებრივი ბარიერები.
რას მოიცავს პორტის რეგულაციების სერვისი?
ეს სერვისი ორიენტირებულია საკონსულტაციო და საექსპერტო დასკვნების მომზადებაზე. სპეციალისტები გთავაზობთ:
- სამართლებრივ დასკვნებს (Legal Opinion): კონკრეტული ოპერაციის (მაგ. არაგაბარიტული ტვირთის შემოტანა) განხორციელების შესაძლებლობისა და პირობების ანალიზს მოქმედი რეგულაციების ჭრილში.
- პორტის წესების განმარტებას: ნავიგაციის, ნავმისადგომთან დგომის, სიჩქარის შეზღუდვებისა და ლოცმანის სავალდებულოობის წესების დეტალურ განმარტებას კლიენტისთვის.
- საბაჟო და სასაზღვრო რეჟიმის კონსულტაციას: პორტის ტერიტორიაზე მოქმედი საბაჟო კონტროლის ზონების სპეციფიკის და სასაზღვრო პროცედურების განმარტებას.
- ახალი რეგულაციების მონიტორინგს: კანონმდებლობაში დაგეგმილი ცვლილებების შესახებ კლიენტის ინფორმირებას და მათი გავლენის შეფასებას ბიზნესზე.
- ზონირების და მიწის სარგებლობის საკითხებს: პორტის ტერიტორიაზე ინფრასტრუქტურის განთავსების ან იჯარის სამართლებრივი რეჟიმის ანალიზს.
პორტის რეგულაციების ღრმა ცოდნა საჭიროა შემდეგ სიტუაციებში:
- ახალი მარშრუტის დაგეგმვა: როდესაც გადამზიდავს სურს ახალი ტიპის გემის შეყვანა პორტში და სჭირდება დასტური, რომ პორტის ტექნიკური და სამართლებრივი რეგულაციები ამის უფლებას იძლევა.
- სპეციფიკური ტვირთის ოპერაციები: მაგალითად, ფეთქებადსაშიში ან ქიმიური ტვირთის გადატვირთვა, რაც მოითხოვს სპეციალური უსაფრთხოების ზონების დაცვას.
- ინვესტიცია პორტის ინფრასტრუქტურაში: როდესაც ინვესტორს სურს ტერმინალის ან საწყობის აშენება და აინტერესებს პორტის განაშენიანების რეგულაციები.
- ეკიპაჟის ნაპირზე გადასვლა: უცხოელი მეზღვაურების სავიზო და სასაზღვრო რეჟიმის საკითხების გარკვევა პორტში ყოფნისას.
- დავები რეგულაციის განმარტებაზე: როდესაც პორტის ადმინისტრაცია და გემთმფლობელი განსხვავებულად კითხულობენ ერთსა და იმავე წესს, საჭიროა დამოუკიდებელი სამართლებრივი ექსპერტიზა.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს საზღვაო კოდექსი და მის საფუძველზე გამოცემული კანონქვემდებარე აქტები. უმნიშვნელოვანესია კონკრეტული "ნავსადგურის წესები" (მაგ. "ბათუმის საზღვაო ნავსადგურის წესების დამტკიცების შესახებ"), რომლებსაც ამტკიცებს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო. ასევე რელევანტურია საქართველოს საბაჟო კოდექსი პორტში საბაჟო კონტროლის ზონებთან მიმართებით და საქართველოს კანონი სახელმწიფო საზღვრის შესახებ.
ეს რეგულაციები ხშირად იცვლება საერთაშორისო სტანდარტების განახლების პარალელურად, ამიტომ მათი მუდმივი მონიტორინგი აუცილებელია. ადგილობრივი წესები მკაცრად უნდა შეესაბამებოდეს საქართველოს მიერ რატიფიცირებულ საერთაშორისო საზღვაო კონვენციებს.
კლიენტი აწვდის იურისტს ინფორმაციას დაგეგმილი ოპერაციის ან საინტერესო საკითხის შესახებ. იურისტი ატარებს კვლევას, სწავლობს კონკრეტული პორტის წესებს, ეროვნულ კანონმდებლობასა და საერთაშორისო პრაქტიკას. შედეგად, თქვენ იღებთ წერილობით დასკვნას (მემორანდუმს), სადაც დეტალურად არის გაწერილი რა არის დაშვებული, რა აკრძალული და რა პროცედურების გავლაა საჭირო. ეს დოკუმენტი არის თქვენი გზამკვლევი რთულ რეგულატორულ ლაბირინთში.
პორტის რეგულაციები ტექნიკური და იურიდიული ნორმების რთული ნაზავია. Legal.ge-ს სპეციალისტებს აქვთ უნარი, თარგმნონ რთული იურიდიული ენა ბიზნესისთვის გასაგებ პრაქტიკულ რჩევებად. ჩვენთან იპოვით ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ წვდომა უახლეს საკანონმდებლო ბაზებზე და პრაქტიკული გამოცდილება ქართულ პორტებში. მიიღეთ ზუსტი ინფორმაცია და დაგეგმეთ თქვენი საზღვაო ოპერაციები რისკების გარეშე Legal.ge-სთან ერთად.