საჰაერო ხომალდის იჯარის ხელშეკრულებები
რა განსხვავებაა "მშრალ" და "სველ" იჯარას შორის?
"მშრალი" იჯარა (Dry Lease) გულისხმობს მხოლოდ თვითმფრინავის დაქირავებას ეკიპაჟის გარეშე, ხოლო "სველი" იჯარა (Wet Lease) მოიცავს თვითმფრინავს, ეკიპაჟს, ტექნიკურ მომსახურებასა და დაზღვევას (ACMI).
საჭიროა თუ არა იჯარის ხელშეკრულების რეგისტრაცია?
დიახ, თუ ქართული ავიაკომპანია ახდენს უცხოური თვითმფრინავის ექსპლუატაციას, ხშირად საჭიროა ხელშეკრულების წარდგენა და რეგისტრაცია სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში.
რა არის IDERA და რატომ არის მნიშვნელოვანი?
IDERA არის უფლებამოსილება, რომელიც მეიჯარეს აძლევს საშუალებას, დაუბრკოლებლად მოხსნას თვითმფრინავი რეგისტრაციიდან და გაიყვანოს ქვეყნიდან მოიჯარის მიერ ვალდებულებების დარღვევის შემთხვევაში. ეს ამცირებს მეიჯარის რისკებს.
იბეგრება თუ არა საჰაერო ხომალდის იჯარა დღგ-თი?
საერთაშორისო ავიარეისებისთვის განკუთვნილი საჰაერო ხომალდების იმპორტი და მიწოდება საქართველოში ხშირ შემთხვევაში გათავისუფლებულია დღგ-სგან, თუმცა კონკრეტული სიტუაცია მოითხოვს საგადასახადო კოდექსის დეტალურ ანალიზს.
საჰაერო ხომალდის იჯარა არის ავიაციის ინდუსტრიის ერთ-ერთი ყველაზე კრიტიკული და კომპლექსური კომპონენტი, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ კომერციული პირობების ღრმა ცოდნას, არამედ საერთაშორისო და ადგილობრივი საკანონმდებლო რეგულაციების ზედმიწევნით დაცვას. საქართველოში, სადაც საავიაციო სექტორი აქტიურად ვითარდება და ქვეყანა წარმოადგენს რეგიონულ სატრანსპორტო ჰაბს, ავიაკომპანიები და ოპერატორები ხშირად მიმართავენ იჯარის ხელშეკრულებებს ფლოტის გაფართოების ან ოპტიმიზაციის მიზნით. საჰაერო ხომალდის იჯარის ხელშეკრულებები (Aircraft Lease Agreements) არეგულირებს ურთიერთობას მესაკუთრესა (მეიჯარეს) და ოპერატორს (მოიჯარეს) შორის, განსაზღვრავს თვითმფრინავის ექსპლუატაციის, დაზღვევის, ტექნიკური მომსახურებისა და რეგისტრაციის პირობებს.
რას მოიცავს საჰაერო ხომალდის იჯარის მომსახურება?
საჰაერო ხომალდის იჯარის ხელშეკრულებებთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება არის მრავალმხრივი პროცესი, რომელიც მოიცავს ტრანზაქციის ყველა ეტაპს — მოლაპარაკებებიდან დაწყებული, ხელშეკრულების რეგისტრაციით დამთავრებული. სპეციალისტები მუშაობენ შემდეგი ძირითადი მიმართულებებით:
• "მშრალი" იჯარა (Dry Lease): ხელშეკრულების მომზადება, როდესაც ავიაკომპანია ქირაობს მხოლოდ საჰაერო ხომალდს ეკიპაჟის გარეშე. ეს მოითხოვს დეტალურ გაწერას ტექნიკური მომსახურების, დაზღვევისა და ოპერირების პასუხისმგებლობებზე.
• "სველი" იჯარა (Wet Lease / ACMI): ხელშეკრულების შედგენა, სადაც იჯარა მოიცავს თვითმფრინავს, ეკიპაჟს, ტექნიკურ მომსახურებასა და დაზღვევას. იურისტები უზრუნველყოფენ მხარეთა უფლებების დაცვას საოპერაციო კონტროლისა და პასუხისმგებლობის განაწილების კუთხით.
• სალიზინგო ხელშეკრულებების აუდიტი: არსებული ხელშეკრულებების სამართლებრივი ანალიზი, რისკების შეფასება და პირობების შესაბამისობის დადგენა საქართველოს კანონმდებლობასთან და საერთაშორისო სტანდარტებთან.
• რეგისტრაცია და დერეგისტრაცია: საჰაერო ხომალდის საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის რეესტრში რეგისტრაციის ან რეესტრიდან მოხსნის პროცედურების უზრუნველყოფა, ასევე IDERA-ს (Irrevocable De-Registration and Export Request Authorization) გაფორმება.
• საგადასახადო კონსულტაცია: იჯარის ტრანზაქციებთან დაკავშირებული საგადასახადო ვალდებულებების (დღგ, იმპორტის გადასახადი, წყაროსთან დაკავებული გადასახადი) ანალიზი და ოპტიმიზაცია.
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც კვალიფიციური იურიდიული ჩარევა გადამწყვეტია:
• სეზონური მოთხოვნა: ქართულ ავიაკომპანიას სჭირდება დამატებითი თვითმფრინავი ზაფხულის ტურისტული სეზონისთვის და გეგმავს "სველი" იჯარის (ACMI) გაფორმებას უცხოური კომპანიისგან.
• ახალი ავიაკომპანიის დაფუძნება: სტარტაპ ავიაკომპანია იწყებს ოპერირებას და სურს რამდენიმე თვითმფრინავის "მშრალი" იჯარით აღება, რაც მოითხოვს რთულ მოლაპარაკებებს საერთაშორისო ლიზინგურ კომპანიებთან.
• საჰაერო ხომალდის დაბრუნება: იჯარის ვადის გასვლის შემდეგ, მეიჯარესა და მოიჯარეს შორის წარმოიშვა დავა თვითმფრინავის ტექნიკურ მდგომარეობასთან (ე.წ. Redelivery conditions) დაკავშირებით.
• საზღვრისკვეთა და საბაჟო პროცედურები: უცხოურმა კომპანიამ უნდა შემოიყვანოს თვითმფრინავი საქართველოში დროებითი სარგებლობისთვის და სჭირდება საბაჟო და საგადასახადო რეჟიმების სწორად გაწერა.
საჰაერო ხომალდის იჯარის სფერო რეგულირდება როგორც ადგილობრივი კანონებით, ისე საერთაშორისო კონვენციებით. ძირითადი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს საჰაერო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს საჰაერო ხომალდების ექსპლუატაციისა და რეგისტრაციის წესებს. სახელშეკრულებო ურთიერთობები რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით, რომელიც ადგენს იჯარის ზოგად პრინციპებს, თუმცა ავიაციის სპეციფიკა მოითხოვს უფრო დეტალურ რეგულირებას. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს სალიზინგო ოპერაციების დაბეგვრის რეჟიმს. საქართველო ასევე მიერთებულია კეიპ თაუნის კონვენციას ("მოძრავი აღჭურვილობის საერთაშორისო უფლებების შესახებ"), რაც მეიჯარეებს აძლევს დამატებით გარანტიებს და უფლებებს, მათ შორის IDERA-ს მექანიზმის გამოყენების შესაძლებლობას, რაც ამცირებს რისკებს საერთაშორისო ტრანზაქციებში.
1. საწყისი კონსულტაცია და სტრუქტურირება: კლიენტის საჭიროებების ანალიზი, იჯარის ტიპის შერჩევა (Dry vs Wet) და ტრანზაქციის სტრუქტურის შემუშავება.
2. ხელშეკრულების მომზადება/განხილვა: იჯარის ხელშეკრულების დეტალური პროექტის მომზადება ან მეორე მხარის მიერ წარმოდგენილი პროექტის რევიზია რისკების გამოსარიცხად.
3. მოლაპარაკებები: აქტიური ჩართულობა მოლაპარაკებებში კომერციული და სამართლებრივი პირობების შესათანხმებლად.
4. მარეგულირებელთან ურთიერთობა: სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში დოკუმენტაციის წარდგენა, რეგისტრაცია და ნებართვების მოპოვება.
5. დასრულება და გადაცემა: ხელშეკრულების ხელმოწერა, აქტივების მიღება-ჩაბარების აქტების გაფორმება და იურიდიული დასკვნების (Legal Opinion) გაცემა.
საავიაციო სამართალი ვიწრო და სპეციფიკური დარგია, სადაც შეცდომებმა შეიძლება მილიონობით დოლარის ზარალი გამოიწვიოს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საქართველოში მოღვაწე გამოცდილ იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება საერთაშორისო საავიაციო ტრანზაქციებში. პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან რთული რეგულაციების ლაბირინთში გზის გაგნებაში და თქვენი ბიზნესის ინტერესების დაცვაში. იპოვეთ კვალიფიციური საავიაციო იურისტი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი გარიგებების უსაფრთხოება.