შეუძლია თუ არა უცხოელს ნებისმიერი ბავშვის აყვანა?
არა. უცხოელს შეუძლია იშვილოს მხოლოდ ის ბავშვი, რომლის გაშვილებაც საქართველოში ვერ მოხერხდა გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, ან თუ ბავშვს აქვს ჯანმრთელობის განსაკუთრებული პრობლემები.
აუცილებელია თუ არა საქართველოში ჩამოსვლა?
დიახ. კანონმდებლობა მოითხოვს, რომ მშვილებელს ჰქონდეს პირადი კონტაქტი ბავშვთან სასამართლო პროცესამდე. ჩვეულებრივ, საჭიროა მინიმუმ ერთი ვიზიტი.
რამდენ ხანს გრძელდება პროცესი?
საერთაშორისო შვილად აყვანა შეიძლება გაგრძელდეს 1-დან 3 წლამდე, რაც დამოკიდებულია დოკუმენტების მომზადებაზე, შესაბამისი ბავშვის მოძიებასა და სასამართლო პროცედურებზე.
სჭირდება თუ არა დოკუმენტებს აპოსტილი?
დიახ, უცხო ქვეყანაში გაცემული ყველა დოკუმენტი (Home Study, სამედიცინო ცნობები) უნდა იყოს დამოწმებული აპოსტილით ან ლეგალიზებული და ნათარგმნი ქართულ ენაზე.
შვილად აყვანა უცხოეთში (საერთაშორისო შვილად აყვანა)
საერთაშორისო შვილად აყვანა არის კომპლექსური სამართლებრივი მექანიზმი, რომელიც საშუალებას აძლევს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს, იშვილონ საქართველოში მცხოვრები ბავშვი. ეს პროცესი წარმოადგენს „უკანასკნელი ზომის“ საშუალებას, როდესაც ბავშვისთვის ოჯახის მოძიება საქართველოში ვერ ხერხდება. გამომდინარე იქიდან, რომ საქმე ეხება ორ განსხვავებულ იურისდიქციას, საერთაშორისო კონვენციებსა და საიმიგრაციო საკითხებს, პროცედურები გაცილებით რთული და ხანგრძლივია, ვიდრე შიდა შვილად აყვანისას. ამ პროცესში დაშვებული მცირედი უზუსტობაც კი შეიძლება გახდეს საზღვარგარეთ ბავშვის გაყვანის დამაბრკოლებელი გარემოება.
საერთაშორისო შვილად აყვანა მოითხოვს მჭიდრო თანამშრომლობას საქართველოს სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და მიმღები ქვეყნის შესაბამის ცენტრალურ ორგანოს შორის. მშვილებელმა უნდა დაამტკიცოს არა მხოლოდ თავისი ვარგისიანობა მშობლად, არამედ ისიც, რომ ბავშვს მიმღებ ქვეყანაში ექნება ცხოვრების სათანადო პირობები და მუდმივი ბინადრობის უფლება. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას მაღალკვალიფიციურ იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო საოჯახო სამართლის პრაქტიკა და შეუძლიათ უზრუნველყონ ამ რთული ტრანსნაციონალური პროცესის სამართლებრივი გამართულობა.
რას მოიცავს საერთაშორისო შვილად აყვანის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას უცხოელი მშვილებლებისთვის:
• დოსიეს მომზადება და ლეგალიზაცია: მიმღებ ქვეყანაში ჩატარებული „ოჯახის შესწავლის“ (Home Study) დასკვნისა და სხვა დოკუმენტების თარგმნა, აპოსტილით დამოწმება და საქართველოს სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანა.
• ცენტრალურ ორგანოსთან კომუნიკაცია: წარმომადგენლობა საქართველოს სოციალური მომსახურების სააგენტოში, განაცხადის შეტანა და პროცესის მონიტორინგი.
• ბავშვის სტატუსის შემოწმება: სამართლებრივი აუდიტი, არის თუ არა ბავშვი რეალურად გასაშვილებელი საერთაშორისო დონეზე (დაიცვა თუ არა სახელმწიფომ რიგითობის პრინციპი).
• სასამართლო პროცესი საქართველოში: სარჩელის მომზადება და სასამართლოში მხარდაჭერა, რაც აუცილებელია შვილად აყვანის დასადასტურებლად.
• საიმიგრაციო პროცედურები: ბავშვისთვის პასპორტის აღება და მიმღები ქვეყნის ვიზის/შესვლის ნებართვის მოპოვებაში სამართლებრივი დახმარება (მაგ. აშშ-ის საელჩოსთან მუშაობა).
საერთაშორისო შვილად აყვანა ხორციელდება მკაცრად განსაზღვრულ შემთხვევებში:
• უცხოეთში მცხოვრები ნათესავები: ბავშვის დეიდა ან ბიძა, რომლებიც ცხოვრობენ ევროპაში ან აშშ-ში, იშვილებენ საქართველოში დარჩენილ ობოლ დისშვილს. ეს ყველაზე ხშირი და შედარებით გამარტივებული ფორმაა.
• სპეციალური საჭიროების მქონე ბავშვები: ხშირად, უცხოელი მშვილებლები გამოთქვამენ სურვილს იშვილონ ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე ბავშვები, რომელთა გაშვილება შიდა დონეზე ჭირს.
• უცხოელი წყვილები (ექსპატები): საქართველოში მცხოვრები უცხოელი წყვილები, რომლებსაც სურთ ადგილობრივი ბავშვის შვილად აყვანა. მიუხედავად რეზიდენტობისა, ისინი ხშირად საერთაშორისო შვილად აყვანის რეგულაციებში ექცევიან მოქალაქეობის გამო.
საერთაშორისო შვილად აყვანა რეგულირდება როგორც ადგილობრივი კანონმდებლობით, ისე საერთაშორისო ხელშეკრულებებით:
ჰააგის 1993 წლის კონვენცია „ბავშვთა დაცვისა და ქვეყანათაშორისი შვილად აყვანის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ არის მთავარი საერთაშორისო აქტი. საქართველო ამ კონვენციის წევრია, რაც ნიშნავს, რომ პროცესი უნდა შეესაბამებოდეს ჰააგის სტანდარტებს (ცენტრალური ორგანოების თანამშრომლობა, ფინანსური გამჭვირვალობა).
საქართველოს კანონი „შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ“ ადგენს, რომ საერთაშორისო შვილად აყვანა დასაშვებია მხოლოდ მაშინ, თუ ბავშვისთვის მშვილებლის მოძიება საქართველოში ვერ მოხერხდა გარკვეული ვადის განმავლობაში. ეს არის ე.წ. სუბსიდიარობის პრინციპი.
საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი განსაზღვრავს, რომ საერთაშორისო შვილად აყვანის საქმეებს განიხილავს მხოლოდ თბილისის საქალაქო სასამართლო (ექსკლუზიური განსჯადობა), რაც მოითხოვს დედაქალაქში კვალიფიციურ წარმომადგენლობას.
ეს არის ხანგრძლივი პროცესი, რომელიც Legal.ge-ს ექსპერტებთან ერთად შემდეგ ეტაპებს მოიცავს:
1. მომზადება საკუთარ ქვეყანაში: თქვენი ქვეყნის სოციალური სამსახურის მიერ მომზადებული დასკვნის (Home Study) მიღება და საქართველოში გამოგზავნა.
2. აკრედიტაცია და რეგისტრაცია: დოკუმენტების თარგმნა, ლეგალიზაცია და საქართველოს სოციალურ სააგენტოში წარდგენა რეგისტრაციისთვის.
3. ლოდინი და შეხამება: როდესაც სააგენტო მოიძიებს შესაბამის ბავშვს, ხდება შეთავაზება (Match).
4. ვიზიტი და კონტაქტი: მშვილებლები ჩამოდიან საქართველოში ბავშვის გასაცნობად (სავალდებულო ეტაპი).
5. სასამართლო და გამგზავრება: სასამართლოს დადებითი გადაწყვეტილების შემდეგ იწყება ბავშვის საბუთების გაფორმება ქვეყნის დასატოვებლად.
საერთაშორისო შვილად აყვანა მოითხოვს ორმაგ იურიდიულ კომპეტენციას — ქართული სამართლისა და საერთაშორისო კონვენციების ცოდნას. ენობრივი ბარიერი და ბიუროკრატიული ლაბირინთები ხშირად აფრთხობთ პოტენციურ მშობლებს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან ქვეყანათაშორის საოჯახო დავებზე. ჩვენი ექსპერტები უზრუნველყოფენ კომუნიკაციას სახელმწიფო უწყებებთან და დაიცავენ თქვენს ინტერესებს სასამართლოში, რათა ბავშვის ახალ ოჯახში გადაყვანა მოხდეს კანონის სრული დაცვითა და მინიმალური სტრესით. ენდეთ პროფესიონალებს Legal.ge-ზე.