სუროგაციასთან დაკავშირებული დავები წარმოადგენს საქართველოს საოჯახო და სამოქალაქო სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და სპეციფიკურ მიმართულებას. საქართველო იმ იშვიათ ქვეყნებს მიეკუთვნება, სადაც სუროგაცია კანონმდებლობით დაშვებულია და მკაფიოდ რეგულირდება, რაც ქვეყანას მიმზიდველს ხდის როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოელი წყვილებისთვის, რომლებსაც შვილის ყოლა სურთ. თუმცა, მიუხედავად ლიბერალური კანონმდებლობისა, პროცესის სირთულე, სამედიცინო რისკები და მხარეთა შორის ურთიერთობების მრავალშრეობა ხშირად წარმოშობს სამართლებრივ უთანხმოებებს. სუროგაციის პროცესში დავა შეიძლება წარმოიშვას ნებისმიერ ეტაპზე — ხელშეკრულების გაფორმებიდან ბავშვის დაბადებამდე და მშობლების უფლებების რეგისტრაციამდე. ეს დავები მოითხოვს არა მხოლოდ სამართლებრივი ნორმების ღრმა ცოდნას, არამედ ეთიკური და სამედიცინო ასპექტების გათვალისწინებას.
სუროგაციასთან დაკავშირებული დავების მოგვარება გულისხმობს ინტერესთა კონფლიქტის გადაჭრას პოტენციურ მშობლებს, სუროგატ დედასა და ზოგიერთ შემთხვევაში კვერცხუჯრედის დონორს ან სამედიცინო დაწესებულებას შორის. სამართლებრივი დახმარება ამ კატეგორიის საქმეებში სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რადგან სასწორზე დევს ბავშვის მომავალი, მშობლების უფლებები და მხარეთა ფინანსური ვალდებულებები. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ დავა გადაწყდეს საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვით და მხარეთა სახელშეკრულებო უფლებების მაქსიმალური გათვალისწინებით.
რას მოიცავს სუროგაციის დავების მომსახურება?
სუროგაციასთან დაკავშირებული სამართლებრივი მომსახურება ფარავს დავების ფართო სპექტრს, რომლებიც შეიძლება წარმოიშვას სუროგაციის ხელშეკრულების მოქმედების პერიოდში ან მისი დასრულების შემდეგ. Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ დახმარებას შემდეგ საკითხებში:
- ხელშეკრულების პირობების დარღვევა: დავები, რომლებიც უკავშირდება სუროგატი დედის ან მშობლების მიერ ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობას (მაგალითად, სამედიცინო რეჟიმის დარღვევა, თანხის გადაუხდელობა).
- მშობლის უფლების აღიარება: სამართლებრივი პრობლემები, რომლებიც წარმოიშობა ბავშვის დაბადების შემდეგ დაბადების მოწმობის გაცემის ან მშობლად რეგისტრაციის პროცესში, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც სამოქალაქო რეესტრი ითხოვს დამატებით მტკიცებულებებს.
- ფინანსური დავები: უთანხმოებები კომპენსაციის ოდენობაზე, გაუთვალისწინებელ სამედიცინო ხარჯებზე ან სუროგატი დედის რეაბილიტაციის ხარჯების ანაზღაურებაზე.
- სუროგატის მიერ ბავშვის გადაცემაზე უარი: იშვიათი, მაგრამ რთული შემთხვევები, როდესაც სუროგატი დედა უარს აცხადებს ბავშვის მშობლებისთვის გადაცემაზე ან ითხოვს დამატებით კომპენსაციას შანტაჟის გზით.
- გენეტიკური კავშირის დადგენა: დავები, როდესაც ეჭვქვეშ დგება ბავშვის გენეტიკური კავშირი პოტენციურ მშობლებთან, რაც აუცილებელია საქართველოს კანონმდებლობით სუროგაციის კანონიერებისთვის.
- მოქალაქეობისა და გამგზავრების საკითხები: უცხოელი წყვილებისთვის წარმოშობილი სირთულეები, როდესაც საჭიროა ბავშვისთვის მოქალაქეობის მიღება ან საკონსულო პროცედურების გავლა ქვეყნის დასატოვებლად.
პრაქტიკაში სუროგაციასთან დაკავშირებული დავები ხშირად ვითარდება გაუთვალისწინებელი გარემოებების გამო. განვიხილოთ რამდენიმე გავრცელებული სცენარი:
პირველი სცენარი უკავშირდება სუროგატი დედის მიერ სამედიცინო რეკომენდაციების უგულებელყოფას. მაგალითად, თუ სუროგატი დედა ეწევა თამბაქოს ან იღებს აკრძალულ მედიკამენტებს ორსულობის დროს, რამაც შეიძლება ზიანი მიაყენოს ნაყოფს, მშობლებს უფლება აქვთ მოითხოვონ ხელშეკრულების შეწყვეტა ან ზიანის ანაზღაურება.
მეორე გავრცელებული შემთხვევაა ფინანსური შეუთანხმებლობა. მაგალითად, ორსულობის დროს წარმოიშვა გართულებები, რამაც გამოიწვია დამატებითი ჰოსპიტალიზაცია და ხარჯები. მხარეები ვერ თანხმდებიან, ვინ უნდა დაფაროს ეს ხარჯები — მშობლებმა თუ სადაზღვევო კომპანიამ, ან ევალება თუ არა სუროგატს ხარჯის ნაწილის დაფარვა, თუ გართულება მისი ბრალეულობით მოხდა.
მესამე სცენარი ეხება ბავშვის სამართლებრივ სტატუსს. ბავშვის დაბადების შემდეგ, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტომ შესაძლოა შეაჩეროს დაბადების მოწმობის გაცემა დოკუმენტაციის ხარვეზის გამო (მაგალითად, ნოტარიულად დამოწმებული ხელშეკრულების არასწორი ფორმა), რაც მოითხოვს სასწრაფო იურიდიულ ჩარევას.
მეოთხე, ყველაზე დრამატული სცენარია, როდესაც ბიოლოგიური მშობლები (დამკვეთები) უარს ამბობენ ბავშვის აყვანაზე (მაგალითად, ბავშვის ჯანმრთელობის პრობლემების ან წყვილის განქორწინების გამო). ასეთ დროს სუროგატი დედა რჩება გაურკვეველ მდგომარეობაში, რაც იწვევს მწვავე სამართლებრივ დავას ბავშვის მეურვეობისა და რჩენის ვალდებულებებზე.
საქართველოში სუროგაცია მკაფიოდ რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით, რაც ქმნის მყარ სამართლებრივ საფუძველს, თუმცა დავების გადაწყვეტა მაინც მოითხოვს სასამართლო პრაქტიკის ცოდნას.
- საქართველოს კანონი „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“: ეს არის ძირითადი კანონი (მუხლი 143), რომელიც პირდაპირ უშვებს სუროგაციას და კვერცხუჯრედის დონაციას. კანონი ადგენს, რომ სუროგაციის გზით დაბადებული ბავშვის მშობლებად ითვლებიან წყვილი (პოტენციური მშობლები) და სუროგატ დედას არ აქვს უფლება თქვას უარი ბავშვის გადაცემაზე.
- საქართველოს კანონი „სამოქალაქო აქტების შესახებ“: არეგულირებს ბავშვის დაბადების რეგისტრაციას. კანონის მიხედვით, დაბადების მოწმობაში მშობლებად იწერებიან ბიოლოგიური მშობლები სუროგაციის ხელშეკრულებისა და სამედიცინო ცნობის საფუძველზე, სუროგატი დედის თანხმობის გარეშე.
- საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: არეგულირებს მხარეებს შორის დადებულ ხელშეკრულებას, ვალდებულებების შესრულებასა და ზიანის ანაზღაურების საკითხებს. დავების უმეტესობა სწორედ სახელშეკრულებო სამართლის ნორმებს ეყრდნობა.
- საქართველოს კანონი „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“: მნიშვნელოვანია უცხოელი წყვილებისთვის, რადგან განსაზღვრავს, რომელი ქვეყნის სამართალი გამოიყენება დავის დროს და როგორ ხდება ქართული სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულება საზღვარგარეთ.
სუროგაციასთან დაკავშირებული დავის მოგვარების პროცესი, როგორც წესი, იწყება იურიდიული კონსულტაციითა და ხელშეკრულების ანალიზით. სპეციალისტი დეტალურად სწავლობს მხარეებს შორის არსებულ შეთანხმებას და ფაქტობრივ გარემოებებს. შემდეგი ეტაპი არის მოლაპარაკება — ხშირ შემთხვევაში დავების მოგვარება შესაძლებელია სასამართლოს გარეშე, მედიაციის ან პირდაპირი კომუნიკაციის გზით, რაც ზოგავს დროსა და ფინანსებს. თუ შეთანხმება ვერ იქნა მიღწეული, ადვოკატი ამზადებს სარჩელს და მიმართავს სასამართლოს. სასამართლო განხილვა შეიძლება მოიცავდეს ექსპერტიზის დანიშვნას (მაგალითად, დნმ-ის ანალიზი ან სამედიცინო ექსპერტიზა). დავის დასრულების შემდეგ, იურისტი ეხმარება კლიენტს გადაწყვეტილების აღსრულებაში, იქნება ეს თანხის მიღება თუ საბუთების მოწესრიგება.
Legal.ge არის საქართველოში წამყვანი პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ ოჯახურ და სამედიცინო სამართალში გამოცდილ ადვოკატებთან. სუროგაციის დავები მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას, რადგან აქ იკვეთება მედიცინა, ეთიკა და სამართალი. ჩვენს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები ფლობენ ღრმა ცოდნას სუროგაციის ქართულ პრაქტიკასა და საერთაშორისო სტანდარტებზე. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე, რათა დაიცვათ თქვენი უფლებები და უზრუნველყოთ პროცესის სამართლებრივი გამჭვირვალობა.