დონორის კონსულტაცია არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება ფონდებისთვის, კორპორაციებისთვის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ფილანტროპებისთვის, რომლებიც გეგმავენ საქველმოქმედო ან საგრანტო საქმიანობას საქართველოში. საქართველოს კანონმდებლობა ქმნის სპეციფიკურ ჩარჩოს გრანტების გაცემისთვის, რომელიც მოითხოვს ზუსტ შესაბამისობას საგადასახადო და ანტი-კორუფციულ რეგულაციებთან. დონორებს ხშირად აქვთ კითხვები: როგორ გავაფორმოთ გრანტი ისე, რომ მიმღებს არ დაეკისროს გადასახადი? როგორ განვახორციელოთ მონიტორინგი? რა პასუხისმგებლობა გვაქვს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით? აღნიშნული სერვისი პასუხობს ამ გამოწვევებს და ეხმარება დონორებს, ეფექტურად და უსაფრთხოდ მართონ თავიანთი საქველმოქმედო პორტფელი.
მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ იურიდიულ და საგადასახადო კონსულტაციას დონორი ორგანიზაციებისთვის. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- საგრანტო ხელშეკრულებების მომზადებას ქართული კანონმდებლობისა და დონორის შიდა პოლიტიკის შესაბამისად;
- მიმღები ორგანიზაციების სამართლებრივ აუდიტს (Due Diligence) გრანტის გაცემამდე;
- საგადასახადო კონსულტაციას საქველმოქმედო სტატუსის მქონე ორგანიზაციებთან ურთიერთობისას;
- ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის (AML/CFT) რეგულაციებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას;
- გრანტის მიზნობრივი ხარჯვის მონიტორინგის სამართლებრივი მექანიზმების შექმნას;
- წარმომადგენლობას სახელმწიფო უწყებებთან საგრანტო რეგისტრაციის ან ანგარიშგების საკითხებზე.
დონორის კონსულტაცია აქტუალურია მრავალ სცენარში. მაგალითად, საერთაშორისო კორპორაცია გეგმავს კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის (CSR) ფარგლებში დააფინანსოს ადგილობრივი ეკოლოგიური პროექტი. მათ სჭირდებათ გარანტია, რომ თანხა მიზნობრივად დაიხარჯება და არ წარმოშობს საგადასახადო ვალდებულებებს. მეორე მაგალითია უცხოური ფონდი, რომელიც გასცემს მცირე გრანტებს ფიზიკურ პირებზე — აქ აუცილებელია იმის ცოდნა, იბეგრება თუ არა ეს თანხა საშემოსავლო გადასახადით (უმეტეს შემთხვევაში — კი, განსხვავებით NGO-სგან). ასევე, დიასპორის წარმომადგენელს სურს დააფინანსოს სოფლის სკოლა — იურისტი ურჩევს, როგორ გააკეთოს ეს: პირდაპირი დონაციით, მუნიციპალიტეტის გავლით თუ ადგილობრივი ფონდის შექმნით.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „კანონს გრანტების შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს გრანტის გამცემთა და მიმღებთა წრეს. მნიშვნელოვანია, რომ გრანტის მიმღები შეიძლება იყოს მხოლოდ ა(ა)იპ ან საჯარო სამართლის იურიდიული პირი (სსიპ), და არა შპს. „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ არეგულირებს ქველმოქმედების დაბეგვრის რეჟიმს. ასევე რელევანტურია „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი, რომელიც ავალდებულებს ფინანსურ ინსტიტუტებს და დონორებს შეამოწმონ ტრანზაქციების წარმომავლობა.
პროცესი იწყება დონორის მიზნების ანალიზით. იურისტი აფასებს დაგეგმილ პროექტს და არჩევს დაფინანსების ოპტიმალურ სამართლებრივ ფორმას (გრანტი, შემოწირულობა, სპონსორობა — ეს სამი სხვადასხვა რამ არის). შემდეგ მზადდება ხელშეკრულება, სადაც დეტალურად გაიწერება ანგარიშგების ვალდებულებები და "Clawback" (თანხის უკან დაბრუნების) მექანიზმები არამიზნობრივი ხარჯვის შემთხვევაში. Legal.ge-ზე სპეციალისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ქველმოქმედება იყოს გამჭვირვალე, კანონიერი და მაქსიმალურად ეფექტური.
Legal.ge არის სანდო პარტნიორი დონორი ორგანიზაციებისთვის. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ დაუკავშირდებით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საერთაშორისო განვითარების პროექტებში და იციან, როგორ დაიცვან დონორის ინტერესები ადგილობრივ კონტექსტში. გახადეთ თქვენი დახმარება უსაფრთხო და შედეგიანი Legal.ge-სთან ერთად.