შემოწირულობების მოზიდვის რეგულაციები (Fundraising)
მჭირდება თუ არა ნებართვა ქუჩაში შესაწირი ყუთის დასადგმელად?
დიახ, საჯარო სივრცეში (ქუჩაში, პარკში) ყუთის განთავსება საჭიროებს ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის ნებართვას. კერძო ტერიტორიაზე (მაგ. სუპერმარკეტში) საკმარისია მესაკუთრის თანხმობა. ყუთი უნდა იყოს დალუქული და მისი გახსნა უნდა მოხდეს კომისიური წესით, აქტის გაფორმებით, რათა უზრუნველყოფილი იყოს გამჭვირვალობა.
როგორ დავიცვა დონორების პერსონალური მონაცემები?
ონლაინ დონაციის დროს თქვენ ამუშავებთ პერსონალურ მონაცემებს (სახელი, ბარათის ნომერი, მეილი). თქვენ ვალდებული ხართ გქონდეთ „კონფიდენციალურობის პოლიტიკა“, მიიღოთ თანხმობა მონაცემთა დამუშავებაზე და უზრუნველყოთ მათი დაცვა არაუფლებამოსილი წვდომისგან. მონაცემების მესამე პირებისთვის გადაცემა (მაგ. მარკეტინგისთვის) დონორის თანხმობის გარეშე აკრძალულია.
შეიძლება თუ არა ლატარიის მოწყობა თანხის მოსაზიდად?
ლატარია და აზარტული თამაშები საქართველოში ლიცენზირებადი საქმიანობაა. საქველმოქმედო მიზნითაც კი, ნებართვის გარეშე ლატარიის მოწყობა უკანონოა. თუმცა, დაშვებულია აუქციონები ან კონკურსები, სადაც გამარჯვებული ვლინდება არა შემთხვევითობით, არამედ ცოდნით ან უნარით. იურისტი დაგეხმარებათ ზღვარის გავლებაში.
რა ვალდებულება მაქვს ანონიმურ შემოწირულობებზე?
მცირე ოდენობის ანონიმური შემოწირულობა (მაგ. ყუთში ჩაგდებული) დასაშვებია. თუმცა, დიდი ოდენობის ანონიმური თანხების მიღება (მაგ. ბანკით, სადაც გადამრიცხველი უცნობია) რისკის შემცველია ფულის გათეთრების კანონმდებლობით. ორგანიზაციამ უნდა ეცადოს დონორის იდენტიფიცირებას ან უარი თქვას საეჭვო თანხის მიღებაზე.
თანხების მოზიდვა (Fundraising) არასამთავრობო ორგანიზაციების სიცოცხლისუნარიანობისთვის აუცილებელი პროცესია, თუმცა ის მჭიდროდ არის რეგულირებული სამართლებრივი ნორმებით, რათა თავიდან იქნეს აცილებული თაღლითობა და ფულის გათეთრება. საქართველოში ფანდრაიზინგი მოიცავს არა მხოლოდ გრანტების წერას, არამედ საჯარო შემოწირულობების შეგროვებას (Crowdfunding), საქველმოქმედო ყუთების განთავსებას, ონლაინ კამპანიებსა და კორპორატიულ პარტნიორობას. თითოეულ ამ მეთოდს აქვს თავისი სამართლებრივი სპეციფიკა. მაგალითად, საჯარო სივრცეში ფულის შეგროვება მოითხოვს ნებართვებს მუნიციპალიტეტიდან, ხოლო ონლაინ პლატფორმების გამოყენებისას აუცილებელია პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და ელექტრონული კომერციის რეგულაციების გათვალისწინება. შესაბამისობის (Compliance) დაცვა აუცილებელია დონორთა ნდობის მოსაპოვებლად და სამართლებრივი სანქციების თავიდან ასაცილებლად.
ფანდრაიზინგის სამართლებრივი უზრუნველყოფის სერვისი მოიცავს ორგანიზაციის დახმარებას დაფინანსების მოზიდვის ლეგალური სქემების აწყობაში. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• ონლაინ შემოწირულობების პლატფორმისთვის სამართლებრივი დოკუმენტაციის (Terms & Conditions, Privacy Policy) მომზადებას;
• საქველმოქმედო აქციებისა და ღონისძიებების (მაგ. აუქციონები, კონცერტები) სამართლებრივ თანხლებას;
• ანონიმური შემოწირულობების მართვის წესების შემუშავებას ფულის გათეთრების რისკების გათვალისწინებით;
• კორპორატიულ დონორებთან ურთიერთობის პოლიტიკის შექმნას;
• Crowdfunding კამპანიების სამართლებრივ ანალიზს;
• საგადასახადო ვალდებულებების შეფასებას შემოსავლების გენერირების სხვადასხვა მეთოდისთვის.
ეს სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი კამპანია იყოს ეთიკური და კანონიერი.
ფანდრაიზინგის რეგულაციების დაცვა აუცილებელია პრაქტიკული მაგალითების დროს. მაგალითად, ორგანიზაცია აწყობს საქველმოქმედო ვახშამს ბილეთების გაყიდვით. ეს უკვე ეკონომიკური საქმიანობაა და არა უბრალო შემოწირულობა, რაც იწვევს დღგ-ს და მოგების გადასახადის ვალდებულებას, თუ სწორად არ არის სტრუქტურირებული. მეორე მაგალითია სოციალური მედიით თანხის შეგროვება ავადმყოფი ბავშვისთვის — თუ ორგანიზაცია იყენებს ფიზიკური პირის ანგარიშს, შემოსავალი შეიძლება დაიბეგროს საშემოსავლო გადასახადით. ასევე, კრიპტოვალუტით შემოწირულობების მიღება ქმნის სპეციფიკურ გამოწვევებს იდენტიფიკაციისა და კონვერტაციის კუთხით, რაც იურისტის კონსულტაციას მოითხოვს.
სამართლებრივი ჩარჩო მოიცავს „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს“, „კანონს ელექტრონული კომერციის შესახებ“ და „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი, რომელიც ავალდებულებს ორგანიზაციებს, იცოდნენ თავიანთი დონორების ვინაობა გარკვეული ზღვრის ზემოთ. „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ განსაზღვრავს, რომელი ტიპის შემოსავალი ითვლება ქველმოქმედებად და რომელი — კომერციულ საქმიანობად. იურისტი გეხმარებათ ამ რთული ლაბირინთის გავლაში.
პროცესი იწყება დაგეგმილი კამპანიის აუდიტით. იურისტი ამოწმებს მარკეტინგულ მასალებს, რათა დარწმუნდეს, რომ ისინი არ შეიცავს შეცდომაში შემყვან ინფორმაციას (რაც შეიძლება ჩაითვალოს თაღლითობად). შემდეგ მზადდება ხელშეკრულებები საგადახდო სისტემებთან და პარტნიორებთან. ონლაინ კამპანიებისთვის იქმნება მონაცემთა დაცვის პოლიტიკა. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ თანხების მოზიდვას მშვიდად, იმის ცოდნით, რომ თქვენი საქმიანობა სრულ შესაბამისობაშია კანონთან.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საქველმოქმედო სამართალში. ნდობა არის ფანდრაიზინგის მთავარი ვალუტა. დაიცავით თქვენი რეპუტაცია და დონორების ინტერესები სამართლებრივად გამართული პროცესებით. იპოვეთ თქვენი მრჩეველი Legal.ge-ზე.