თანხების მოზიდვა (Fundraising) არასამთავრობო ორგანიზაციების სიცოცხლისუნარიანობისთვის აუცილებელი პროცესია, თუმცა ის მჭიდროდ არის რეგულირებული სამართლებრივი ნორმებით, რათა თავიდან იქნეს აცილებული თაღლითობა და ფულის გათეთრება. საქართველოში ფანდრაიზინგი მოიცავს არა მხოლოდ გრანტების წერას, არამედ საჯარო შემოწირულობების შეგროვებას (Crowdfunding), საქველმოქმედო ყუთების განთავსებას, ონლაინ კამპანიებსა და კორპორატიულ პარტნიორობას. თითოეულ ამ მეთოდს აქვს თავისი სამართლებრივი სპეციფიკა. მაგალითად, საჯარო სივრცეში ფულის შეგროვება მოითხოვს ნებართვებს მუნიციპალიტეტიდან, ხოლო ონლაინ პლატფორმების გამოყენებისას აუცილებელია პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და ელექტრონული კომერციის რეგულაციების გათვალისწინება. შესაბამისობის (Compliance) დაცვა აუცილებელია დონორთა ნდობის მოსაპოვებლად და სამართლებრივი სანქციების თავიდან ასაცილებლად.
ფანდრაიზინგის სამართლებრივი უზრუნველყოფის სერვისი მოიცავს ორგანიზაციის დახმარებას დაფინანსების მოზიდვის ლეგალური სქემების აწყობაში. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- ონლაინ შემოწირულობების პლატფორმისთვის სამართლებრივი დოკუმენტაციის (Terms & Conditions, Privacy Policy) მომზადებას;
- საქველმოქმედო აქციებისა და ღონისძიებების (მაგ. აუქციონები, კონცერტები) სამართლებრივ თანხლებას;
- ანონიმური შემოწირულობების მართვის წესების შემუშავებას ფულის გათეთრების რისკების გათვალისწინებით;
- კორპორატიულ დონორებთან ურთიერთობის პოლიტიკის შექმნას;
- Crowdfunding კამპანიების სამართლებრივ ანალიზს;
- საგადასახადო ვალდებულებების შეფასებას შემოსავლების გენერირების სხვადასხვა მეთოდისთვის.
ფანდრაიზინგის რეგულაციების დაცვა აუცილებელია პრაქტიკული მაგალითების დროს. მაგალითად, ორგანიზაცია აწყობს საქველმოქმედო ვახშამს ბილეთების გაყიდვით. ეს უკვე ეკონომიკური საქმიანობაა და არა უბრალო შემოწირულობა, რაც იწვევს დღგ-ს და მოგების გადასახადის ვალდებულებას, თუ სწორად არ არის სტრუქტურირებული. მეორე მაგალითია სოციალური მედიით თანხის შეგროვება ავადმყოფი ბავშვისთვის — თუ ორგანიზაცია იყენებს ფიზიკური პირის ანგარიშს, შემოსავალი შეიძლება დაიბეგროს საშემოსავლო გადასახადით. ასევე, კრიპტოვალუტით შემოწირულობების მიღება ქმნის სპეციფიკურ გამოწვევებს იდენტიფიკაციისა და კონვერტაციის კუთხით, რაც იურისტის კონსულტაციას მოითხოვს.
სამართლებრივი ჩარჩო მოიცავს „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს“, „კანონს ელექტრონული კომერციის შესახებ“ და „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი, რომელიც ავალდებულებს ორგანიზაციებს, იცოდნენ თავიანთი დონორების ვინაობა გარკვეული ზღვრის ზემოთ. „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ განსაზღვრავს, რომელი ტიპის შემოსავალი ითვლება ქველმოქმედებად და რომელი — კომერციულ საქმიანობად. იურისტი გეხმარებათ ამ რთული ლაბირინთის გავლაში.
პროცესი იწყება დაგეგმილი კამპანიის აუდიტით. იურისტი ამოწმებს მარკეტინგულ მასალებს, რათა დარწმუნდეს, რომ ისინი არ შეიცავს შეცდომაში შემყვან ინფორმაციას (რაც შეიძლება ჩაითვალოს თაღლითობად). შემდეგ მზადდება ხელშეკრულებები საგადახდო სისტემებთან და პარტნიორებთან. ონლაინ კამპანიებისთვის იქმნება მონაცემთა დაცვის პოლიტიკა. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ თანხების მოზიდვას მშვიდად, იმის ცოდნით, რომ თქვენი საქმიანობა სრულ შესაბამისობაშია კანონთან.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საქველმოქმედო სამართალში. ნდობა არის ფანდრაიზინგის მთავარი ვალუტა. დაიცავით თქვენი რეპუტაცია და დონორების ინტერესები სამართლებრივად გამართული პროცესებით. იპოვეთ თქვენი მრჩეველი Legal.ge-ზე.