პოლიტიკური სამართალი არის სპეციალიზებული იურიდიული სფერო, რომელიც არეგულირებს პოლიტიკური პარტიების, საარჩევნო სუბიექტებისა და პოლიტიკური პროცესების მონაწილეთა საქმიანობას. საქართველოში პოლიტიკური საქმიანობა მკაცრად რეგულირდება სახელმწიფოს მიერ, რათა უზრუნველყოფილი იყოს დემოკრატიული პროცესების გამჭვირვალობა და სამართლიანობა. ეს სფერო მოიცავს პარტიების რეგისტრაციას, მათი დაფინანსების კანონიერების კონტროლს, საარჩევნო კამპანიის წარმოების წესებს და საარჩევნო დავებს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ფინანსურ მონიტორინგს, რომელსაც სახელმწიფო აუდიტის სამსახური ახორციელებს. ნებისმიერი ფინანსური გადაცდომა, არასწორი დეკლარირება ან უკანონო შემოწირულობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და შესაძლოა პოლიტიკური სუბიექტის რეგისტრაციის გაუქმებასაც კი. ამიტომ, კვალიფიციური იურიდიული თანხლება აუცილებელია ნებისმიერი პოლიტიკური გაერთიანებისთვის.
რას მოიცავს პოლიტიკური სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები სთავაზობენ იურიდიულ მხარდაჭერას პოლიტიკურ სუბიექტებს:
- პოლიტიკური პარტიის რეგისტრაცია: მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების დაფუძნება, ყრილობის ჩატარების სამართლებრივი უზრუნველყოფა, წესდების მომზადება და რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
- ფინანსური კომპლაენსი: სახელმწიფო აუდიტის სამსახურთან ურთიერთობა, შემოწირულობების კანონიერების შემოწმება, 3-კვირიანი და წლიური დეკლარაციების მომზადებაში დახმარება.
- საარჩევნო სამართალი: კანდიდატების რეგისტრაცია ცესკოში, საარჩევნო სიების შედგენა, საჩივრების მომზადება საარჩევნო დარღვევებზე და წარმომადგენლობა საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სასამართლოში.
- პოლიტიკური რეკლამა და მედია: ხელშეკრულებების გაფორმება მედია საშუალებებთან, სარეკლამო დროის განაწილების სამართლებრივი მონიტორინგი.
- ლობირება და ადვოკატირება: საკანონმდებლო ინიციატივების მომზადება და წარდგენა პარლამენტში.
სამართლებრივი რისკები და გამოწვევები
პოლიტიკური საქმიანობა დაკავშირებულია სპეციფიკურ რისკებთან:
- უკანონო შემოწირულობა: შემოწირულობის მიღება აკრძალული წყაროდან (მაგ., უცხო ქვეყნის მოქალაქე, იურიდიული პირი) იწვევს თანხის ორმაგი ოდენობით დაჯარიმებას.
- საარჩევნო დავები: ხმების დათვლის, ოქმების გაბათილებისა და დარღვევების გასაჩივრება მოითხოვს მყისიერ რეაგირებას და საარჩევნო კოდექსის ღრმა ცოდნას.
- ადმინისტრაციული რესურსი: საარჩევნო კამპანიისას ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ბრალდებებისგან დაცვა.
სფერო რეგულირდება საქართველოს ორგანული კანონით „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ (პარტიების საქმიანობა და დაფინანსება) და საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ (საარჩევნო პროცედურები). მნიშვნელოვანია ასევე „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის შესახებ“ კანონი და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის დადგენილებები. იურისტმა უნდა იცოდეს როგორც ადმინისტრაციული სამართალი, ისე კონსტიტუციური სამართლის პრინციპები.
- დაფუძნება: საინიციატივო ჯგუფის შექმნა და ყრილობის ჩატარება (მინიმუმ 300 წევრი).
- რეგისტრაცია: პარტიის რეგისტრაცია რეესტრში.
- ფინანსური გამჭვირვალობა: ანგარიშების გახსნა და აუდიტორული შემოწმება.
- საარჩევნო რეგისტრაცია: სუბიექტად რეგისტრაცია არჩევნებისთვის.
- დავა: შედეგების ან ჯარიმების გასაჩივრება.
პოლიტიკური სამართალი ვიწრო სპეციალიზაციაა. შეცდომამ ფინანსურ დეკლარაციაში ან სარეგისტრაციო დოკუმენტებში შეიძლება გამოიწვიოს პარტიის საქმიანობის პარალიზება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საარჩევნო დავებსა და პოლიტიკურ ფინანსებში. დაიცავით თქვენი პოლიტიკური ინტერესები პროფესიონალების დახმარებით.