საარჩევნო კამპანიის დაფინანსება და პოლიტიკური ფინანსების მართვა წარმოადგენს ქართული სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე მკაცრად რეგულირებად და მონიტორინგს დაქვემდებარებულ სფეროს. საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა, კერძოდ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანული კანონი და საარჩევნო კოდექსი, აწესებს დეტალურ და ხისტ ჩარჩოებს იმის შესახებ, თუ საიდან შეიძლება მიიღოს პოლიტიკურმა პარტიამ ან კანდიდატმა თანხები და როგორ შეიძლება მათი ხარჯვა. სახელმწიფო აუდიტის სამსახური ახორციელებს მუდმივ და ღრმა მონიტორინგს პოლიტიკური სუბიექტების ფინანსურ საქმიანობაზე. ნებისმიერი გადაცდომა — იქნება ეს უკანონო შემოწირულობა, არასწორად დეკლარირებული ხარჯი თუ დაფინანსების წყაროს დამალვა — იწვევს სოლიდურ ფინანსურ სანქციებს (ხშირად თანხის ორმაგი ოდენობით) და შესაძლოა გახდეს სისხლის სამართლებრივი დევნის საფუძველიც. ამ სფეროში იურიდიული მომსახურება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია პოლიტიკური პარტიების, დამოუკიდებელი კანდიდატებისა და დონორებისთვის, რათა მათ სრულად დაიცვან კანონის მოთხოვნები და თავიდან აიცილონ რეპუტაციული და ფინანსური ზიანი.
რას მოიცავს საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების მომსახურება?
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ იურიდიულ მხარდაჭერას პოლიტიკური ფინანსების მართვის კუთხით, რაც მოიცავს:
- შემოწირულობების კანონიერების შემოწმება (Due Diligence): დონორების იდენტიფიცირება და მათი შესაბამისობის დადგენა კანონმდებლობასთან (მაგალითად, იმის შემოწმება, ხომ არ არის დონორი სახელმწიფო შესყიდვებში გამარჯვებული პირი ან უცხო ქვეყნის მოქალაქე, ვისაც ეკრძალება შეწირვა).
- ფინანსური დეკლარაციების მომზადება: სახელმწიფო აუდიტის სამსახურისთვის სავალდებულო 3-კვირიანი და წლიური ფინანსური ანგარიშების მომზადება და წარდგენა იურიდიული სიზუსტით.
- საარჩევნო ფონდის მართვა: საარჩევნო ფონდის გახსნის, მართვისა და დახურვის პროცედურების იურიდიული უზრუნველყოფა, ხარჯების კლასიფიკაცია და დოკუმენტირება.
- აუდიტორული შემოწმების თანხლება: სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ ჩატარებული შემოწმების პროცესში პარტიის ინტერესების დაცვა და კითხვებზე პასუხის გაცემა.
- ადმინისტრაციული დავები: დაკისრებული ჯარიმებისა და სანქციების გასაჩივრება სასამართლოში, თუ აუდიტის სამსახურის გადაწყვეტილება დაუსაბუთებელია.
- კონსულტაცია რეკლამისა და აგიტაციის ხარჯებზე: მედია რეკლამის, გარე რეკლამისა და აგიტატორების შრომითი ანაზღაურების სწორი სამართლებრივი გაფორმება.
რეალური სცენარები და რისკები
პოლიტიკური დაფინანსების სფეროში შეცდომები ძვირად ღირებულია. აი, რამდენიმე მაგალითი, როდის გჭირდებათ იურისტი:
- უკანონო დონორი: პარტიამ მიიღო შემოწირულობა კომპანიისგან (იურიდიული პირისგან), რაც საქართველოში აკრძალულია. იურისტი დაგეხმარებათ თანხის დაუყოვნებლივ უკან დაბრუნების პროცედურის გაფორმებაში, რათა თავიდან აიცილოთ ჯარიმა.
- ლიმიტის გადაჭარბება: ფიზიკურმა პირმა შესწირა 60,000 ლარზე მეტი წელიწადში. აუცილებელია ზედმეტი თანხის იდენტიფიცირება და დაბრუნება ან სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხვა კანონის დაცვით.
- არაფულადი შემოწირულობა: მხარდამჭერმა პარტიას უფასოდ დაუთმო საოფისე ფართი ან ავტომობილი. ეს ითვლება არაფულად შემოწირულობად, რომელსაც სჭირდება აუდიტორული შეფასება და დეკლარირება, წინააღმდეგ შემთხვევაში ჩაითვლება დამალულ შემოწირულობად.
- კრედიტის აღება: საარჩევნო სუბიექტს სურს აიღოს საბანკო კრედიტი კამპანიისთვის. იურისტი ამოწმებს, შეესაბამება თუ არა კრედიტის პირობები საარჩევნო კოდექსის შეზღუდვებს.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს ორგანული კანონი „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს დაფინანსების წყაროებს, შემოწირულობების ზღვრულ ოდენობებს და აკრძალვებს. საქართველოს საარჩევნო კოდექსი ადგენს საარჩევნო ფონდის მართვის წესებს წინასაარჩევნო პერიოდში. უმნიშვნელოვანესია „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის შესახებ“ კანონი და გენერალური აუდიტორის ბრძანებები, რომლებიც განსაზღვრავენ ანგარიშგების ფორმებსა და ვადებს. კანონმდებლობა კრძალავს იურიდიული პირების, უცხო ქვეყნის მოქალაქეების, ანონიმური პირებისა და საჯარო დაწესებულებების მიერ პარტიების დაფინანსებას. ასევე მკაცრად კონტროლდება „ამომრჩევლის მოსყიდვის“ ფაქტები, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია.
- წინასწარი აუდიტი: მიმდინარე ფინანსური მდგომარეობისა და დონორთა სიის სამართლებრივი შემოწმება.
- სისტემის გამართვა: შემოწირულობების მიღებისა და ხარჯვის შიდა პროცედურების შემუშავება (კომპლაენსი).
- დეკლარირება: პერიოდული ანგარიშების მომზადება და აუდიტის სამსახურში ჩაბარება.
- კრიზისული მართვა: დარღვევის აღმოჩენის შემთხვევაში, სამართლებრივი რეაგირება და ზიანის მინიმიზაცია.
პოლიტიკური ფინანსების სამართალი ვიწრო და სპეციფიკური დარგია. ბუღალტერი იურისტის გარეშე ხშირად ვერ ახდენს რისკების სწორ იდენტიფიცირებას, რადგან კანონი მოითხოვს არა მხოლოდ ციფრების სიზუსტეს, არამედ წყაროების კანონიერების დადასტურებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ პოლიტიკურ კამპანიებთან მუშაობის გამოცდილება და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი პარტია ან კანდიდატურა მძიმე ფინანსური სანქციებისგან.