არაკომერციული ორგანიზაციების სამართალი (Nonprofit Law) მოიცავს იურიდიული მომსახურების ფართო სპექტრს, რომელიც განკუთვნილია არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირებისთვის (ა(ა)იპ). საქართველოში ეს ფორმა არის ძირითადი სამართლებრივი სტატუსი არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასოციაციების, ფონდების, კლუბებისა და საზოგადოებრივი გაერთიანებებისთვის. განსხვავებით ბიზნეს კომპანიებისგან, ა(ა)იპ-ის მთავარი მიზანი არ არის მოგების მიღება და მისი განაწილება დამფუძნებლებს შორის, არამედ საზოგადოებრივი, კულტურული, საგანმანათლებლო ან საქველმოქმედო საქმიანობის განხორციელება. მიუხედავად ამისა, არაკომერციული ორგანიზაციები ექვემდებარებიან მკაცრ საკანონმდებლო რეგულაციებს რეგისტრაციის, მმართველობის, გადასახადების და ანგარიშგების კუთხით. სწორად სტრუქტურირებული წესდება და გამართული შიდა დოკუმენტაცია აუცილებელია ორგანიზაციის ეფექტური მუშაობისა და დონორებთან ნდობის მოსაპოვებლად.
რას მოიცავს არაკომერციული სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ა(ა)იპ-ების სასიცოცხლო ციკლის ყველა ეტაპზე:
- რეგისტრაცია და დაფუძნება: ორგანიზაციის წესდების მომზადება, დამფუძნებელთა კრების ოქმების გაფორმება და საჯარო რეესტრში რეგისტრაცია.
- მმართველობითი სტრუქტურის მოწყობა: გამგეობის, საერთო კრებისა და აღმასრულებელი დირექტორის უფლებამოსილებების გამიჯვნა; ინტერესთა კონფლიქტის პოლიტიკის შემუშავება.
- საგადასახადო კონსულტაცია: ა(ა)იპ-ის დაბეგვრის სპეციფიკა, საშემოსავლო და ქონების გადასახადის დეკლარირება, გრანტებისა და შემოწირულობების საგადასახადო აღრიცხვა.
- შიდა რეგულაციები: თანამშრომელთა და მოხალისეთა შრომითი ხელშეკრულებები, შესყიდვების წესები და ეთიკის კოდექსი.
- რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია: ორგანიზაციის სამართლებრივი ფორმის ცვლილება, შერწყმა ან საქმიანობის შეწყვეტა კანონმდებლობის დაცვით.
იურისტის დახმარება საჭიროა ისეთ სიტუაციებში, როგორიცაა:
- ასოციაციის შექმნა: პროფესიული ჯგუფი (მაგ., ექიმები, ფერმერები) ქმნის ასოციაციას წევრთა ინტერესების დასაცავად. საჭიროა წევრობის წესებისა და საწევრო გადასახადების იურიდიული გაფორმება.
- სპორტული კლუბის დაფუძნება: სამოყვარულო ან პროფესიული სპორტული გუნდის ჩამოყალიბება ა(ა)იპ-ის ფორმით, სპონსორებთან ურთიერთობის დარეგულირება.
- ეკონომიკური საქმიანობა: არაკომერციულ ორგანიზაციას სურს განახორციელოს დამხმარე ეკონომიკური საქმიანობა (მაგ., სუვენირების გაყიდვა) მიზნების დასაფინანსებლად. იურისტი განმარტავს, სად გადის ზღვარი ბიზნესსა და არაკომერციულ საქმიანობას შორის.
- მმართველობის ცვლილება: გამგეობის წევრებს შორის უთანხმოებაა, ან საჭიროა ძველი წევრების შეცვლა ახლებით, რაც მოითხოვს პროცედურულად ზუსტ გაფორმებას.
საქართველოს კანონმდებლობა ა(ა)იპ-ების შესახებ
არაკომერციული ორგანიზაციების საქმიანობა ძირითადად რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით (მუხლები ა(ა)იპ-ის შესახებ), რომელიც განსაზღვრავს მათ სამართლებრივ ბუნებასა და უფლებაუნარიანობას. რეგისტრაციის პროცედურები გაწერილია „მეწარმეთა შესახებ“ კანონში (რომელიც ასევე ვრცელდება არაკომერციულ პირებზე რეგისტრაციის ნაწილში). საგადასახადო ვალდებულებებს არეგულირებს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, ხოლო დონორებთან ურთიერთობას — „გრანტების შესახებ“ კანონი. მნიშვნელოვანია ასევე „ბუღალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის შესახებ“ კანონი, რომელიც ადგენს ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტებს (IV კატეგორიის საწარმოებისთვის).
- კონსულტაცია: ორგანიზაციის მიზნების გარკვევა და სტრუქტურის შერჩევა.
- დრაფტინგი: წესდების და სადამფუძნებლო დოკუმენტების მომზადება.
- რეგისტრაცია: დოკუმენტების წარდგენა იუსტიციის სახლში (საჯარო რეესტრში).
- საგადასახადო რეგისტრაცია: შემოსავლების სამსახურში აღრიცხვაზე აყვანა.
- ოპერირების დაწყება: საბანკო ანგარიშის გახსნა და პირველი კონტრაქტების გაფორმება.
არაკომერციული სექტორი სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს. ბიზნეს-იურისტებმა შესაძლოა არ იცოდნენ გრანტების დაბეგვრის ან საწევროების სამართლებრივი ბუნების ნიუანსები. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან სწორედ NGO სამართალზე. ეს უზრუნველყოფს თქვენი ორგანიზაციის მდგრადობას და კანონთან სრულ შესაბამისობას.