საქველმოქმედო ორგანიზაციები საქართველოში წარმოადგენენ არაკომერციული ორგანიზაციების სპეციფიკურ კატეგორიას, რომლებსაც მინიჭებული აქვთ ოფიციალური „საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტატუსი“. ბევრი არასამთავრობო ორგანიზაცია ეწევა ქველმოქმედებას, თუმცა ყველას არ აქვს ეს სტატუსი. ოფიციალური სტატუსის ქონა ორგანიზაციას ანიჭებს მნიშვნელოვან საგადასახადო პრივილეგიებს, რაც ზრდის დონორების მოტივაციას და დაფინანსების მოზიდვის შესაძლებლობებს. ამავდროულად, სტატუსის მიღება და შენარჩუნება დაკავშირებულია მაღალ სტანდარტებთან გამჭვირვალობისა და ანგარიშგების კუთხით. საქველმოქმედო ორგანიზაციის სამართლებრივი მომსახურება გულისხმობს არა მხოლოდ ა(ა)იპ-ის რეგისტრაციას, არამედ რთული ბიუროკრატიული პროცესის გავლას შემოსავლების სამსახურში სტატუსის მისაღებად და შემდგომი მკაცრი რეგულაციების დაცვას.
რას მოიცავს საქველმოქმედო ორგანიზაციების მომსახურება?
Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან საქველმოქმედო საქმიანობის სამართლებრივ ჩარჩოში მოქცევაში:
- სტატუსის მოპოვება: განაცხადის მომზადება შემოსავლების სამსახურისთვის, საქმიანობის პროგრამისა და ბიუჯეტის შედგენა კანონის მოთხოვნათა შესაბამისად.
- საგადასახადო შეღავათების მართვა: კონსულტაცია მოგების გადასახადისგან გათავისუფლებისა და დონორებისთვის არსებული საგადასახადო ქვითრების გაცემის წესებზე.
- შიდა მონიტორინგი: სახსრების მიზნობრივი ხარჯვის კონტროლის მექანიზმების დანერგვა, რათა არ მოხდეს სტატუსის გაუქმება.
- ანგარიშგება: ყოველწლიური ფინანსური და პროგრამული ანგარიშის მომზადება და წარდგენა საგადასახადო ორგანოში.
- ფონდების მოძიების (Fundraising) სამართალი: საჯარო შემოწირულობების შეგროვების კამპანიების სამართლებრივი უზრუნველყოფა (ონლაინ პლატფორმები, საქველმოქმედო ყუთები).
სტატუსის უპირატესობები და ვალდებულებები
საქველმოქმედო სტატუსის მქონე ორგანიზაციასთან თანამშრომლობა მომგებიანია ბიზნესისთვის, რადგან მათ მიერ გაღებული შემოწირულობა გარკვეული ოდენობით გამოიქვითება ერთობლივი შემოსავლიდან. თუმცა, ორგანიზაცია ვალდებულია:
- აწარმოოს მკაცრი აღრიცხვა შემოსავლებსა და ხარჯებზე;
- უზრუნველყოს, რომ აქტივები ხმარდება მხოლოდ საქველმოქმედო მიზნებს;
- ყოველწლიურად გამოაქვეყნოს საქმიანობის ანგარიში და ფინანსური უწყისები;
- არ განახორციელოს პოლიტიკური საქმიანობა ან პარტიების დაფინანსება.
საქართველოს კანონმდებლობა ქველმოქმედების შესახებ
ძირითადი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი (თავი საქველმოქმედო ორგანიზაციის შესახებ), რომელიც დეტალურად გაწერს სტატუსის მიღების, გაუქმებისა და დაბეგვრის წესებს. ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმის კუთხით მოქმედებს სამოქალაქო კოდექსი (ა(ა)იპ ან ფონდი). მნიშვნელოვანია ასევე „გრანტების შესახებ“ კანონი და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები, რომლებიც არეგულირებენ საქველმოქმედო საქმიანობის ადმინისტრირებას.
პროცესის ეტაპები
- წინასწარი აუდიტი: ორგანიზაციის მზადყოფნის შემოწმება სტატუსის მისაღებად (მინიმუმ 1 წლიანი საქმიანობის ისტორია).
- განაცხადი: მიმართვა შემოსავლების სამსახურში.
- შემოწმება: საგადასახადო ორგანოს მიერ საქმიანობის შესწავლა.
- სტატუსის მინიჭება: ოფიციალური სერტიფიკატის მიღება.
- მუდმივი კომპლაენსი: ყოველწლიური სავალდებულო ანგარიშგება.
საქველმოქმედო სტატუსის მიღება რთული პროცედურაა და ხშირად მთავრდება უარით დოკუმენტაციის ხარვეზების გამო. Legal.ge-ს სპეციალისტებს აქვთ გამოცდილება შემოსავლების სამსახურთან ურთიერთობაში და იციან, როგორ მოამზადონ დოკუმენტები ისე, რომ თქვენმა ორგანიზაციამ წარმატებით მიიღოს სტატუსი და ისარგებლოს ყველა კანონიერი პრივილეგიით.