შესავალი: თაღლითობის მსხვერპლთა დაცვის აუცილებლობა
თაღლითობა არის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული ეკონომიკური დანაშაული, რომლის მსხვერპლი შეიძლება გახდეს ნებისმიერი ადამიანი ან კომპანია. ხშირად, დაზარალებულები თვლიან, რომ პოლიციაში განცხადების შეტანა საკმარისია სამართლიანობის აღსადგენად, თუმცა რეალობა უფრო რთულია. საგამოძიებო ორგანოები ხშირად გადატვირთულნი არიან, ხოლო თაღლითობის სქემები - დახვეწილი. ამის გამო, მსხვერპლის აქტიური ჩართულობის გარეშე, საქმე შეიძლება თვეობით გაიწელოს ან საერთოდ შეწყდეს „სამოქალაქო დავის“ მოტივით. თაღლითობის მსხვერპლთა ადვოკატირება გულისხმობს კვალიფიციური იურისტის ჩართვას, რომელიც აიძულებს სისტემას იმუშაოს ეფექტურად, მოიპოვებს დაზარალებულის სტატუსს და იბრძვის დაკარგული თანხების დასაბრუნებლად.
ეს სერვისი სთავაზობს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას თაღლითობის შედეგად დაზარალებულ პირებს:
- საჩივრის მომზადება: კვალიფიციური განცხადების შედგენა საგამოძიებო ორგანოში, სადაც დასაბუთებული იქნება დანაშაულის ნიშნები (მოტყუება, ნდობის ბოროტად გამოყენება), რათა საქმე არ შეფასდეს როგორც მარტივი სამოქალაქო დავა.
- დაზარალებულის სტატუსის მოპოვება: პროკურატურისთვის მიმართვა დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე, რაც მსხვერპლს საქმის მასალების გაცნობის უფლებას აძლევს.
- გამოძიების მონიტორინგი: საგამოძიებო მოქმედებების (დაკითხვა, ამოღება) ჩატარების მოთხოვნა და პროცესის გაჭიანურების შემთხვევაში პროკურორის ქმედებების გასაჩივრება.
- მოლაპარაკება ბრალდებულთან: ხშირად, ციხის შიშით, თაღლითები თანხმდებიან ზიანის ანაზღაურებაზე საპროცესო შეთანხმების სანაცვლოდ. ადვოკატი მართავს ამ მოლაპარაკებებს კლიენტის სასარგებლოდ.
- ფინანსური კვლევა: დამალული აქტივების მოძიება და მათზე ყადაღის დადება.
თაღლითობის მსხვერპლთა დაცვა საჭიროა მრავალგვარ სიტუაციაში:
- უძრავი ქონების თაღლითობა: ბინის ორჯერ გაყიდვა, ყალბი მინდობილობით ქონების გადაფორმება.
- საინვესტიციო პირამიდები: ე.წ. „ფინანსური პირამიდები“, სადაც მოქალაქეებს ჰპირდებიან მაღალ პროცენტს და ითვისებენ მათ თანხებს.
- ონლაინ თაღლითობა: ინტერნეტის მეშვეობით საბანკო მონაცემების მოპარვა ან არარსებული ნივთის გაყიდვა.
- ბიზნეს თაღლითობა: პარტნიორის მიერ კომპანიის აქტივების მითვისება ან ყალბი კონტრაქტების გაფორმება.
თაღლითობა დასჯადია „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის“ 180-ე მუხლით. კანონი თაღლითობას განმარტავს როგორც „მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით სხვისი ნივთის დაუფლება ან ქონებრივი უფლების მიღება მოტყუებით“. დაზარალებულის უფლებები რეგულირდება „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით“. მთავარი გამოწვევაა გამიჯვნა სამოქალაქო სამართლებრივ ურთიერთობასა (მაგ. ვალის ვერ დაბრუნება) და დანაშაულს (თავიდანვე არ ჰქონდა დაბრუნების განზრახვა) შორის. სწორედ ამ ზღვარის დადგენა არის ადვოკატის მთავარი ამოცანა.
პროცესი ნაბიჯ-ნაბიჯ
1. ფაქტების ანალიზი: ადვოკატი აფასებს, არის თუ არა ქმედებაში დანაშაულის ნიშნები.
2. განცხადება პოლიციაში: შედის დეტალური საჩივარი მტკიცებულებებით (ხელშეკრულებები, გადარიცხვები, მიმოწერა).
3. სტატუსის მიღება: პროკურორი გამოსცემს დადგენილებას პირის დაზარალებულად ცნობის შესახებ.
4. აქტიური საგამოძიებო მოქმედებები: მოწმეების დაკითხვა, დოკუმენტების ამოღება.
5. სასამართლო და კომპენსაცია: ბრალის წარდგენა და შემდგომ ზიანის ანაზღაურება (ნებაყოფლობით ან იძულებით).
თაღლითობის საქმეები ხშირად ჭიანურდება წლობით, თუ მსხვერპლს არ ჰყავს ძლიერი დამცველი. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან თეთრსაყელოიან დანაშაულებსა და თაღლითობაზე. მათ იციან, როგორ აამუშაონ საგამოძიებო სისტემა თქვენს სასარგებლოდ და როგორ იპოვონ გზები თანხის დასაბრუნებლად. ნუ დაელოდებით პასიურად — იმოქმედეთ პროფესიონალებთან ერთად Legal.ge-ზე.