ბიზნეს დავები (Business Disputes) წარმოადგენს კომერციული სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე ფართო და კომპლექსურ კატეგორიას, რომელიც მოიცავს მეწარმე სუბიექტებს შორის წარმოშობილ ნებისმიერ უთანხმოებას. საქართველოს ეკონომიკის განვითარებასთან ერთად, ბიზნეს ურთიერთობები სულ უფრო რთული ხდება, რაც ზრდის კონფლიქტების რისკს. იქნება ეს მსხვილი კორპორაცია, საშუალო ბიზნესი თუ ინდივიდუალური მეწარმე, სამართლებრივი დავა შეიძლება გახდეს სერიოზული ფინანსური ზარალისა და რეპუტაციული რისკის წყარო. ბიზნეს დავები მოითხოვს არა მხოლოდ ზოგადი სამოქალაქო სამართლის, არამედ სპეციფიკური დარგების — კორპორაციული, საგადასახადო, ინტელექტუალური და შრომის სამართლის ღრმა ცოდნას. დროული და კვალიფიციური იურიდიული ჩარევა ხშირად განსაზღვრავს კომპანიის გადარჩენასა და შემდგომ განვითარებას. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ ლიტიგატორებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან კომერციულ დავებზე და იცავენ კლიენტის ინტერესებს როგორც სასამართლოში, ისე არბიტრაჟსა და მოლაპარაკებების მაგიდასთან.
რას მოიცავს ბიზნეს დავების მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს კომერციული კონფლიქტების სრულ სპექტრს. ადვოკატები მუშაობენ როგორც დავის პრევენციაზე, ისე უკვე წარმოშობილი პრობლემის გადაჭრაზე. მომსახურება მოიცავს:
- სახელშეკრულებო დავები: მომწოდებლებთან, დისტრიბუტორებთან, დამკვეთებთან ან კონტრაქტორებთან გაფორმებული ხელშეკრულებების დარღვევა, შეუსრულებლობა ან არაჯეროვანი შესრულება.
- კორპორაციული დავები: უთანხმოება პარტნიორებსა და აქციონერებს შორის, დირექტორების პასუხისმგებლობის საკითხები, დივიდენდების განაწილება და წილების გასხვისება.
- დავალიანების ამოღება: დებიტორული დავალიანების სამართლებრივი გზით დაბრუნება, მათ შორის გადახდისუუნარობის (გაკოტრების) საქმის წარმოება.
- არაკეთილსინდისიერი კონკურენცია: დავები კონკურენციის წესების დარღვევაზე, კომერციული საიდუმლოების მითვისებასა და ბაზარზე დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებაზე.
- ინტელექტუალური საკუთრების დავები: სასაქონლო ნიშნების, პატენტებისა და საავტორო უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებული კომერციული დავები.
- სადაზღვევო დავები: ბიზნესის დაზღვევასთან დაკავშირებული უთანხმოებები სადაზღვევო კომპანიებთან ზარალის ანაზღაურების თაობაზე.
მაგალითად, თქვენმა კომპანიამ შეუკვეთა ძვირადღირებული დანადგარები უცხოეთიდან, მაგრამ მომწოდებელმა დაარღვია ვადები და მოგაწოდათ წუნდებული საქონელი, რამაც გააჩერა წარმოება. ზარალი ყოველდღიურად იზრდება. კვალიფიციური ადვოკატი დაგეხმარებათ ზიანის ანაზღაურებისა და პირგასამტეხლოს დაკისრებაში. მეორე სცენარი: თქვენი კონკურენტი იყენებს თქვენს მსგავს ლოგოს და შეცდომაში შეჰყავს მომხმარებელი, რითაც გართმევთ ბაზრის წილს. ეს არის არაკეთილსინდისიერი კონკურენცია, რომლის აღსაკვეთად საჭიროა სასამართლოში სარჩელის შეტანა. კიდევ ერთი ხშირი შემთხვევაა, როდესაც პარტნიორი (მეწილე) ფარულად აფუძნებს კონკურენტ კომპანიას და გადაჰყავს კლიენტები. აქ საჭიროა კორპორაციული სამართლის მექანიზმების გამოყენება დირექტორის ან პარტნიორის პასუხისმგებლობის დასაყენებლად.
ბიზნეს დავების რეგულირების ძირითადი წყაროებია „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“ (ვალდებულებითი სამართალი), „საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ“ (კორპორაციული საკითხები) და „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი“ (დავის წარმოების წესები). კონკურენციის საკითხებს არეგულირებს „კანონი კონკურენციის შესახებ“, ხოლო გადახდისუუნარობას — „საქართველოს კანონი რეაბილიტაციისა და კრედიტორთა კოლექტიური დაკმაყოფილების შესახებ“. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ბიზნეს დავების განხილვისას სასამართლო ხშირად ეყრდნობა მხარეთა შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებას, რომელიც კანონზე მაღლა შეიძლება დადგეს (კერძო ავტონომიის პრინციპი), თუ ის იმპერატიულ ნორმებს არ ეწინააღმდეგება. ამიტომ, ხელშეკრულების სწორი ანალიზი დავის წარმატების გასაღებია.
პროცესი იწყება რისკების შეფასებით: Legal.ge-ს სპეციალისტი სწავლობს დოკუმენტაციას და აფასებს მოგების შანსებს. შემდეგი ეტაპია წინასასამართლო მოლაპარაკება — ხშირად ბიზნეს დავა შეიძლება მოგვარდეს პრეტენზიის წერილის გაგზავნით და მოლაპარაკების მაგიდასთან. თუ შეთანხმება ვერ შედგა, მზადდება სარჩელი და იგზავნება სასამართლოში (ან არბიტრაჟში). იწყება სასამართლო განხილვა, რომელიც მოიცავს მტკიცებულებების წარდგენას, მოწმეთა დაკითხვას და ექსპერტიზას. პროცესი სრულდება გადაწყვეტილების მიღებით და, საჭიროების შემთხვევაში, მისი იძულებითი აღსრულებით (მაგ. ანგარიშების დაყადაღება, ქონების აუქციონზე გაყიდვა).
ბიზნეს დავა არ არის ექსპერიმენტების ადგილი. არასწორად წარმართულმა საქმემ შეიძლება გამოიწვიოს კომპანიის გაკოტრება. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ ადვოკატები, რომლებიც სპეციალიზდებიან კონკრეტულად კომერციულ სამართალში და ესმით ბიზნესის ენა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული სპეციალისტები ორიენტირებულნი არიან არა პროცესის გაჭიანურებაზე, არამედ შედეგის სწრაფად და ეფექტურად მიღწევაზე.