სასამართლო უწყებების ჩაბარება (Process Serving) არის ფუნდამენტური პროცედურული მოქმედება, რომელიც უზრუნველყოფს მხარის უფლებას, იყოს ინფორმირებული მის წინააღმდეგ მიმდინარე დავის შესახებ. საქართველოში, ისევე როგორც მთელ მსოფლიოში, სასამართლო გადაწყვეტილება შეიძლება გაუქმდეს, თუ დადასტურდა, რომ მოპასუხეს სარჩელი ან უწყება კანონით დადგენილი წესით არ ჩაბარებია. მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლო თავად აგზავნის დოკუმენტებს ფოსტით ან კურიერით, ხშირია შემთხვევები, როდესაც ადრესატი იმალება, მისამართი უცნობია ან ცხოვრობს საზღვარგარეთ. ასეთ დროს ადვოკატის დახმარება კრიტიკულია, რათა უზრუნველყოფილი იყოს „სათანადო შეტყობინება“ და საქმე არ გაიწელოს თვეობით. Legal.ge გთავაზობთ სპეციალისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან უწყებების კანონიერად ჩაბარებაში, საჯარო შეტყობინების ორგანიზებასა და საერთაშორისო დავალებების შესრულებაში (მაგ. ჰააგის კონვენციის ფარგლებში).
რას მოიცავს უწყებების ჩაბარების მომსახურება?
სერვისი მიზნად ისახავს ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვას და პროცესის დაჩქარებას. ის მოიცავს:
- ადრესატის მოძიება (Skip Tracing): მოპასუხის ან მოწმის ფაქტობრივი საცხოვრებელი ადგილის დადგენა ღია წყაროებისა და იურიდიული ბაზების გამოყენებით.
- ალტერნატიული ჩაბარების უზრუნველყოფა: სასამართლოს წინაშე შუამდგომლობის დაყენება ჩაბარების ალტერნატიული ფორმების გამოყენებაზე (მაგ. სამუშაო ადგილზე, ოჯახის წევრისთვის).
- საჯარო შეტყობინება: როდესაც ადრესატი ვერ მოიძებნა, ადვოკატი ამზადებს და აქვეყნებს საჯარო შეტყობინებას გაზეთში ან სპეციალურ ვებ-გვერდზე, რაც ჩაბარებად ითვლება.
- საერთაშორისო ჩაბარება: უცხოეთში მყოფი პირისთვის დოკუმენტების ჩაბარება იუსტიციის სამინისტროსა და საერთაშორისო კონვენციების მეშვეობით.
- უცხოური სასამართლო უწყების ჩაბარება საქართველოში: დახმარება უცხოურ კომპანიებსა და იურიდიულ ფირმებს, რომლებსაც სურთ საქართველოში მყოფ პირს ჩააბარონ უცხოური სასამართლოს დოკუმენტები.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ დახმარება
მაგალითად, თქვენ უჩივით მევალეს, რომელიც რეგისტრირებულია ერთ მისამართზე, მაგრამ ფაქტობრივად ცხოვრობს სხვაგან და განგებ არ იღებს ფოსტას. სასამართლო პროცესი ჩიხში შედის. იურისტი დაგეხმარებათ დაამტკიცოთ, რომ პირი თავს არიდებს ჩაბარებას და მოითხოვთ საჯარო გავრცელებას, რის შემდეგაც სასამართლო დაუსწრებელ გადაწყვეტილებას მიიღებს. მეორე მაგალითი: გერმანულ კომპანიას სურს უჩივლოს პარტნიორს საქართველოში. მათ სჭირდებათ, რომ სარჩელი ოფიციალურად ჩაბარდეს ქართულ მხარეს ჰააგის კონვენციის წესების დაცვით, რათა გერმანიის სასამართლოს გადაწყვეტილება ლეგიტიმური იყოს. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ ამ პროცედურის სრული დაცვით ჩატარებას.
უწყების ჩაბარების წესებს არეგულირებს „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის“ VIII თავი (სასამართლო უწყება და დაბარება). კანონი მკაცრად განსაზღვრავს, ვის და როგორ შეიძლება ჩაბარდეს დოკუმენტი (პირადად, ოჯახის სრულწლოვან წევრს, სამუშაო ადგილის ადმინისტრაციას). საერთაშორისო დონეზე მოქმედებს „სამოქალაქო ან კომერციულ საქმეებზე სასამართლო და არასასამართლო დოკუმენტების საზღვარგარეთ გადაცემის შესახებ“ ჰააგის 1965 წლის კონვენცია, რომლის წევრიც საქართველოა. ამ წესების დარღვევა წარმოადგენს „აბსოლუტურ საფუძველს“ გადაწყვეტილების გასაუქმებლად, ამიტომ სიზუსტე აუცილებელია.
პროცესის მიმდინარეობა: ნაბიჯ-ნაბიჯ
1. მისამართის შემოწმება: იურისტი ამოწმებს იურიდიულ და ფაქტობრივ მისამართებს. 2. სასამართლო კურიერი/ფოსტა: პირველადი მცდელობა სასამართლოს მეშვეობით. 3. შუამდგომლობა: თუ ჩაბარება ვერ ხერხდება, ადვოკატი მიმართავს სასამართლოს ალტერნატიული გზების გამოყენების თაობაზე. 4. საჯარო გამოქვეყნება: უკიდურეს შემთხვევაში, განცხადება ქვეყნდება ვებ-გვერდზე და 7 დღის შემდეგ ითვლება ჩაბარებულად. 5. დადასტურება: საქმეში იდება ჩაბარების დამადასტურებელი დოკუმენტი (გზავნილის ბარათი ან პუბლიკაციის ასლი).
უწყების ჩაბარება ტექნიკური, მაგრამ კრიტიკული დეტალია. ბევრი საქმე წაგებულა მხოლოდ იმიტომ, რომ მოპასუხემ თქვა: "მე არაფერი ვიცოდი". Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი შეტყობინება იყოს იურიდიულად "ტყვიაგაუმტარი", რათა სასამართლო პროცესი შეუფერხებლად წარიმართოს.