მადრიდის სისტემით განაცხადის წარდგენა
რა არის საბაზისო ნიშანი მადრიდის განაცხადისთვის?
საერთაშორისო განაცხადის შესატანად აუცილებელია გქონდეთ საქართველოში (წარმომდგენ ქვეყანაში) უკვე რეგისტრირებული ნიშანი ან შეტანილი განაცხადი. საერთაშორისო რეგისტრაცია ზუსტად უნდა ემთხვეოდეს ამ საბაზისო ნიშანს მფლობელის, გამოსახულების და საქონლის ნაწილში.
რამდენი ქვეყანა შემიძლია მოვნიშნო ერთ განაცხადში?
თქვენ შეგიძლიათ მონიშნოთ მადრიდის სისტემის წევრი ნებისმიერი რაოდენობის ქვეყანა (130-ზე მეტი). თითოეული ქვეყნის დამატება ზრდის მოსაკრებლის ოდენობას. ქვეყნების დამატება შესაძლებელია მოგვიანებითაც, "შემდგომი ტერიტორიული გაფართოების" (Subsequent Designation) გზით.
რა ენაზე ივსება მადრიდის განაცხადი?
საქართველოდან გაგზავნილი განაცხადები ივსება ინგლისურ ენაზე. საქონლისა და მომსახურების ჩამონათვალი უნდა შეესაბამებოდეს ნიცის საერთაშორისო კლასიფიკატორს და თარგმნილი იყოს ზუსტად, რათა თავიდან ავიცილოთ WIPO-ს შენიშვნები.
რა ხდება, თუ WIPO ხარვეზს დაადგენს?
თუ განაცხადში არის უზუსტობა (Irregularity), WIPO აგზავნის შეტყობინებას ხარვეზის გამოსასწორებლად. ამისთვის მოცემულია კონკრეტული ვადა. კვალიფიციური პატენტრწმუნებულის დახმარება აუცილებელია ამ ხარვეზების სწრაფად და სწორად აღმოსაფხვრელად.
მადრიდის სისტემით განაცხადის წარდგენა არის ყველაზე ეფექტური გზა, რომ დაიცვათ თქვენი სავაჭრო ნიშანი მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში ერთდროულად. სერვისი #1214 ფოკუსირებულია უშუალოდ განაცხადის მომზადებისა და წარდგენის ტექნიკურ და სამართლებრივ პროცესზე. ეს სერვისი იდეალურია იმ ბიზნესებისთვის, რომლებსაც უკვე აქვთ რეგისტრირებული ნიშანი საქართველოში (ან შეტანილი აქვთ განაცხადი) და სურთ დაცვის გაფართოება. კვალიფიციური დახმარება ამ ეტაპზე გადამწყვეტია, რადგან WIPO-ს განაცხადის ფორმა (MM2) მოითხოვს საქონლისა და მომსახურების ზუსტ კლასიფიკაციას და შესაბამისობას საბაზისო ნიშანთან. ნებისმიერი უზუსტობა იწვევს პროცესის გაჭიანურებას ("Irregularity") და დამატებით ხარჯებს.
რას მოიცავს მადრიდის განაცხადის მომსახურება
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
• საბაზისო ნიშნის ანალიზი: შემოწმება, შეესაბამება თუ არა თქვენი ქართული ნიშანი საერთაშორისო განაცხადის მოთხოვნებს (იდენტური უნდა იყოს მფლობელი, ნიშანი და საქონლის ჩამონათვალი).
• ქვეყნების კალკულაცია: WIPO-ს მოსაკრებლების ზუსტი გაანგარიშება არჩეული ქვეყნების მიხედვით (შვეიცარიულ ფრანკებში).
• განაცხადის ფორმირება: ინგლისურ ენაზე განაცხადის შევსება, კლასების თარგმნა და ადაპტირება ნიცის კლასიფიკატორის საერთაშორისო სტანდარტებთან.
• წარდგენა საქპატენტში: განაცხადის ჩაბარება ადგილობრივ უწყებაში (წარმომდგენი უწყება), რომელიც ამოწმებს და აგზავნის მას WIPO-ში.
• მონიტორინგი რეგისტრაციამდე: პროცესის თვალყურის დევნება WIPO-ს მიერ სერტიფიკატის გაცემამდე.
განაცხადის წარდგენა საჭიროა, როდესაც:
• ბაზრის გაფართოება: კომპანია იწყებს ექსპორტს თურქეთსა და აზერბაიჯანში. ცალ-ცალკე ადვოკატების აყვანის ნაცვლად, ერთი განაცხადით ფარავს ორივე ქვეყანას.
• ონლაინ ვაჭრობა: E-commerce პლატფორმა ემსახურება მომხმარებლებს ევროკავშირსა და აშშ-ში. ბრენდის დასაცავად (მაგ. Amazon Brand Registry-სთვის) საჭიროა რეგისტრირებული ნიშანი ამ იურისდიქციებში.
• პრიორიტეტის გამოყენება: კომპანიამ 5 თვის წინ შეიტანა განაცხადი საქართველოში. მას აქვს კიდევ 1 თვე, რომ გამოიყენოს "კონვენციური პრიორიტეტი" და მადრიდის განაცხადით მოითხოვოს დაცვა სხვა ქვეყნებში პირვანდელი თარიღით.
პროცესი ეფუძნება მადრიდის ოქმს. საქართველო არის "წარმომდგენი უწყება". განაცხადი უნდა იყოს ინგლისურ ენაზე. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ საერთაშორისო განაცხადი არ შეიძლება იყოს უფრო ფართო (საქონლის ჩამონათვალით), ვიდრე საბაზისო ქართული განაცხადი. თუ საბაზისო განაცხადს საქართველოში უარი ეთქვა, საერთაშორისო განაცხადიც ჩაიშლება (5 წლის განმავლობაში). ამიტომ, რისკების შეფასება კრიტიკულია.
პროცესი: ნაბიჯ-ნაბიჯ
განაცხადის გზა:
1. მომზადება: კლასების დაზუსტება და თარგმნა.
2. გადახდა: საქპატენტის და WIPO-ს მოსაკრებლების გადახდა.
3. შეტანა: დოკუმენტების წარდგენა საქპატენტში.
4. სერტიფიცირება: საქპატენტი ადასტურებს შესაბამისობას და აგზავნის ჟენევაში.
5. საერთაშორისო რეგისტრაცია: WIPO ანიჭებს ნომერს და აქვეყნებს ბიულეტენში.
მადრიდის განაცხადის შევსება ტექნიკურად რთულია. არასწორად თარგმნილი ტერმინი ან არასწორად დათვლილი მოსაკრებელი გამოიწვევს "Irregularity Notice"-ს WIPO-სგან, რაც აჭიანურებს პროცესს და მოითხოვს დამატებით ხარჯებს. Legal.ge გაძლევთ გარანტიას, რომ თქვენი განაცხადი პროფესიონალურად მომზადდება და უპრობლემოდ გაივლის ექსპერტიზას. დაზოგეთ დრო და ნერვები ჩვენთან ერთად.