ადგილობრივი სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაცია გულისხმობს ბრენდის დაცვას კონკრეტულად საქართველოს ტერიტორიაზე. ეს არის პირველი და აუცილებელი ნაბიჯი ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც ოპერირებს ქართულ ბაზარზე. განსხვავებით საერთაშორისო რეგისტრაციისგან, რომელიც უფრო ძვირია და კომპლექსური, ადგილობრივი განაცხადის შეტანა პირდაპირ ხდება საქპატენტში ეროვნული პროცედურით. ეს სერვისი იდეალურია მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის (SME), რომელთა სამიზნე აუდიტორია ადგილობრივი მომხმარებელია. რეგისტრაციის შედეგად მიღებული მოწმობა მოქმედებს 10 წელი და უზრუნველყოფს ექსკლუზიურ უფლებას საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე. გარდა ამისა, ადგილობრივი რეგისტრაცია ხშირად წარმოადგენს ბაზისს შემდგომი საერთაშორისო გაფართოებისთვის (მადრიდის სისტემით).
რას მოიცავს ადგილობრივი რეგისტრაციის მომსახურება?
Legal.ge-ს იურისტები უზრუნველყოფენ განაცხადის სწრაფ და უშეცდომო წარდგენას:
- ნიშნის ვარგისიანობის შეფასება: ანალიზი, აკმაყოფილებს თუ არა ნიშანი ადგილობრივი კანონმდებლობის მოთხოვნებს (მაგ. არ არის შეურაცხმყოფელი, არ არის ზოგადი ხასიათის).
- ეროვნული ძიება: საქპატენტის რეესტრის შემოწმება იდენტური ან მსგავსი ნიშნების გამოსარიცხად.
- განაცხადის შევსება: ოფიციალური ფორმების შევსება ქართულ ენაზე, ნიშნის გამოსახულების და საქონლის ჩამონათვალის მომზადება.
- წარმომადგენლობა: საქპატენტთან კომუნიკაციის წარმოება საქმისწარმოების ყველა ეტაპზე.
- დაჩქარებული პროცედურა: მოთხოვნის შემთხვევაში, 10-დღიანი დაჩქარებული რეგისტრაციის ორგანიზება.
ადგილობრივი რეგისტრაცია აუცილებელია:
- რესტორანი ან კაფე: ხსნით ობიექტს თბილისში და გინდათ, რომ სახელი დაცული იყოს კონკურენტებისგან.
- ქართული პროდუქტი: აწარმოებთ ჩურჩხელას ან სულგუნს ადგილობრივი ბაზრისთვის და გჭირდებათ ბრენდირება.
- ონლაინ მაღაზია: ყიდით პროდუქციას Facebook-ით ან ვებ-გვერდით მხოლოდ საქართველოს მასშტაბით.
- ღონისძიება: ატარებთ ფესტივალს და გსურთ მისი სახელწოდების დაცვა.
პროცედურას არეგულირებს საქართველოს კანონი „სასაქონლო ნიშნების შესახებ“ და საქპატენტის თავმჯდომარის ბრძანება განაცხადის წარდგენის წესის შესახებ. კანონი ითვალისწინებს, რომ განაცხადი უნდა შეიცავდეს გამოსახულებას, საქონლის ჩამონათვალს (კლასიფიკატორის მიხედვით) და განმცხადებლის მონაცემებს. უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის აუცილებელია პატენტრწმუნებულის მეშვეობით წარდგენა, ხოლო ადგილობრივებისთვის — ნებაყოფლობითი, თუმცა რეკომენდებული შეცდომების თავიდან ასაცილებლად.
ადგილობრივი რეგისტრაცია მოიცავს:
- მომზადება: ნიშნის და კლასების შერჩევა.
- წარდგენა: განაცხადის რეგისტრაცია საქპატენტში და ნომრის მიღება.
- ფორმალური ექსპერტიზა: დოკუმენტაციის სისწორის შემოწმება.
- არსებითი ექსპერტიზა: ნიშნის შინაარსობრივი შემოწმება (არის თუ არა უნიკალური).
- გამოქვეყნება და რეგისტრაცია: მოწმობის გაცემა.
Legal.ge არის თქვენი გზამკვლევი ქართულ ბიუროკრატიაში. ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი განაცხადი პირველივე ჯერზე იყოს უხარვეზო, რაც დაგიზოგავთ დროს და თავიდან აგაცილებთ დამატებით ხარჯებს.