სასაქონლო ნიშნის დაცვა საქართველოში (Georgian Trademark Registration) არის სერვისი, რომელიც სპეციალურად განკუთვნილია უცხოური კომპანიებისა და ინვესტორებისთვის, რომლებსაც სურთ თავიანთი გლობალური ბრენდის დაცვა ქართულ ბაზარზე. საქართველო არის სატრანზიტო ჰაბი და მზარდი ეკონომიკის მქონე ქვეყანა, რაც მას მიმზიდველს ხდის საერთაშორისო ბიზნესისთვის. თუმცა, „ტერიტორიულობის პრინციპიდან“ გამომდინარე, ამერიკაში ან ევროპაში რეგისტრირებული ნიშანი ავტომატურად არ არის დაცული საქართველოში. თუ უცხოური ბრენდი არ დარეგისტრირდება საქპატენტში, ადგილობრივ „სკვოტერებს“ შეუძლიათ დაასწრონ რეგისტრაცია და შემდგომ ფული მოითხოვონ ნიშნის დაბრუნებისთვის. ეს სერვისი უზრუნველყოფს უცხოური ბრენდების რეგისტრაციას ადგილობრივი კანონმდებლობის სრული დაცვით, რაც მოიცავს როგორც პირდაპირ ეროვნულ განაცხადს, ისე მადრიდის სისტემით საქართველოს მონიშვნას (Designation).
რას მოიცავს ეს მომსახურება უცხოური კომპანიებისთვის?
Legal.ge-ს ლიცენზირებული პატენტრწმუნებულები (რომელთა ჩართულობა კანონით სავალდებულოა უცხოელებისთვის) გთავაზობენ:
- წარმომადგენლობა: უცხოური კომპანიის ინტერესების დაცვა საქპატენტის წინაშე (რადგან უცხოელებს არ აქვთ უფლება პირდაპირ შეიტანონ განაცხადი).
- მსგავსების ძიება: ადგილობრივ ბაზაზე შემოწმება, ხომ არ არის უკვე რეგისტრირებული მსგავსი ნიშანი ქართულ ენაზე (ტრანსლიტერაცია).
- პრიორიტეტის მოთხოვნა: პარიზის კონვენციის საფუძველზე პრიორიტეტის მოთხოვნა (თუ პირველი განაცხადი შეტანილია სხვა ქვეყანაში ბოლო 6 თვის განმავლობაში).
- ქართულ ენაზე ადაპტაცია: ბრენდის სახელის სწორი ტრანსლიტერაცია და თარგმანი, რათა დაცული იყოს არა მხოლოდ ლათინური, არამედ ქართული ვერსიაც.
- WIPO-ს განაცხადების მართვა: საერთაშორისო რეგისტრაციის ფარგლებში საქართველოს მიმართ გამოტანილ უარებზე (Provisional Refusal) პასუხის გაცემა.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ ეს მომსახურება
ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საერთაშორისო მოთამაშეებისთვის:
- დისტრიბუციის დაწყება: უცხოური ბრენდი იწყებს პროდუქციის შემოტანას საქართველოში. რეგისტრაცია აუცილებელია საბაჟო დაცვისთვის.
- ფრანჩაიზის შემოყვანა: საერთაშორისო სასტუმრო ან რესტორანი შემოდის თბილისში.
- ინტელექტუალური საკუთრების პორტფოლიოს გაფართოება: გლობალური კორპორაცია ამატებს საქართველოს თავის IP რუკაზე.
- ტრანსლიტერაციის პრობლემა: ბრენდი დაცულია ინგლისურად, მაგრამ ადგილობრივი კომპანია იყენებს მის ქართულად დაწერილ ვარიანტს.
უცხოური ნიშნების რეგისტრაციას არეგულირებს საქართველოს კანონი „სასაქონლო ნიშნების შესახებ“. კანონის 55-ე მუხლის თანახმად, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა და იურიდიულმა პირებმა, რომლებსაც არ აქვთ მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი საქართველოში, საქმე უნდა აწარმოონ საქპატენტში რეგისტრირებული პატენტრწმუნებულის მეშვეობით. ეს არის იმპერატიული მოთხოვნა. გარდა ამისა, მოქმედებს მადრიდის ოქმი, რომელიც საშუალებას აძლევს უცხოელებს, WIPO-ს მეშვეობით გაავრცელონ დაცვა საქართველოზე.
- რწმუნებულების გაფორმება: პატენტრწმუნებულისთვის უფლებამოსილების მინიჭება (Power of Attorney).
- განაცხადის მომზადება: ნიშნის ადაპტაცია და კლასების შერჩევა.
- შეტანა: დოკუმენტების წარდგენა საქპატენტში.
- მონიტორინგი: საქმისწარმოების პროცესის კონტროლი და მოწმობის მიღება/გაგზავნა კლიენტთან.
უცხოური კომპანიებისთვის ყველაზე დიდი სირთულე სანდო ადგილობრივი წარმომადგენლის პოვნაა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას სერტიფიცირებულ პატენტრწმუნებულებზე, რომლებიც საუბრობენ თქვენს ენაზე და იცნობენ საერთაშორისო კორპორაციულ სტანდარტებს. ჩვენ უზრუნველვყოფთ თქვენი გლობალური ბრენდის უსაფრთხოებას ლოკალურ ბაზარზე.