სასაქონლო ნიშნის საერთაშორისო რეგისტრაცია (WIPO Filing) არის სტრატეგიული ნაბიჯი ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელიც გეგმავს ბიზნესის გაფართოებას საქართველოს ფარგლებს გარეთ. ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა ტერიტორიული ხასიათისაა, რაც ნიშნავს, რომ საქართველოში რეგისტრირებული ბრენდი ავტომატურად არ არის დაცული სხვა ქვეყნებში. მადრიდის სისტემის (მადრიდის შეთანხმება და ოქმი) მეშვეობით, რომლის წევრიც არის საქართველო, შესაძლებელია ერთიანი საერთაშორისო განაცხადის შეტანა და ბრენდის დაცვა 130-ზე მეტ ქვეყანაში გამარტივებული პროცედურით. ეს სისტემა ზოგავს დროსა და ფინანსურ რესურსებს, რადგან არ არის საჭირო ცალკეული განაცხადების შეტანა თითოეულ ქვეყანაში და ადგილობრივი ადვოკატების დაქირავება საწყის ეტაპზე.
რას მოიცავს საერთაშორისო რეგისტრაციის მომსახურება
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას WIPO-ს პროცედურებთან დაკავშირებით:
- წინასწარი ძიება და სტრატეგია: სამიზნე ქვეყნების ბაზებში მსგავსი ნიშნების არსებობის შემოწმება, რათა გამოირიცხოს უარის მიღების რისკი (მაგ. WIPO Global Brand Database).
- განაცხადის მომზადება: MM2 ფორმის შევსება, კლასების განსაზღვრა ნიცის კლასიფიკატორის მიხედვით და განაცხადის წარდგენა საქპატენტის მეშვეობით WIPO-ში.
- ქვეყნების შერჩევა: კონსულტაცია სამიზნე იურისდიქციების შერჩევაზე ბიზნესის ინტერესებიდან გამომდინარე (ევროკავშირი, აშშ, ჩინეთი და ა.შ.).
- ოფიციალურ შეტყობინებებზე რეაგირება: WIPO-დან ან დანიშნული ქვეყნების უწყებებიდან მიღებულ შეტყობინებებზე (Provisional Refusal) პასუხის გაცემა.
- რეგისტრაციის მართვა: საერთაშორისო რეგისტრაციის ვადის გაგრძელება (Renewal) და ცვლილებების შეტანა.
პრაქტიკული მაგალითები და სცენარები
საერთაშორისო რეგისტრაცია კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
- ღვინის ექსპორტი: ქართული ღვინის კომპანია გეგმავს პროდუქციის გატანას ჩინეთსა და ევროპაში. ექსპორტის დაწყებამდე აუცილებელია ნიშნის რეგისტრაცია ამ ქვეყნებში, რათა თავიდან იქნეს აცილებული კონტრაფაქცია ან ბრენდის მითვისება ადგილობრივი დისტრიბუტორების მიერ.
- ტექნოლოგიური სტარტაპი: აპლიკაცია ხელმისაწვდომია გლობალურად App Store-ში. ბრენდის დასაცავად აშშ-სა და დიდ ბრიტანეთში, სტარტაპი იყენებს მადრიდის სისტემას, რაც უფრო იაფია, ვიდრე თითოეულ ქვეყანაში ცალკე განაცხადის შეტანა.
- ფრანჩაიზის გაყიდვა: ქართული რესტორნების ქსელი ყიდის ფრანჩაიზს ყაზახეთში. პარტნიორი ითხოვს გარანტიას, რომ ბრენდი დაცულია ადგილობრივ ბაზარზე.
პროცედურა რეგულირდება საქართველოს კანონით „სასაქონლო ნიშნების შესახებ“ და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით: მადრიდის შეთანხმება და მადრიდის ოქმი. საერთაშორისო განაცხადის შეტანის საფუძველი უნდა იყოს საქართველოში უკვე რეგისტრირებული ნიშანი ან შეტანილი განაცხადი (ე.წ. "Basic Mark"). მნიშვნელოვანია, რომ საერთაშორისო რეგისტრაცია 5 წლის განმავლობაში დამოკიდებულია საბაზისო (ქართულ) ნიშანზე. თუ ამ პერიოდში ქართული ნიშანი გაუქმდა, გაუქმდება საერთაშორისო რეგისტრაციაც (Central Attack პრინციპი).
პროცესი: როგორ მუშაობს მადრიდის სისტემა
პროცესი რამდენიმე ეტაპს მოიცავს:
- განაცხადის შეტანა საქპატენტში: განმცხადებელი მიმართავს საქპატენტს საერთაშორისო განაცხადით.
- გადაგზავნა WIPO-ში: საქპატენტი ამოწმებს შესაბამისობას და აგზავნის ჟენევაში.
- ფორმალური ექსპერტიზა: WIPO ატარებს ფორმალურ შემოწმებას და არეგისტრირებს ნიშანს საერთაშორისო რეესტრში.
- არსობრივი ექსპერტიზა ქვეყნებში: დანიშნული ქვეყნების უწყებები (მაგ. USPTO, EUIPO) ატარებენ ექსპერტიზას თავიანთი კანონმდებლობის შესაბამისად და იღებენ გადაწყვეტილებას დაცვის მინიჭებაზე.
საერთაშორისო რეგისტრაცია რთული პროცედურაა, სადაც ერთი შეცდომაც კი (მაგ. კლასების არასწორი მითითება) შეიძლება ძვირადღირებულ უარყოფად იქცეს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ საპატენტო რწმუნებულებზე, რომლებსაც აქვთ WIPO-სთან მუშაობის გამოცდილება და დაგეხმარებიან თქვენი ბრენდის გლობალურ დაცვაში. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.