საერთაშორისო განაცხადი მადრიდის ოქმის საფუძველზე (Madrid Protocol Filing) არის სერვისი, რომელიც კომპანიებს საშუალებას აძლევს გააფართოვონ თავიანთი ბრენდის დაცვა გეოგრაფიულად. ეს სერვისი ხშირად ერევა უბრალო განაცხადის შევსებაში, მაგრამ აქ აქცენტი კეთდება სტრატეგიულ დაგეგმვაზე და პროცესის მართვაზე წარდგენიდან რეგისტრაციამდე. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ იღებთ წვდომას საპატენტო რწმუნებულებზე, რომლებიც მართავენ მთელ ციკლს: წინასწარი შეფასებიდან დაწყებული, WIPO-სთან კომუნიკაციითა და ეროვნული უწყებების მოთხოვნებზე პასუხით დამთავრებული. ეს არის "გასაღების ჩაბარების" პრინციპით მუშაობა, რაც უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ბრენდი უსაფრთხოდ იყოს დაცული გლობალურ ბაზარზე.
რას მოიცავს მადრიდის ოქმით რეგისტრაციის სერვისი
Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას:
- სტრატეგიული დაგეგმვა: რომელი ქვეყნებია პრიორიტეტული და როგორ უნდა დაჯგუფდეს ისინი ხარჯების ოპტიმიზაციისთვის.
- საქონლის ჩამონათვალის ოპტიმიზაცია: საქონლისა და მომსახურების სიის ადაპტირება ისე, რომ ის მისაღები იყოს მკაცრი მოთხოვნების მქონე ქვეყნებისთვის (მაგ. აშშ, იაპონია), რათა თავიდან ავიცილოთ უარი.
- წარმომადგენლობა: ოფიციალური კომუნიკაცია WIPO-სთან და საქპატენტთან.
- პრობლემების მოგვარება: თუ WIPO ან რომელიმე ქვეყანა გამოაგზავნის შენიშვნას (Irregularity/Provisional Refusal), იურისტი ამზადებს და აგზავნის კვალიფიციურ პასუხს.
- სტატუსის მონიტორინგი: მუდმივი ინფორმაციის მიწოდება განაცხადის მსვლელობის შესახებ Madrid Monitor-ის მეშვეობით.
ეს სერვისი აუცილებელია:
- აშშ-ში ექსპორტი: აშშ-ს საპატენტო უწყება (USPTO) ძალიან მკაცრია საქონლის აღწერილობასთან მიმართებით. ზოგადი ტერმინები (მაგ. "ტანსაცმელი") ხშირად იბლოკება. სპეციალისტი წინასწარ აზუსტებს ჩამონათვალს (მაგ. "ბამბის მაისურები"), რათა განაცხადი შეუფერხებლად გავიდეს.
- ევროკავშირის დაფარვა: ერთი მონიშვნით (EUIPO) 27 ქვეყნის დაფარვა. თუმცა, თუ ერთ ქვეყანაში მაინც არსებობს მსგავსი ნიშანი, მთელი განაცხადი შეიძლება ჩავარდეს. იურისტი აფასებს ამ რისკს წინასწარ.
- ბიუჯეტის დაზოგვა: კომპანიას სურს 10 ქვეყანა. ინდივიდუალური განაცხადები დაჯდებოდა $15,000+. მადრიდის სისტემით ეს თანხა შეიძლება განახევრდეს.
საქართველო მადრიდის ოქმის წევრია 1998 წლიდან. ეს ნიშნავს, რომ ქართველ მეწარმეებს შეუძლიათ ისარგებლონ ამ სისტემის ყველა უპირატესობით. პროცედურა რეგულირდება მადრიდის ოქმის და საერთო ინსტრუქციის მიხედვით. ქართული განაცხადი (საბაზისო) არის ფუნდამენტი. თუ ქართულ განაცხადში შეიცვლება საქონლის ჩამონათვალი (მაგ. შემცირდება), ეს ავტომატურად აისახება საერთაშორისო რეგისტრაციაზეც.
პროცესი: წარდგენიდან დაცვამდე
- ანალიზი: საბაზისო ნიშნის და მიზნების შესწავლა.
- მომზადება: MM2 ფორმის შევსება და კლასიფიკაცია.
- წარდგენა: განაცხადის გაგზავნა.
- მართვა: WIPO-ს შემოწმების გავლა და ეროვნული ფაზების მონიტორინგი.
მადრიდის სისტემა მარტივი ჩანს, მაგრამ სავსეა ნიუანსებით. არასწორად შერჩეულმა ტერმინმა შეიძლება გამოიწვიოს დაცვის არარსებობა კონკრეტულ პროდუქტზე. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იმუშაოთ ექსპერტებთან, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი ინვესტიციის დაცვას. დაიცავით თქვენი ბრენდი მსოფლიო მასშტაბით.