ჯანდაცვის სამართალი (Health Care Law) არის მულტიდისციპლინური იურიდიული სფერო, რომელიც მოიცავს ურთიერთობებს პაციენტებს, სამედიცინო სერვისის მიმწოდებლებს, სადაზღვევო კომპანიებსა და სახელმწიფო მარეგულირებელ ორგანოებს შორის. საქართველოში ეს დარგი განსაკუთრებით აქტუალურია ჯანდაცვის სექტორის მუდმივი რეფორმირებისა და კერძო კლინიკების ზრდის ფონზე. ჯანდაცვის სამართალი არეგულირებს არა მხოლოდ სამედიცინო პასუხისმგებლობას (მალპრაქტისს), არამედ კლინიკების მართვის, ლიცენზირების, პაციენტის უფლებების, მონაცემთა დაცვისა და ბიოეთიკის საკითხებს. ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სამედიცინო დაწესებულებებისთვის, რათა თავიდან აიცილონ მძიმე ფინანსური ჯარიმები და შეინარჩუნონ ოპერირების უფლება, ასევე პაციენტებისთვის, რომელთა უფლებებიც ხშირად ირღვევა.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ იურიდიულ მომსახურებას ჯანდაცვის სამართლის მიმართულებით:
- მარეგულირებელი შესაბამისობა (Compliance): კლინიკების საქმიანობის შემოწმება საქართველოს კანონმდებლობასთან, მათ შორის "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" კანონთან და ტექნიკურ რეგლამენტებთან შესაბამისობაზე.
- სამედიცინო დავები: ინტერესების დაცვა სამედიცინო შეცდომის (Malpractice) ან მომსახურების ხარისხთან დაკავშირებულ დავებში, როგორც პაციენტების, ისე ექიმების მხარეს.
- ლიცენზირება და ნებართვები: დახმარება სამედიცინო საქმიანობის ლიცენზიის, სტაციონარული დაწესებულების ნებართვისა და სხვა ავტორიზაციების მოპოვებაში.
- პაციენტის უფლებების დაცვა: კონსულტაცია ინფორმირებული თანხმობის, კონფიდენციალურობისა და სამედიცინო ჩანაწერების ხელმისაწვდომობის საკითხებზე.
- შრომითი ურთიერთობები ჯანდაცვაში: ექიმებთან და მედპერსონალთან სპეციფიკური შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება, სადაც გათვალისწინებულია პროფესიული პასუხისმგებლობის საკითხები.
პრაქტიკაში ჯანდაცვის სამართლის პრობლემები ხშირად ვლინდება კრიზისულ სიტუაციებში. მაგალითად, კლინიკა შეიძლება დაჯარიმდეს სოლიდური თანხით ინფექციის კონტროლის ნორმების დარღვევის გამო, ან ექიმს შეუჩერდეს საქმიანობის უფლება პროფესიული გადაცდომის ბრალდებით. პაციენტები ხშირად აწყდებიან პრობლემას, როდესაც სადაზღვევო კომპანია უარს ამბობს სასიცოცხლო ოპერაციის დაფინანსებაზე ბიუროკრატიული მიზეზებით. ასევე, ხშირია დავები სამედიცინო დოკუმენტაციის არასწორ წარმოებაზე, რაც ართულებს სიმართლის დადგენას. კვალიფიციური იურისტი ეხმარება მხარეებს, ნავიგაცია გაუწიონ ამ რთულ ლაბირინთში.
საქართველოში ჯანდაცვის სფეროს არეგულირებს კანონთა ფართო სპექტრი: „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“, „საექიმო საქმიანობის შესახებ“, „პაციენტის უფლებების შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“. გარდა ამისა, მოქმედებს ასობით მინისტრის ბრძანება და მთავრობის დადგენილება, რომლებიც აწესრიგებს ვიწრო ტექნიკურ საკითხებს. ამ ნორმატიული ბაზის ცოდნა აუცილებელია ნებისმიერი სამედიცინო ბიზნესის წარმატებული ფუნქციონირებისთვის.
სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს როგორც პრევენციულ აუდიტს, ისე აქტიურ დაცვას დავების დროს. იურისტი შეიმუშავებს კლინიკისთვის შიდა პროტოკოლებს, რომლებიც მინიმუმამდე დაიყვანს შეცდომის რისკს. პაციენტებისთვის კი ადვოკატი მოიპოვებს სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნას და დაიცავს მათ ინტერესებს სასამართლოში ან მედიაციის პროცესში.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი ჯანდაცვის სამართლებრივ საკითხებში. ჩვენი პლატფორმა გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ სპეციფიკური გამოცდილება სამედიცინო რეგულაციებში. დაიცავით თქვენი ბიზნესი ან ჯანმრთელობა პროფესიონალების დახმარებით.