საავადმყოფოს შესაბამისობა
რა არის სანებართვო პირობების შემოწმება?
ეს არის პროცესი, როდესაც მარეგულირებელი ამოწმებს, აკმაყოფილებს თუ არა კლინიკა იმ კრიტერიუმებს (ფართი, აპარატურა, კადრები), რომლის საფუძველზეც გაიცა ნებართვა.
რა ხდება სამედიცინო დოკუმენტაციის ხარვეზისას?
თუ ფორმა 100 არასწორადაა შევსებული, სახელმწიფომ შეიძლება უარი თქვას მომსახურების ანაზღაურებაზე და დააჯარიმოს კლინიკა.
სავალდებულოა თუ არა ინფექციის კონტროლის პროგრამა?
დიახ, ყველა სტაციონარულ დაწესებულებას უნდა ჰქონდეს მოქმედი ინფექციის პრევენციისა და კონტროლის პროგრამა.
როგორ ავირიდოთ ჯარიმები?
საუკეთესო გზაა რეგულარული შიდა აუდიტი და პერსონალის მუდმივი ტრენინგი საკანონმდებლო მოთხოვნებზე.
საავადმყოფოს შესაბამისობა (Hospital Compliance) არის უმნიშვნელოვანესი პროცესი, რომელიც უზრუნველყოფს სამედიცინო დაწესებულების ფუნქციონირებას საქართველოს კანონმდებლობის, ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციებისა და საერთაშორისო სტანდარტების სრული დაცვით. სამედიცინო სექტორი ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა, სადაც ნებისმიერი გადაცდომა — იქნება ეს სანიტარული ნორმების დარღვევა, პერსონალის არასათანადო კვალიფიკაცია თუ დოკუმენტაციის ხარვეზი — იწვევს მძიმე ფინანსურ ჯარიმებს, საქმიანობის შეჩერებას ან ლიცენზიის ჩამორთმევას. საავადმყოფოს შესაბამისობის სერვისი ეხმარება კლინიკებს, მუდმივად იყვნენ მზად სახელმწიფო შემოწმებისთვის და უზრუნველყონ პაციენტთა უსაფრთხოება. ეს განსაკუთრებით აქტუალურია საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართული კლინიკებისთვის, სადაც მოთხოვნები კიდევ უფრო მაღალია.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულყოფილ აუდიტსა და საკონსულტაციო მომსახურებას საავადმყოფოებისთვის:
• სალიცენზიო და სანებართვო პირობების აუდიტი: კლინიკის ინფრასტრუქტურის, აპარატურისა და პერსონალის შემოწმება მოქმედ ტექნიკურ რეგლამენტებთან შესაბამისობაზე.
• სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების მონიტორინგი: ინფექციის კონტროლის სისტემებისა და სამედიცინო ნარჩენების მართვის პროცესების სამართლებრივი შეფასება.
• შიდა დოკუმენტაციის მოწესრიგება: ბრძანებების, პროტოკოლების, ინფორმირებული თანხმობის ფორმებისა და შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება.
• პერსონალურ მონაცემთა დაცვა: პაციენტის ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაციის დამუშავების და დაცვის პოლიტიკის შემუშავება.
• სახელმწიფო პროგრამებთან შესაბამისობა: საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის კრიტერიუმების დაკმაყოფილების მონიტორინგი და რეპორტინგის სისტემის გამართვა.
პრაქტიკაში ყველაზე ხშირი პრობლემები უკავშირდება ე.წ. "სელექტიურ კონტრაქტირებას", სადაც სახელმწიფო ითხოვს კონკრეტულ სტანდარტებს (მაგ. რეანიმაციის საწოლების რაოდენობა, ექთნების თანაფარდობა პაციენტებთან). თუ კლინიკა ვერ აკმაყოფილებს ამ კრიტერიუმებს, მას უწყდება დაფინანსება. ასევე ხშირია დავები სამედიცინო რეგულირების სააგენტოსთან დაჯარიმების აქტებზე, რომლებიც ეხება სამედიცინო დოკუმენტაციის (ფორმა IV-100/ა) არასწორ წარმოებას. კიდევ ერთი რისკია ექიმების სერტიფიკატების ვალიდურობა — თუ ექიმი მუშაობს შესაბამისი სერტიფიკატის გარეშე, კლინიკა სოლიდურად ჯარიმდება. კვალიფიციური იურისტი ეხმარება მენეჯმენტს ამ რისკების პრევენციაში.
საქართველოში საავადმყოფოების საქმიანობას არეგულირებს კანონი „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“, „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ კანონი და მთავრობის დადგენილება №385 „სამედიცინო საქმიანობის ლიცენზიისა და სტაციონარული დაწესებულების ნებართვის გაცემის წესის შესახებ“. ეს აქტები დეტალურად გაწერს სავალდებულო მოთხოვნებს. გარდა ამისა, მოქმედებს მრავალი ტექნიკური რეგლამენტი კონკრეტული სერვისებისთვის (მაგ. ქირურგია, მეანობა-გინეკოლოგია).
სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს "იმიტირებულ შემოწმებას" (Mock Audit), სადაც იურისტი და ჯანდაცვის ექსპერტი წინასწარ ამოწმებენ კლინიკას ზუსტად იმ მეთოდოლოგიით, რითაც შეამოწმებდა სახელმწიფო აუდიტი. ეს საშუალებას აძლევს კლინიკას, გამოასწოროს ხარვეზები რეალურ შემოწმებამდე.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი სამედიცინო ბიზნესის მართვაში. საავადმყოფოს მართვა დიდ პასუხისმგებლობას მოითხოვს და ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი კლინიკა იყოს სანიმუშო კანონის წინაშე, რაც საბოლოო ჯამში პაციენტების ნდობასა და უსაფრთხოებას ემსახურება.