ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების შესაბამისობა
სავალდებულოა თუ არა შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტი?
დიახ, ყველა ეკონომიკურ საქმიანობას კანონით ევალება ჰყავდეს სერტიფიცირებული სპეციალისტი (შტატში ან ხელშეკრულებით).
რა არის რისკების შეფასება?
ეს არის სავალდებულო დოკუმენტი, რომელიც აღწერს ყველა პოტენციურ საფრთხეს სამუშაო ადგილზე და მათი პრევენციის გზებს.
რა ხდება უბედური შემთხვევის დროს?
დამსაქმებელი ვალდებულია დაუყოვნებლივ შეატყობინოს შრომის ინსპექციას და დაიწყოს შიდა მოკვლევა.
რა ჯარიმებია დარღვევებზე?
ჯარიმები მერყეობს დარღვევის სიმძიმისა და საწარმოს ზომის მიხედვით, და შეიძლება მიაღწიოს 50,000 ლარს კრიტიკული შეუსაბამობისთვის.
ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების შესაბამისობა (Health & Safety Compliance) არის ფუნდამენტური ვალდებულება ნებისმიერი ორგანიზაციისთვის, რომელიც ოპერირებს ჯანდაცვის, ფარმაცევტულ ან სამრეწველო სექტორში. ეს სერვისი სცდება სტანდარტულ შრომის უსაფრთხოებას და მოიცავს სპეციფიკურ მოთხოვნებს პაციენტების, ვიზიტორებისა და პერსონალის დასაცავად ბიოლოგიური, ქიმიური და რადიაციული საფრთხეებისგან. საავადმყოფოებში ეს ნიშნავს ინფექციის კონტროლს, ლაბორატორიებში — ბიოუსაფრთხოებას, ხოლო წარმოებაში — მავნე ნივთიერებებთან მუშაობის წესებს. კანონმდებლობის შეუსრულებლობა იწვევს არა მხოლოდ მძიმე ჯარიმებს შრომის ინსპექციისგან, არამედ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას უბედური შემთხვევის დროს.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ აუდიტსა და საკონსულტაციო მომსახურებას:
• რისკების შეფასება: სამუშაო გარემოში არსებული საფრთხეების იდენტიფიკაცია და დოკუმენტირება (Risk Assessment).
• უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავება: შიდა რეგულაციების, ინსტრუქციებისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის გეგმების მომზადება.
• შრომის ინსპექციასთან ურთიერთობა: წარმომადგენლობა ინსპექტირების პროცესში და დაჯარიმების აქტების გასაჩივრება.
• ტრენინგების სამართლებრივი უზრუნველყოფა: პერსონალის სავალდებულო სწავლების დოკუმენტირება, რაც კრიტიკულია პასუხისმგებლობის განსაზღვრისას.
• უბედური შემთხვევების მოკვლევა: საწარმოო ტრავმების ან ინციდენტების შიდა მოკვლევის იურიდიული გაფორმება.
პრაქტიკული მაგალითები მოიცავს კლინიკას, სადაც ექთანი დაინფიცირდა ინსტრუმენტის უყურადღებო გამოყენებისას. თუ კლინიკას არ ჰქონდა ჩატარებული შესაბამისი ტრენინგი და არ ჰქონდა დამცავი აღჭურვილობა, პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება დამსაქმებელს. სხვა მაგალითია ლაბორატორია, სადაც ქიმიური რეაქტივები ინახება არასწორად, რაც ქმნის ხანძრის ან მოწამვლის რისკს. კვალიფიციური იურისტი და შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტები ერთად მუშაობენ, რომ ყველა დოკუმენტი და პროცესი იყოს წესრიგში.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს ორგანული კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ და მთავრობის მრავალი ტექნიკური რეგლამენტი. კანონი ავალდებულებს ყველა ეკონომიკურ საქმიანობას, ჰყავდეს შრომის უსაფრთხოების სერტიფიცირებული სპეციალისტი. ჯანდაცვის ობიექტებისთვის დამატებით მოქმედებს სანიტარული ნორმები და რადიაციული უსაფრთხოების მოთხოვნები.
სპეციალისტთან მუშაობა არის უწყვეტი პროცესი. იურისტი არა მხოლოდ ამზადებს დოკუმენტებს, არამედ პერიოდულად ანახლებს მათ კანონმდებლობის ცვლილებების შესაბამისად. ეს უზრუნველყოფს, რომ ბიზნესი მუდმივად იყოს შესაბამისობაში (Compliant) და დაცული გაუთვალისწინებელი შემთხვევებისგან.
Legal.ge არის თქვენი პარტნიორი უსაფრთხო სამუშაო გარემოს შექმნაში. უსაფრთხოება არ არის ხარჯი, ეს არის ინვესტიცია სტაბილურობაში. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან მართოთ რისკები პროფესიონალურად და კანონიერად.