საჭიროა თუ არა კოსმეტიკის რეგისტრაცია?
ამ ეტაპზე სავალდებულო სახელმწიფო რეგისტრაცია არ არის, მაგრამ პროდუქტი უნდა აკმაყოფილებდეს უსაფრთხოების სტანდარტებს და ეტიკეტირების წესებს.
სავალდებულოა თუ არა ქართული ეტიკეტი?
დიახ, კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ იმპერატიულად მოითხოვს ინფორმაციის ქართულ ენაზე მიწოდებას.
რა არის "Borderline" პროდუქტი?
ეს არის პროდუქტი, რომელიც თვისებებით დგას კოსმეტიკასა და წამალს შორის (მაგ. სამკურნალო შამპუნი). მისი სტატუსი ინდივიდუალურად დგინდება.
შემიძლია დავწერო, რომ კრემი კურნავს?
არა, კოსმეტიკურ პროდუქტს არ შეიძლება ჰქონდეს სამკურნალო ეფექტის პრეტენზია. ეს შეცდომაში შეყვანად ითვლება.
კოსმეტიკის რეგულაციები საქართველოში არის მზარდი მნიშვნელობის სფერო, რომელიც მიზნად ისახავს მომხმარებელთა უსაფრთხოების დაცვას. ბოლო წლებში კანონმდებლობა გამკაცრდა და ევროპულ სტანდარტებს დაუახლოვდა. ეს ეხება კოსმეტიკური ნაწარმის წარმოებას, იმპორტს, ეტიკეტირებასა და ბაზარზე განთავსებას. ბევრი მეწარმე შეცდომით ფიქრობს, რომ კოსმეტიკა არ რეგულირდება ისე მკაცრად, როგორც წამალი, თუმცა რეალობაში, თუ კრემს ან ლოსიონს აქვს სამკურნალო ეფექტის პრეტენზია (მაგ. "კურნავს აკნეს"), ის შეიძლება ჩაითვალოს ფარმაცევტულ პროდუქტად და დაექვემდებაროს რეგისტრაციას. არასწორი კლასიფიკაცია და ეტიკეტირება ხშირად იწვევს პროდუქციის კონფისკაციას საბაჟოზე ან ბაზრიდან ამოღებას. ეს სერვისი ეხმარება მწარმოებლებსა და იმპორტიორებს, თავიდან აიცილონ ეს რისკები.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ საკონსულტაციო მომსახურებას კოსმეტიკური პროდუქტების რეგულაციებზე:
• პროდუქტის კლასიფიკაცია: ანალიზი, მიეკუთვნება თუ არა თქვენი პროდუქტი კოსმეტიკას, თუ ესაზღვრება ფარმაცევტულ პროდუქტს (Borderline Products).
• ეტიკეტირების აუდიტი: შეფუთვაზე დატანილი ინფორმაციის (შემადგენლობა, ვარგისიანობა, გაფრთხილებები) შემოწმება საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობაზე.
• ინგრედიენტების შემოწმება: აკრძალული და შეზღუდული ნივთიერებების სიების გადამოწმება ფორმულაში.
• სარეკლამო განაცხადების (Claims) ვალიდაცია: მარკეტინგული მასალების სამართლებრივი შემოწმება, რათა არ მოხდეს მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანა "სასწაულმოქმედი" ეფექტების დაპირებით.
• იმპორტის პროცედურები: საბაჟო დოკუმენტაციის მომზადება და სერტიფიკატების აღიარება.
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევა, როდესაც ნატურალური კოსმეტიკის მწარმოებელი ეტიკეტზე ათავსებს წარწერას "100% ორგანული", მაგრამ არ აქვს შესაბამისი სერტიფიკატი, რაც კანონდარღვევაა. ასევე პრობლემურია იმპორტირებული კოსმეტიკა, რომელსაც არ აქვს ქართულენოვანი ეტიკეტი ან ინსტრუქცია. მარეგულირებელი ორგანო (სურსათის ეროვნული სააგენტო ან შემოსავლების სამსახური) აქტიურად ამოწმებს ასეთ დარღვევებს. კვალიფიციური იურისტი გეხმარებათ შექმნათ ეტიკეტი, რომელიც არის მარკეტინგულად მიმზიდველი და ამავდროულად კანონიერი.
საქართველოში კოსმეტიკის სფეროს არეგულირებს მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტი „კოსმეტიკური ნაწარმის უსაფრთხოების შესახებ“ (რომელიც ამოქმედების პროცესშია) და „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი. ეს აქტები განსაზღვრავს უსაფრთხოების მოთხოვნებს, კარგი საწარმოო პრაქტიკის (GMP) სტანდარტებს და ნოტიფიკაციის წესებს.
სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს თქვენი პროდუქტის "დოსიეს" შექმნას. იურისტი აგროვებს ყველა საჭირო ლაბორატორიულ დასკვნას და სერტიფიკატს, რათა მზად იყოთ ნებისმიერი შემოწმებისთვის. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მათთვის, ვინც გეგმავს კოსმეტიკის ექსპორტს ევროკავშირში, სადაც რეგულაციები კიდევ უფრო მკაცრია.
Legal.ge არის თქვენი კონსულტანტი სილამაზის ინდუსტრიაში. კოსმეტიკის ბიზნესი სწრაფად იზრდება, მაგრამ რეგულაციების იგნორირებამ შეიძლება გაანადგუროს ბრენდის რეპუტაცია. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი პროდუქტი იყოს უსაფრთხო და კანონიერი.