სავალდებულოა თუ არა CSR პოლიტიკა საქართველოში?
უმეტესი კომპანიებისთვის ნებაყოფლობითია, თუმცა სავალდებულოა საზოგადოებრივი დაინტერესების პირებისთვის (ბანკები, სადაზღვევოები) მმართველობის ანგარიშგების ნაწილში.
რა სარგებელს მომცემს ESG სტანდარტების დანერგვა?
ეს ზრდის კომპანიის ღირებულებას, ამარტივებს იაფი დასავლური კრედიტების მოზიდვას და აუმჯობესებს რეპუტაციას.
რა არის GRI რეპორტინგი?
Global Reporting Initiative (GRI) არის ანგარიშგების ყველაზე გავრცელებული საერთაშორისო სტანდარტი, რომელსაც ინვესტორები ენდობიან.
ეხება თუ არა ეს მცირე ბიზნესს?
დიახ, მცირე ბიზნესისთვის CSR შეიძლება იყოს კონკურენტული უპირატესობა მსხვილი კორპორატიული კლიენტების მოსაზიდად.
კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის (CSR) პოლიტიკის შემუშავება თანამედროვე ბიზნესის წარმატების განუყოფელი ნაწილია. საქართველოში, CSR ხშირად შეცდომით აღიქმება როგორც მხოლოდ ქველმოქმედება, თუმცა რეალურად ეს არის სტრატეგიული მართვის კონცეფცია, სადაც კომპანია ნებაყოფლობით ითვალისწინებს გარემოსდაცვით, სოციალურ და მმართველობით (ESG) საკითხებს თავის საქმიანობაში. ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებისა და საერთაშორისო ინვესტორების მოთხოვნების გათვალისწინებით, ქართული კომპანიებისთვის სულ უფრო მნიშვნელოვანი ხდება გამჭვირვალე და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი CSR პოლიტიკის არსებობა. ეს არ არის მხოლოდ იმიჯის საკითხი; ეს არის რისკების მართვისა და გრძელვადიანი მდგრადობის გარანტია. სწორად შედგენილი პოლიტიკა არეგულირებს კომპანიის ურთიერთობას თანამშრომლებთან, გარემოსთან, მომხმარებლებთან და საზოგადოებასთან, რაც ამცირებს სამართლებრივ და რეპუტაციულ რისკებს.
რას მოიცავს CSR პოლიტიკის შემუშავების სერვისი?
ჩვენი მომსახურება ეხმარება კომპანიებს შექმნან ქმედითი და კანონმდებლობასთან შესაბამისი სტრატეგია:
• არსებული მდგომარეობის აუდიტი: კომპანიის მიმდინარე პროცესების შეფასება შრომის უფლებების, გარემოს დაცვისა და ეთიკის კუთხით.
• პოლიტიკის დოკუმენტის შექმნა: ინდივიდუალური CSR სტრატეგიის დაწერა, რომელიც მორგებულია კომპანიის სექტორსა და მიზნებზე (მაგ. ნარჩენების მართვა, გენდერული თანასწორობა, ანტიკორუფციული ზომები).
• ESG ინტეგრაცია: გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობითი კრიტერიუმების იმპლემენტაცია კორპორატიულ წესდებაში.
• ანგარიშგების სისტემა: CSR ანგარიშების მომზადება საერთაშორისო სტანდარტების (GRI, ISO 26000) მიხედვით, რაც აუცილებელია ინვესტორებისთვის.
• ტრენინგი და იმპლემენტაცია: თანამშრომლების გადამზადება ახალი პოლიტიკის შესაბამისად.
CSR პოლიტიკა კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში: საერთაშორისო ინვესტიციის მოზიდვა: უცხოური ფონდები და ბანკები ითხოვენ ESG სტანდარტების დაცვას დაფინანსების გაცემამდე. სახელმწიფო ტენდერები: გარკვეულ ტენდერებში უპირატესობა ენიჭებათ კომპანიებს, რომლებსაც აქვთ მდგრადი განვითარების პოლიტიკა. რეპუტაციული კრიზისი: როდესაც კომპანია დგება სკანდალის წინაშე (მაგ. გარემოს დაბინძურება) და სჭირდება სისტემური ცვლილებების დემონსტრირება. ექსპორტი ევროკავშირში: ევროპული პარტნიორები ითხოვენ მიწოდების ჯაჭვის გამჭვირვალობასა და შრომითი უფლებების დაცვას.
CSR-ის სფერო საქართველოში ნებაყოფლობითია, თუმცა ეყრდნობა რამდენიმე სავალდებულო აქტს. „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი და კორპორატიული მართვის კოდექსი კომერციულ ბანკებსა და საჯარო კომპანიებს ავალდებულებს გარკვეული დონის გამჭვირვალობას. შრომის კოდექსი ადგენს სოციალური პასუხისმგებლობის მინიმალურ სტანდარტს (უსაფრთხოება, დისკრიმინაციის აკრძალვა). გარემოსდაცვითი ნაწილი რეგულირდება გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით. ასევე მნიშვნელოვანია „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონი, რომელიც მსხვილ კომპანიებს ავალდებულებს მმართველობის ანგარიშგების (მათ შორის არაფინანსური ინფორმაციის) წარდგენას.
პროცესი იწყება „გეპ-ანალიზით“ (GAP Analysis) - რა აქვს კომპანიას და რა მოეთხოვება საერთაშორისო სტანდარტებით. იურისტები და კონსულტანტები წერენ პოლიტიკის ტექსტს (Code of Conduct). შემდეგ ხდება ამ პოლიტიკის ინტეგრირება შრომით ხელშეკრულებებსა და მომწოდებლებთან კონტრაქტებში. საბოლოო ეტაპია ანგარიშგების მექანიზმის შექმნა, რათა კომპანიამ ყოველწლიურად გამოაქვეყნოს თავისი მიღწევები.
CSR არ არის მხოლოდ პიარი, ეს არის სამართლებრივი კომპლაენსი. Legal.ge გაკავშირებთ კორპორატიულ იურისტებთან, რომლებსაც ესმით ESG სტანდარტები და შეუძლიათ აქციონ ისინი თქვენი ბიზნესის კონკურენტულ უპირატესობად. ჩვენ დაგეხმარებით შექმნათ პოლიტიკა, რომელიც მოიზიდავს ინვესტორებს და გაზრდის საზოგადოების ნდობას. გახადეთ თქვენი ბიზნესი მდგრადი Legal.ge-სთან ერთად.