მდგრადობის ანგარიშგება (Sustainability Reporting) არის თანამედროვე კორპორაციული გამჭვირვალობის ფუნდამენტი, რომელიც სცილდება ტრადიციულ ფინანსურ მაჩვენებლებს. საქართველოში „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონის თანახმად, გარკვეული კატეგორიის საწარმოებს (პირველი კატეგორია და საზოგადოებრივი დაინტერესების პირები - სდპ) ევალებათ მმართველობის ანგარიშგების წარდგენა, რომელიც მოიცავს არაფინანსურ ინფორმაციას გარემოსდაცვით და სოციალურ საკითხებზე. ეს ნიშნავს, რომ კომპანიებმა უნდა გაასაჯაროონ ინფორმაცია თავიანთი გავლენის შესახებ გარემოზე, დასაქმებულებზე, ადამიანის უფლებებსა და ანტიკორუფციულ ღონისძიებებზე. ეს სერვისი ეხმარება კომპანიებს, მოამზადონ კანონმდებლობასთან და საერთაშორისო სტანდარტებთან (GRI, IFRS S1/S2) შესაბამისი ანგარიშები, რაც აუცილებელია არა მხოლოდ ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად, არამედ ინვესტორთა ნდობის მოსაპოვებლად.
რას მოიცავს ეს მომსახურება?
მდგრადობის ანგარიშგების მომზადების სერვისი მოიცავს სრულ ციკლს მონაცემთა შეგროვებიდან ანგარიშის წარდგენამდე:
- სამართლებრივი ვალდებულების დადგენა: შეფასება, ეკუთვნის თუ არა თქვენი კომპანია იმ კატეგორიას, რომელსაც კანონით ევალება არაფინანსური ანგარიშგების წარდგენა (SARAS-ის მოთხოვნები).
- არსებითობის (Materiality) შეფასება: იმ საკვანძო საკითხების იდენტიფიცირება, რომლებიც ყველაზე მნიშვნელოვანია კომპანიისა და მისი დაინტერესებული მხარეებისთვის.
- მონაცემთა შეგროვების სისტემის გამართვა: შიდა პროცესების შექმნა გარემოსდაცვითი (ენერგია, წყალი, ნარჩენები) და სოციალური (შრომის უსაფრთხოება, ტრენინგები) მონაცემების ზუსტი აღრიცხვისთვის.
- ანგარიშის შედგენა (Drafting): მმართველობის ანგარიშგების ტექსტური ნაწილის მომზადება კანონმდებლობისა და საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად.
- აუდიტთან კოორდინაცია: თანამშრომლობა აუდიტორებთან, რათა უზრუნველყოფილი იყოს არაფინანსური ინფორმაციის თანხვედრა ფინანსურ ანგარიშგებასთან.
ხშირი სიტუაციები (მაგალითები)
ანგარიშგების სერვისი კრიტიკულია შემდეგი სუბიექტებისთვის:
- პირველი კატეგორიის საწარმოები: მსხვილი კომპანიები (აქტივები > 50 მლნ ლარი, შემოსავალი > 100 მლნ ლარი, ან დასაქმებულები > 250), რომლებსაც კანონი ავალდებულებს მმართველობის ანგარიშგების წარდგენას.
- საზოგადოებრივი დაინტერესების პირები (სდპ): ბანკები, სადაზღვევო კომპანიები და ბირჟაზე კოტირებული კომპანიები, რომელთაც ყველაზე მაღალი გამჭვირვალობის სტანდარტი მოეთხოვებათ.
- უცხოური შვილობილი კომპანიები: საერთაშორისო ჯგუფის წევრი კომპანიები საქართველოში, რომლებმაც უნდა მიაწოდონ ინფორმაცია სათაო ოფისს გლობალური მდგრადობის ანგარიშისთვის.
- IPO-სთვის მზადება: კომპანიები, რომლებიც გეგმავენ აქციების განთავსებას ბირჟაზე და სურთ ინვესტორებს აჩვენონ მაღალი კორპორაციული კულტურა.
საქართველოს კანონმდებლობა
მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს კანონი „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“. კანონი განსაზღვრავს საწარმოთა კატეგორიებს და მათ საანგარიშგებო ვალდებულებებს. მმართველობის ანგარიშგების წარდგენა ხდება ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურის (SARAS) პორტალზე. ანგარიშგება უნდა მომზადდეს ევროკავშირის დირეკტივებთან დაახლოებული სტანდარტებით. მნიშვნელოვანია ასევე „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“, თუ კომპანიის საქმიანობა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს გარემოზე.
პროცესი: როგორ მუშაობს სპეციალისტი?
პროცესი იწყება წლის დასაწყისში ან საანგარიშგებო პერიოდის ბოლოს. სპეციალისტები აანალიზებენ კომპანიის საქმიანობას და განსაზღვრავენ, რა ინფორმაცია უნდა გასაჯაროვდეს. იქმნება სამუშაო ჯგუფი კომპანიის შიგნით (HR, იურისტები, ოპერაციული მენეჯერები) მონაცემების მოსაგროვებლად. იურისტი ამზადებს ანგარიშის სტრუქტურას და შინაარსს, რომელიც პასუხობს SARAS-ის მოთხოვნებს. საბოლოო დოკუმენტი მოწმდება აუდიტორის მიერ და იტვირთება Reportal.ge-ზე.
არაფინანსური ანგარიშგება ბევრი კომპანიისთვის ახალი და რთული გამოწვევაა. არასწორად ან არასრულად წარდგენილი ანგარიში იწვევს ჯარიმებს და რეპუტაციულ ზიანს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება SARAS-ის სტანდარტებთან მუშაობაში. ჩვენ დაგეხმარებით, შექმნათ მაღალი ხარისხის, გამჭვირვალე ანგარიში, რომელიც დააკმაყოფილებს კანონს და გაზრდის თქვენი ბიზნესის ღირებულებას ინვესტორების თვალში.