თანამედროვე ბიზნეს გარემოში, სადაც რეგულაციები სწრაფად იცვლება და პასუხისმგებლობები იზრდება, დირექტორთა საბჭოს წევრების მუდმივი განათლება და ტრენინგი აუცილებლობაა და არა ფუფუნება. საქართველოში „მეწარმეთა შესახებ“ ახალი კანონით დაწესებულმა „ზრუნვის მოვალეობამ“ (Duty of Care) გაზარდა საბჭოს წევრების პირადი პასუხისმგებლობა. მათ მოეთხოვებათ ინფორმირებული გადაწყვეტილებების მიღება, რაც შეუძლებელია უახლესი საკანონმდებლო ცვლილებების, ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტებისა და კორპორაციული მართვის საუკეთესო პრაქტიკის ცოდნის გარეშე. საბჭოს ტრენინგის სერვისი Legal.ge-ზე მიზნად ისახავს დირექტორების კომპეტენციის ამაღლებას, რათა მათ ეფექტურად მართონ რისკები და სტრატეგიული მიმართულებები. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დამოუკიდებელი დირექტორებისთვის, რომლებსაც სჭირდებათ კომპანიის სპეციფიკის სწრაფი ათვისება, და საოჯახო ბიზნესის წარმომადგენლებისთვის, რომლებიც პროფესიონალურ მმართველობაზე გადადიან.
რას მოიცავს საბჭოს ტრენინგისა და განათლების სერვისი?
Legal.ge-ს ექსპერტები გთავაზობთ ინდივიდუალურ და ჯგუფურ სასწავლო პროგრამებს, რომლებიც მორგებულია თქვენი საბჭოს საჭიროებებზე:
- Induction (შესავალი) პროგრამები: ახალი დირექტორების სწრაფი ინტეგრაცია — კომპანიის სტრატეგიის, ფინანსური მდგომარეობის, წესდებისა და შიდა რეგულაციების გაცნობა.
- სამართლებრივი და რეგულატორული განახლებები: ტრენინგები „მეწარმეთა შესახებ“ კანონის, შრომის კოდექსის, საგადასახადო კოდექსისა და ეროვნული ბანკის რეგულაციების უახლეს ცვლილებებზე.
- ფინანსური წიგნიერება დირექტორებისთვის: ფინანსური ანგარიშგების (IFRS) კითხვა და ინტერპრეტაცია არაფინანსური პროფესიის მქონე დირექტორებისთვის, რათა მათ შეძლონ მენეჯმენტის კონტროლი.
- ESG (გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობითი) საკითხები: მდგრადი განვითარების მიზნების ინტეგრირება ბიზნეს სტრატეგიაში, რაც სულ უფრო მოთხოვნადია ინვესტორების მიერ.
- რისკების მართვა და კიბერუსაფრთხოება: თანამედროვე გამოწვევების გააზრება და საბჭოს როლი კიბერ-რისკების ზედამხედველობაში.
ტრენინგის საჭიროება დგება შემდეგ შემთხვევებში:
- ახალი საბჭოს ფორმირება: როდესაც კომპანია აყალიბებს პირველ პროფესიონალურ საბჭოს, წევრებმა უნდა გაიარონ ერთიანი ტრენინგი გუნდური მუშაობისა და როლების გადანაწილების შესახებ.
- IPO-სთვის ან ინვესტიციისთვის მზადება: საჯარო შეთავაზების ან უცხოური ინვესტიციის წინ, საბჭოს წევრებმა უნდა იცოდნენ საერთაშორისო სტანდარტები და ანგარიშვალდებულების წესები.
- საკანონმდებლო ცვლილებები: მნიშვნელოვანი რეფორმების დროს (მაგ. „მეწარმეთა კანონის“ ცვლილება), აუცილებელია დირექტორების ინფორმირება მათი ახალი ვალდებულებების შესახებ, რათა თავიდან აიცილონ ჯარიმები.
- სტრატეგიული სესია: წლიური სტრატეგიული შეხვედრის (Strategic Offsite) ნაწილი ხშირად ეთმობა საგანმანათლებლო კომპონენტს, რათა საბჭო იყოს „ერთ ტალღაზე“ გლობალურ ტენდენციებთან.
მიუხედავად იმისა, რომ კანონი პირდაპირ არ ავალდებულებს კერძო კომპანიებს დირექტორთა ტრენინგს (გარდა კომერციული ბანკებისა, სადაც ეროვნული ბანკი ითხოვს შესაბამისობის კრიტერიუმებს), „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი აწესებს „კეთილსინდისიერი და გონიერი ხელმძღვანელის“ სტანდარტს. სასამართლო პრაქტიკაში, თუ დირექტორმა მიიღო არასწორი გადაწყვეტილება ცოდნის ნაკლებობის გამო, ეს არ ათავისუფლებს მას პასუხისმგებლობისგან. პირიქით, კვალიფიკაციის ამაღლებაზე ზრუნვა შეიძლება ჩაითვალოს ზრუნვის მოვალეობის ნაწილად და დაიცვას დირექტორი პირადი პასუხისმგებლობისგან (Business Judgment Rule-ის ფარგლებში).
Legal.ge-ს ტრენინგ სერვისი მოიცავს:
- საჭიროებების შეფასება: საბჭოს წევრთა კომპეტენციების შეფასება და „ცოდნის დეფიციტის“ (Knowledge Gap) გამოვლენა.
- პროგრამის შემუშავება: კონკრეტულ ინდუსტრიასა და კომპანიაზე მორგებული სილაბუსის შექმნა.
- ტრენინგის ჩატარება: ინტერაქტიული სესიები, ქეისების განხილვა და სიმულაციები (ფიზიკურად ან ონლაინ).
- მასალების გადაცემა: პრეზენტაციების, სახელმძღვანელოებისა და ჩეკლისტების მიწოდება შემდგომი გამოყენებისთვის.
- სერტიფიცირება: ტრენინგის გავლის დამადასტურებელი სერტიფიკატის გაცემა (სურვილისამებრ).
Legal.ge აერთიანებს პრაქტიკოს იურისტებსა და კორპორატიული მართვის ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ რეალური გამოცდილება ბიზნესში. ჩვენი ტრენინგები არ არის მშრალი თეორია; ეს არის პრაქტიკული ცოდნა, რომელიც ეხმარება დირექტორებს მიიღონ უკეთესი გადაწყვეტილებები და დაიცვან კომპანია რისკებისგან. ინვესტიცია საბჭოს განათლებაში არის ინვესტიცია კომპანიის უსაფრთხო მომავალში.