ბინადრობის ნებართვა ოჯახის წევრებისთვის (ე.წ. ოჯახის გაერთიანების მიზნით ბინადრობის ნებართვა) არის ერთ-ერთი ყველაზე მოთხოვნადი საიმიგრაციო სერვისი საქართველოში. ეს სამართლებრივი მექანიზმი საშუალებას აძლევს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს, რომლებიც კანონიერად ცხოვრობენ საქართველოში (აქვთ ბინადრობის ნებართვა ან არიან საქართველოს მოქალაქეები), მოიპოვონ ცხოვრების უფლება თავიანთი უახლოესი ოჯახის წევრებისთვის. ეს უფლება ვრცელდება მეუღლეზე, არასრულწლოვან შვილებზე, და გარკვეულ შემთხვევებში, შრომისუუნარო ან დამოკიდებულ მშობლებზე. ოჯახის გაერთიანების პროცესი, თუმცა ერთი შეხედვით მარტივი ჩანს, მოითხოვს ნათესაური კავშირისა და ფინანსური უზრუნველყოფის უტყუარ სამართლებრივ დასაბუთებას, რადგან სახელმწიფო მკაცრად ამოწმებს ფიქტიური კავშირების რისკებს.
ეს სერვისი ფარავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ოჯახის წევრების ბინადრობის ნებართვის მოპოვების პროცესში. მომსახურება მოიცავს: ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტების (ქორწინების მოწმობა, დაბადების მოწმობა) ლეგალიზაციას ან აპოსტილით დამოწმებას; უცხოეთიდან მიღებული დოკუმენტების კვალიფიციურ თარგმნას; სპონსორის (ოჯახის წევრის, რომელიც უკვე ფლობს ბინადრობას) ფინანსური შემოსავლების დადასტურებას კანონით დადგენილი ოდენობით; საცხოვრებელი ფართის არსებობის დადასტურებას; და განაცხადის წარდგენას სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში. ადვოკატები ასევე დაგეხმარებიან იმ შემთხვევაში, თუ ოჯახის წევრი არ იმყოფება საქართველოში და საჭიროა დისტანციური კონსულტაცია ვიზის (D4 კატეგორია) მისაღებად, რათა შემდგომში მოხდეს ბინადრობის ნებართვის გაფორმება.
რეალურ ცხოვრებაში ეს სერვისი ესაჭიროებათ მაგალითად: უცხოელ სპეციალისტს, რომელმაც მიიღო შრომითი ბინადრობის ნებართვა და სურს საქართველოში ჩამოიყვანოს მეუღლე და მცირეწლოვანი შვილები; საქართველოს მოქალაქეს, რომელიც დაქორწინდა უცხოელზე და სურს მეუღლემ კანონიერად იცხოვროს მასთან ერთად (მოქალაქეობის მიღებამდე); უცხოელ სტუდენტს, რომელსაც სურს მეუღლის ჩამოყვანა. ხშირია შემთხვევები, როდესაც დოკუმენტების არასწორი გაფორმების გამო (მაგ. არასწორი თარგმანი, ვადაგასული საბუთი) სააგენტო უარს ამბობს ნებართვის გაცემაზე, რაც ოჯახის დაშორებას იწვევს. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა გამორიცხავს მსგავს ტექნიკურ ხარვეზებს.
ოჯახის გაერთიანების ბინადრობის ნებართვა რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით. კანონი მოითხოვს, რომ სპონსორმა (ვისთანაც ერთიანდება ოჯახი) დაადასტუროს კანონიერი შემოსავალი, რომელიც უზრუნველყოფს ოჯახის წევრების რჩენას (მინიმალური ოდენობა განისაზღვრება მთავრობის დადგენილებით). ასევე, აუცილებელია ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენა, რომელიც გაცემულია შესაბამისი ქვეყნის უფლებამოსილი ორგანოს მიერ და გავლილი აქვს ლეგალიზაცია/აპოსტილი. ნებართვა გაიცემა თავდაპირველად 6 თვიდან 1 წლამდე ვადით, შემდგომი გაგრძელების უფლებით.
პროცესი იწყება დოკუმენტების შეგროვებითა და მოწესრიგებით. უპირველეს ყოვლისა, საჭიროა ქორწინების ან დაბადების მოწმობების აპოსტილით დამოწმება წარმოშობის ქვეყანაში. შემდეგ დოკუმენტები ითარგმნება და მოწმდება ნოტარიულად საქართველოში. იურისტი ავსებს განაცხადს და ტვირთავს მას სააგენტოს ელექტრონულ ბაზაში ან წარადგენს იუსტიციის სახლში. პარალელურად წარდგენილი უნდა იყოს სპონსორის შემოსავლების ცნობა და ფოტოსურათები. სააგენტო განიხილავს განაცხადს 30 დღის ვადაში (შესაძლებელია დაჩქარება). დადებითი პასუხის შემთხვევაში, გაიცემა ბინადრობის მოწმობა.
Legal.ge დაგეხმარებათ ოჯახის გაერთიანების პროცესის გამარტივებაში. ჩვენი პლატფორმა გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებმაც ზუსტად იციან, რა სახის დოკუმენტაციაა საჭირო კონკრეტული ქვეყნიდან და როგორ უნდა მოხდეს მათი ლეგალიზაცია. ნუ მისცემთ ბიუროკრატიას უფლებას, დაგაშოროთ საყვარელ ადამიანებს. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი ოჯახის კანონიერი ცხოვრება საქართველოში.