ვის სჭირდება საშვი აეროპორტის დაცულ ზონაში?
საშვი სჭირდება ნებისმიერ პირს (ავიაკომპანიის თანამშრომელს, კონტრაქტორს), რომელსაც საქმიანობისთვის ესაჭიროება დაშვება სტერილურ ან საავიაციო უშიშროების ზონაში.
რა მოთხოვნებია სახმელეთო მომსახურების კომპანიისთვის?
კომპანიას უნდა ჰქონდეს შესაბამისი ფინანსური რესურსი, დაზღვევა, სერტიფიცირებული პერსონალი, გამართული ტექნიკა და დამტკიცებული უსაფრთხოების პროგრამა.
როგორ რეგულირდება აეროპორტში ფასები?
აეროპორტის მოსაკრებლები (აფრენა-დაფრენა, მგზავრთა მომსახურება) რეგულირდება სახელმწიფოსთან შეთანხმებით, ხოლო კომერციული მომსახურების ფასები (კვება, მაღაზია) სახელშეკრულებოა.
რა ხდება საშვის დაკარგვის შემთხვევაში?
საშვის დაკარგვა დაუყოვნებლივ უნდა ეცნობოს უშიშროების სამსახურს. საშვის აღდგენა მოიცავს ჯარიმას და განმეორებით პროცედურებს.
აეროპორტის რეგულაციები და ოპერირების წესები: შესაბამისობა და ნებართვები
აეროპორტი არის კომპლექსური ორგანიზმი, სადაც მრავალი სუბიექტი — აეროპორტის ოპერატორი, ავიაკომპანიები, სახმელეთო მომსახურების კომპანიები (ჰენდლინგი), მაღაზიები და უსაფრთხოების სამსახურები — ერთდროულად საქმიანობს. ამ ეკოსისტემის გამართული მუშაობა დამოკიდებულია მკაცრი რეგულაციების დაცვაზე, რომლებიც მოიცავს უსაფრთხოებას, დაშვების რეჟიმს, გარემოს დაცვასა და კომერციულ უფლებებს. განსხვავებით აეროდრომის სერტიფიცირებისგან (რაც ინფრასტრუქტურას ეხება), აეროპორტის რეგულაციების სერვისი ფოკუსირებულია აეროპორტის ტერიტორიაზე საქმიანობის განხორციელების წესებსა და ნებართვებზე. ეს სფერო კრიტიკულია ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც ოპერირებს აეროპორტის „აკრძალულ“ ან „საზოგადოებრივ“ ზონებში.
იურიდიული მომსახურება აეროპორტის რეგულაციების მიმართულებით აუცილებელია სახმელეთო მომსახურების პროვაიდერებისთვის, საწვავის მომწოდებლებისთვის, Duty Free ოპერატორებისთვის და ლოგისტიკური კომპანიებისთვის. ასევე, აეროპორტის მენეჯმენტს სჭირდება მუდმივი იურიდიული მხარდაჭერა შიდა წესების აღსრულებისა და სახელმწიფო უწყებებთან (შსს, საბაჟო) ურთიერთობისთვის. კვალიფიციური იურისტი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი საქმიანობა შეესაბამებოდეს საავიაციო უშიშროების პროგრამებს და თავიდან აგაცილებთ ძვირადღირებულ ჯარიმებს ან დაშვების გაუქმებას.
რას მოიცავს აეროპორტის რეგულაციების მომსახურება?
სპეციალისტები კლიენტებს სთავაზობენ სერვისებს, რომლებიც უზრუნველყოფს აეროპორტის გარემოში კანონიერ ოპერირებას:
• სახმელეთო მომსახურების ნებართვები: ლიცენზიის ან ნებართვის მოპოვება აეროპორტში ისეთი სერვისების გასაწევად, როგორიცაა ბარგის დამუშავება, ხომალდის დასუფთავება ან მგზავრთა რეგისტრაცია.
• უსაფრთხოების საშვები და დაშვება: იურიდიული მხარდაჭერა თანამშრომლებისთვის საავიაციო უშიშროების შემოწმების (Background Check) გავლისა და მუდმივი საშვების მიღების პროცესში.
• იჯარა აეროპორტის ტერიტორიაზე: კომერციული ფართის (მაღაზია, ოფისი, ანგარი) იჯარის ხელშეკრულებების გაფორმება აეროპორტის სპეციფიკური მოთხოვნების გათვალისწინებით.
• გარემოსდაცვითი რეგულაციები: ნარჩენების მართვისა და ხმაურის კონტროლის წესებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა (მაგ. საშიში ნივთიერებების დასაწყობება).
• სტანდარტული საოპერაციო პროცედურები (SOP): კომპანიის შიდა წესების ჰარმონიზაცია აეროპორტის სახელმძღვანელოსთან და ეროვნულ რეგულაციებთან.
• ჯარიმების გასაჩივრება: აეროპორტის ადმინისტრაციის ან სააგენტოს მიერ დაკისრებული სანქციების გასაჩივრება წესების სავარაუდო დარღვევის გამო.
რეგულაციებთან დაკავშირებული საკითხები ხშირად იჩენს თავს შემდეგ სცენარებში:
• ახალი პროვაიდერის შესვლა: საერთაშორისო კომპანიას სურს თბილისის აეროპორტში საწვავით მომარაგების სერვისის დაწყება და სჭირდება ნებართვების სრული პაკეტი.
• უსაფრთხოების დარღვევა: კომპანიის თანამშრომელმა დაარღვია დაშვების რეჟიმი, რის გამოც კომპანიას ემუქრება აეროპორტში საქმიანობის აკრძალვა.
• Duty Free-ს გახსნა: ოპერატორს სურს გახსნას გადასახადებისგან თავისუფალი მაღაზია, რაც მოითხოვს საბაჟო და საავიაციო რეგულაციების კომპლექსურ დაცვას.
• სლოტების განაწილება: ავიაკომპანიას აქვს დავა აეროპორტთან სლოტების (აფრენა-დაფრენის დროის) განაწილების სამართლიანობაზე.
• ინციდენტი პერონზე: სპეცტექნიკამ დააზიანა თვითმფრინავი, და მიმდინარეობს დავა ზიანის ანაზღაურებაზე და პასუხისმგებლობის განსაზღვრაზე აეროპორტის წესების მიხედვით.
აეროპორტის რეგულაციები ეფუძნება საქართველოს საჰაერო კოდექსს და „სამოქალაქო ავიაციის უშიშროების უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამას“. სახმელეთო მომსახურება რეგულირდება „აეროპორტში სახმელეთო მომსახურების გაწევის წესით“, რომელიც ამკაცრებს მოთხოვნებს პროვაიდერებისთვის. დაშვების რეჟიმი და საშვები რეგულირდება შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ერთობლივი აქტებით. გარემოსდაცვითი საკითხები ექვემდებარება „გარემოს დაცვის შესახებ“ კანონს.
იურისტი პირველ ეტაპზე ატარებს კომპანიის შესაბამისობის აუდიტს აეროპორტის მოთხოვნებთან. ნებართვის მოპოვებისას, იურისტი ამზადებს განაცხადს და უსაფრთხოების პროგრამას, რომელსაც წარუდგენს სააგენტოს და აეროპორტის ოპერატორს. საშვების შემთხვევაში, იურისტი კოორდინაციას უწევს პერსონალის შემოწმების პროცესს უსაფრთხოების სამსახურებთან. ხელშეკრულებების გაფორმებისას (მაგ. Standard Ground Handling Agreement - SGHA), იურისტი იცავს კლიენტის ინტერესებს და აზუსტებს პასუხისმგებლობის ლიმიტებს. დავის შემთხვევაში, იურისტი წარმოადგენს კომპანიას აეროპორტის ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკებებში.
აეროპორტი არის მაღალი რისკის ზონა, სადაც წესების უმცირესმა დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს ბიზნესის პარალიზება. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებსაც ესმით აეროპორტის შიდა სამზარეულო და სახელმწიფო უშიშროების რეგულაციები. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, მართოთ თქვენი ბიზნესი აეროპორტში შეუფერხებლად და კანონის სრული დაცვით.