ტექნიკური მომსახურების ორგანიზაციის დამტკიცება
რა არის Part-145 სერტიფიკატი?
ეს არის საერთაშორისო სტანდარტის (EASA Part-145) შესაბამისი დამტკიცება, რომელიც ორგანიზაციას ანიჭებს უფლებას, განახორციელოს კომერციული ავიაციის ხომალდების ტექნიკური მომსახურება.
რამდენი ხანი სჭირდება MRO-ს დამტკიცებას?
პროცესი დამოკიდებულია ორგანიზაციის მომზადების დონეზე, მაგრამ ჩვეულებრივ მოითხოვს 3-დან 9 თვემდე პერიოდს განაცხადის შეტანიდან.
აუცილებელია თუ არა საკუთარი ანგარი?
დიახ, ბაზისური ტექნიკური მომსახურებისთვის (Base Maintenance) აუცილებელია შესაბამისი ანგარი, ხოლო წრფივი მომსახურებისთვის (Line Maintenance) საკმარისია შესაბამისი ნებართვები და ოფისი.
შეუძლია თუ არა უცხოურ კომპანიას MRO-ს გახსნა საქართველოში?
დიახ, უცხოურ კომპანიას შეუძლია დააფუძნოს შვილობილი კომპანია და გაიაროს სერტიფიცირება ადგილობრივი წესებით ან მოახდინოს თავისი უცხოური სერტიფიკატის აღიარება.
ტექნიკური მომსახურების ორგანიზაციის (MRO) დამტკიცება: ხარისხი და უსაფრთხოება
საავიაციო ინდუსტრიაში ფრენის უსაფრთხოების ქვაკუთხედი საჰაერო ხომალდების გამართული ტექნიკური მდგომარეობაა. ნებისმიერი ორგანიზაცია, რომელიც ახორციელებს თვითმფრინავების ან მათი კომპონენტების შეკეთებას, რემონტს და ტექნიკურ მომსახურებას (MRO - Maintenance, Repair, and Overhaul), ვალდებულია ფლობდეს შესაბამის სერტიფიკატს. საქართველოში ამ პროცესს არეგულირებს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო, და ის ეფუძნება მკაცრ ევროპულ სტანდარტებს (EASA Part-145). ტექნიკური მომსახურების ორგანიზაციის დამტკიცება ადასტურებს, რომ კომპანიას აქვს საჭირო ინფრასტრუქტურა, კვალიფიციური პერსონალი, ინსტრუმენტები და ხარისხის მართვის სისტემა სამუშაოების ჩასატარებლად.
ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ ბაზარზე ოპერირება როგორც დამოუკიდებელი ტექნიკური ცენტრები ან ავიაკომპანიის შემადგენლობაში არსებული ტექნიკური დეპარტამენტები. პროცესი მოიცავს კომპლექსურ აუდიტს და დოკუმენტაციის დეტალურ შემოწმებას. იურიდიული დახმარება ამცირებს ბიუროკრატიულ ბარიერებს, უზრუნველყოფს სტანდარტებთან სრულ შესაბამისობას და აჩქარებს სერტიფიკატის მიღების პროცესს, რაც ბიზნესს საშუალებას აძლევს დროულად დაიწყოს შემოსავლის მიღება.
რას მოიცავს MRO დამტკიცების მომსახურება?
საავიაციო იურისტები და კონსულტანტები კლიენტებს სთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას დამტკიცების ყველა ეტაპზე:
• საწყისი აუდიტი (Gap Analysis): არსებული ინფრასტრუქტურისა და პროცესების შეფასება რეგულაციებთან შესაბამისობაზე ხარვეზების გამოსავლენად.
• MOE-ს შემუშავება: ტექნიკური მომსახურების ორგანიზაციის სახელმძღვანელოს (Maintenance Organization Exposition) მომზადება, რომელიც არის ორგანიზაციის „კონსტიტუცია“.
• პერსონალის დამტკიცება: საკვანძო მენეჯერების (Maintenance Manager, Quality Manager) და სერტიფიცირებული ტექნიკოსების (Certifying Staff) კვალიფიკაციის დადასტურების პროცესის მართვა.
• ობიექტის სერტიფიცირება: ანგარების, საწყობებისა და სახელოსნოების სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა (განათება, ტემპერატურა, აღჭურვილობა).
• უცხოური MRO-ს აღიარება: უცხოური ორგანიზაციის სერტიფიკატის ვალიდაცია საქართველოში მომსახურების გასაწევად.
• სერტიფიკატის გაფართოება: დამტკიცების სფეროში ახალი ტიპის ხომალდების ან ძრავების დამატების სამართლებრივი გაფორმება.
MRO ორგანიზაციებს იურიდიული დახმარება სჭირდებათ შემდეგ შემთხვევებში:
• ახალი ცენტრის გახსნა: ინვესტორები აშენებენ თვითმფრინავების სარემონტო ქარხანას და სჭირდებათ Part-145 სერტიფიკატი ოპერირების დასაწყებად.
• აუდიტის შენიშვნები: სააგენტოს გეგმიურმა აუდიტმა გამოავლინა შეუსაბამობები (Level 1 ან Level 2 Findings), რაც მოითხოვს სწრაფ გამოსწორებას სერტიფიკატის შესანარჩუნებლად.
• საკადრო ცვლილებები: იცვლება ხარისხის მენეჯერი, რაც საჭიროებს სააგენტოს თანხმობას (Form 4) და სახელმძღვანელოში ცვლილებებს.
• კონტრაქტი ავიაკომპანიასთან: MRO ორგანიზაცია აფორმებს ხელშეკრულებას ავიაკომპანიასთან მომსახურებაზე, რაც მოითხოვს იურიდიულად გამართულ კონტრაქტს პასუხისმგებლობების გადანაწილებით.
• სერტიფიკატის შეჩერება: უსაფრთხოების დარღვევის გამო ორგანიზაციას შეუჩერდა საქმიანობის უფლება და სჭირდება სამართლებრივი დაცვა და რეაბილიტაციის გეგმა.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია „სამოქალაქო საჰაერო ხომალდების ტექნიკური მომსახურების წესი“, რომელიც დამტკიცებულია სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორის მიერ. ეს წესი თითქმის იდენტურია ევროპული რეგულაციის (EASA Part-145). გარდა ამისა, მოქმედებს „საავიაციო ტექნიკური პერსონალის სერტიფიცირების წესი“ (Part-66), რომელიც განსაზღვრავს ტექნიკოსების კვალიფიკაციას. ზოგადი სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება საქართველოს საჰაერო კოდექსს. გარემოსდაცვითი და შრომის უსაფრთხოების ნორმები ასევე მკაცრად კონტროლდება MRO ობიექტებზე.
პროცესი იწყება კლიენტის ბიზნეს-მოდელის შესწავლით (რა ტიპის ხომალდებს მოემსახურება). იურისტი/კონსულტანტი ეხმარება კლიენტს MOE-ს (Maintenance Organization Exposition) დაწერა-ადაპტირებაში, რაც კრიტიკული დოკუმენტია. პარალელურად მიმდინარეობს პერსონალის დოკუმენტაციის მომზადება. განაცხადის შეტანის შემდეგ, იურისტი ესწრება სააგენტოს ინსპექტირებას ადგილზე, ეხმარება აუდიტორებთან კომუნიკაციაში და უზრუნველყოფს გამოვლენილი ხარვეზების დროულ და სამართლებრივად სწორ აღმოფხვრას. საბოლოო ეტაპია სერტიფიკატის მიღება და შემდგომი მუდმივი შესაბამისობის მონიტორინგი.
ტექნიკური მომსახურების ორგანიზაციის დამტკიცება არის მაღალტექნოლოგიური და იურიდიულად რთული პროცესი. შეცდომა დოკუმენტაციაში ნიშნავს უარს სერტიფიკატზე და ბიზნესის გაჩერებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ როგორც საავიაციო, ისე იურიდიული გამოცდილება. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, გაიაროთ EASA-ს სტანდარტების შესაბამისი სერტიფიცირება ეფექტურად და გარანტირებულად. ააშენეთ სანდო საავიაციო ბიზნესი Legal.ge-სთან ერთად.