ავიაკომპანიის რეგულაციები მოიცავს სამართლებრივი ნორმების ფართო სპექტრს, რომელიც არეგულირებს საჰაერო გადამყვანის კომერციულ, საოპერაციო და ადმინისტრაციულ საქმიანობას საქართველოში. საავიაციო ბიზნესი ერთ-ერთი ყველაზე რეგულირებადი სექტორია, სადაც კომპანიის დაფუძნებიდან დაწყებული, ბილეთის გაყიდვით დამთავრებული, თითქმის ყველა ნაბიჯი ექვემდებარება კონკრეტულ წესებს. ეს მომსახურება ეხმარება როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ავიაკომპანიებს, გაიარონ რთული ბიუროკრატიული ლაბირინთები, მოიპოვონ საჭირო ლიცენზიები, დაიცვან მომხმარებელთა უფლებები და უზრუნველყონ კონკურენციის კანონმდებლობის დაცვა. კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა აუცილებელია ავიაკომპანიის ეფექტური ფუნქციონირებისთვის, რათა თავიდან იქნას აცილებული ფინანსური ჯარიმები, ლიცენზიის შეჩერება და რეპუტაციული ზიანი.
რას მოიცავს ავიაკომპანიის რეგულაციების მომსახურება?
მომსახურება ფარავს ავიაკომპანიის სასიცოცხლო ციკლის ყველა ეტაპს:
- საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვის მოწმობა (AOC): ოპერატორის სერტიფიკატის მოპოვების პროცესის სრული სამართლებრივი მართვა, რაც ავიაკომპანიის შექმნის ყველაზე კრიტიკული ეტაპია.
- ფრენის ნებართვები და დანიშვნები: რეგულარული და ჩარტერული რეისების შესრულების ნებართვების მიღება და საერთაშორისო მარშრუტებზე დანიშვნა (Designation).
- სამგზავრო რეგულაციები: მგზავრთა უფლებების დაცვა, ბილეთების დაბრუნების პოლიტიკა, კომპენსაციები რეისის დაგვიანების ან გაუქმების დროს და ბარგის დაკარგვასთან დაკავშირებული დავები.
- კომერციული ხელშეკრულებები: კოდ-შერინგის (Code-sharing), ინტერლაინ (Interline) და სააგენტო ხელშეკრულებების მომზადება.
- ტარიფების რეგულირება: სატარიფო პოლიტიკის შესაბამისობა ანტიმონოპოლიურ კანონმდებლობასთან.
ტიპური მაგალითია უცხოური დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანიის შემოსვლა საქართველოში, რომელსაც სჭირდება ადგილობრივი წარმომადგენლობის გახსნა და ფრენის ნებართვების მიღება სეზონური რეისებისთვის. მეორე სცენარია ქართული ავიაკომპანია, რომელიც ამატებს ახალ მიმართულებას ევროპისკენ და სჭირდება „მესამე ქვეყნის ოპერატორის“ (TCO) ავტორიზაციის პროცედურების გავლა EASA-სთან, რაშიც ადგილობრივი იურისტები ეხმარებიან. ასევე ხშირია მგზავრთა კოლექტიური საჩივრები რეისების მასობრივი გაუქმების გამო, სადაც ავიაკომპანიას სჭირდება დაცვა და მოლაპარაკება კომპენსაციებზე. კიდევ ერთი სიტუაციაა ავიაკომპანიის რეორგანიზაცია ან შერწყმა, რაც მოითხოვს მარეგულირებლის თანხმობას და ლიცენზიების გადაფორმებას.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს საჰაერო კოდექსი და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონი. ავიაკომპანიის სერტიფიცირების წესები გაწერილია სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ნორმატიულ აქტებში. მგზავრთა უფლებების კუთხით, საქართველოში მოქმედებს ევროპული რეგულაციის (EC 261/2004) ანალოგიური ნორმები, რომლებიც ავალდებულებს ავიაკომპანიებს კომპენსაციის გადახდას. ასევე მნიშვნელოვანია „კონკურენციის შესახებ“ კანონი, რომელიც კრძალავს დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებას ავიაბაზარზე. საერთაშორისო ფრენები რეგულირდება ორმხრივი საჰაერო მიმოსვლის შეთანხმებებით (ASA) საქართველოსა და პარტნიორ ქვეყნებს შორის.
პროცესი იწყება კლიენტის ბიზნეს-მოდელის ანალიზით. თუ ეს ახალი ავიაკომპანიაა, დგება სერტიფიცირების საგზაო რუკა. იურისტები ამზადებენ სადამფუძნებლო დოკუმენტებს, საოპერაციო სახელმძღვანელოების იურიდიულ ნაწილს და ფინანსური მდგრადობის დასაბუთებას. შემდეგ ხდება კომუნიკაცია სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსთან და განაცხადის შეტანა. მოქმედი ავიაკომპანიებისთვის პროცესი მოიცავს რეგულარულ კონსულტაციებს („რიტეინერს“), ხელშეკრულებების რევიზიას და ადმინისტრაციულ წარმოებებში წარმომადგენლობას.
ავიაკომპანიის მართვა რეგულაციების ლაბირინთში გზის გაკვლევას ჰგავს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ ავიაკომპანიებთან მუშაობის პრაქტიკული გამოცდილება. მათ იციან არა მხოლოდ კანონი, არამედ ინდუსტრიის დაუწერელი წესები და ბაზრის კონიუნქტურა. ჩვენი პლატფორმა დაგეხმარებათ იპოვოთ პარტნიორი, რომელიც უზრუნველყოფს თქვენი ავიაბიზნესის შეუფერხებელ და კანონიერ ფუნქციონირებას საქართველოში.